نبود خوابگاه متاهلی برای دانشجویان دکتری/ حقوق ناکافی دستیاران

سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – دانشجویان و دستیاران دانشگاه‌های علوم پزشکی، مشکل خوابگاه‌ دانشجویی‏، تحت پوشش نبودن بیمه و عدم افزایش حق الزحمه را به عنوان مهمترین مسائل و مطالبات صنفی، رفاهی برشمردند.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرگزاری مهر به نقل از معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت (مفدا)، نخستین نشست دبیران شوراهای صنفی دستیاران و دانشجویان Ph.D دانشگاه های علوم پزشکی با حضور دکتر سیماسادات لاری معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و رحمان خدابنده‌لو مدیرکل دانشجویی برگزار و مسائل این گروه از دانشجویان مطرح شد.

معضل خوابگاه و اسکان دانشجویان علوم پزشکی این بار گریبان‌گیر دستیاران و دانشجویان مقطع Ph.D شد و حاضرین در نشست به نمایندگی از دانشجویان و دستیاران دانشگاه‌های علوم پزشکی، در خصوص هزینه‌های بالای اسکان و خوابگاه سخن گفتند.

عده‌ای از حاضرین به عدم واگذاری خوابگاه به دانشجویان دکتری و دستیاران در برخی از دانشگاه‌های علوم پزشکی اشاره کردند و برخی نیز از فراهم نبودن اسکان و خوابگاه برای دانشجویان متأهل ابراز گلایه کردند.

عدم ارائه حداقل امکانات رفاهی و صنفی در خوابگاه‌های دانشجویی به دانشجویان Ph.D، لزوم اصلاح و بازنگری ماده اسکان آیین نامه شورای صنفی، عدم توجه لازم از سوی مسؤولان دانشگاه‌ها به مسائل صنفی، لزوم تفکیک و جداسازی شورای صنفی دستیاران و دانشجویان Ph.D از یکدیگر از جمله مسائل مطرح شده در این نشست بود.

ضرورت افزایش حقوق و کارانه‌ها، تاخیر و به تعویق انداختن آزمون بورد تخصصی، نبود بیمه مسؤولیت و تامین اجتماعی و همچنین بیمه خدمات درمانی برای دستیاران و دانشجویان Ph.D، وجود مشکلات پژوهشی و نبود تخصیص بودجه لازم برای اجرای طرح‌ها و فعالیت‌های پژوهشی در دانشگاه‌ها و همچنین عدم تخصیص بودجه لازم برای ارائه پایان نامه‌های تحصیلی از دیگر مواردی بود که توسط حاضرین در این جلسه مطرح شد.

موضوع حقوق ناکافی دانشجویان Ph.D‏‏، زیاد بودن ساعات کاری دستیاران در قالب کشیک‌های بیمارستانی‌و شب‌بیداری‌های فراوان با توجه به دریافت کارانه و حق‌الزحمه بسیار پایین، نبود بسته‌های حمایتی برای چاپ مقالات و همچنین نبود بسته‌های حمایتی برای خرید کتاب‌های اورجینال تخصصی و نبود قانون منسجم کار و آموزش برای فعالیت دستیاران و دانشجویان Ph.D از دیگر مسائلی بود که مورد تأکید نمایندگان شورای صنفی حاضر در این جلسه قرار گرفت.

همچنین در این نشست انتخابات شورای مرکزی مجمع دبیران شوراهای صنفی دستیاران و دانشجویان مقطع Ph.D برگزار شد و هفت نفر به عنوان اعضای این شورا انتخاب شدند.

این انتخابات با مشارکت ۱۸ نفر از دبیران شوراهای صنفی دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی کشور برگزار شد و هفت نفر از کاندیداها به ترتیب تعداد آرای اخذ شذه ذیل به عنوان اعضای شورای مرکزی مجمع دبیران شوراهای صنفی دانشجویان در سال ۹۸ انتخاب شدند.