بازنگری آیین‌نامه شورای صنفی دستیاری و دکتری تخصصی پزشکی

سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – مدیرکل دانشجویی وزارت بهداشت بر لزوم تقویت فعالیت‌ شوراهای صنفی دانشگاه‌های علوم پزشکی تاکید کرد و از ضرورت بازنگری آیین‌نامه شورای صنفی در مقطع دستیاری و دکتری تخصصی خبر داد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرگزاری مهر به نقل از معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت (مفدا)، نخستین نشست مجمع دبیران شوراهای صنفی دستیاران و دانشجویان Ph.D دانشگاه های علوم پزشکی با حضور دکتر سیماسادات لاری معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و رحمان خدابنده‌لو مدیرکل دانشجویی برگزار شد.

در این نشست رحمان خدابنده لو مدیرکل دانشجویی وزارت بهداشت بر لزوم تقویت فعالیت‌های شوراهای صنفی در سطح دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور تاکید کرد و به ضرورت بازنگری و تغییر در برخی از موارد آیین‌نامه شورای صنفی در مقطع دستیاران و دانشجویان Ph.D اشاره  کرد.

وی اظهار داشت: اگر لازم باشد باید به منظور تسهیل در روند فعالیت‌های شورای صنفی و احقاق حقوق و مطالبات صنفی دانشجویان، برخی از مفاد و تبصره‌های آیین‌نامه بازنگری و مورد اصلاح قرار گیرد که در این راستا مشارکت و همیاری دانشجویان را خواستاریم. 

خدابنده لو افزود: شورای صنفی در بدنه وزارت بهداشت باید همکاری وتعامل خوبی با حوزه معاونت فرهنگی و دانشجویی داشته باشند تا در آینده نزدیک شاهد تحولات خوبی در این عرصه باشیم.

وی با اشاره به اینکه هیچ محدودیت و تبعیضی نباید از سوی مسؤولان و دانشجویان در میان فعالیت‌های صنفی، رفاهی، آموزشی، پژوهشی دانشگاه‌ها در مسیر فعالیت‌های شوراهای صنفی وجود داشته باشد، افزود: خط قرمز ما در فعالیت‌های مربوط به شوراهای صنفی در دانشگاه‌های علوم پزشکی، ورود به مسائل سیاسی است که باید اعضای شورای صنفی در این خصوص این خط قرمز را رعایت کنند.

مدیرکل دانشجویی وزارت بهداشت تاکید کرد: البته در قانون نیز آمده است که شورای صنفی نباید در مسائل سیاسی دخالت کنند و این نکته از خطوط قرمز ما در معاونت فرهنگی ودانشجویی وزارت بهداشت به شمار می‌رود.

وی بر لزوم جداسازی فعالیت شورای صنفی مقطع دستیاری و دانشجویان مقطع Ph.D در سطح دانشگاه‌های علوم پزشکی تأکید کرد و گفت:  شاید به خاطر ماهیت فعالیت دستیاران پزشکی و همچنین دانشجویان مقطع Ph.D لازم باشد آیین‌نامه و فعالیت این دو شورا از یکدیگر تفکیک شوند. 

خدابنده لو یادآور شد: اما به هرحال تمام سعی و تلاش‌مان را خواهیم کرد که در راستای احقاق حقوق و مطالبات دانشجویان و دستیاران گام‌های مضاعفی برداریم. به هرحال این است و امیدواریم برآیند برگزاری این نشست‏، دستاوردهای خوبی به همراه داشته باشد.

مدیرکل دانشجویی وزارت بهداشت با بیان اینکه شوراهای صنفی به نوعی همکار ما در مجموعه معاونت فرهنگی و دانشجویی هستند، اظهار داشت: اعضای شورای صنفی به عنوان بازوان اجرایی‏ دانشگاه‌ها‏، باید پل ارتباطی بین دانشجویان و دستیاران با مدیران دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی باشند و در چارچوب اختیارات قانونی خود، در راستای رفع مشکلات و مطالبات صنفی و رفاهی دانشجویان تلاش کنند.