سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – رئیس دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم‌پایه زنجان گفت: امسال اولین سری از دانشجویان بین‌المللی در این دانشگاه مشغول به تحصیل می‌شوند.

دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم‌پایه زنجان

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از  ایسنا، بابک کریمی پیش از ظهر امروز در نشستی خبری در رابطه با عمده‌ترین اقدامات انجام شده از ابتدای سال گذشته تا شهریورماه امسال در دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم‌پایه استان زنجان، اظهار کرد: از جمله اقداماتی که از سال ۱۳۹۶ آغاز شده و در سال گذشته به بار نشسته، ورود اولین دوره دکتری مستقیم از مقطع لیسانس به دکتری بوده است که دانشگاه علوم‌پایه زنجان به عنوان تنها مجری از سال گذشته مجوز این امر را از وزارت علوم گرفته است.

وی در رابطه با اقدامات انجام شده در حوزه پژوهش و آموزش، افزود: سال گذشته دانشگاه علوم‌پایه زنجان بودجه خود را در حوزه گرنت صد درصد افزایش داده‌ و امسال نیز بودجه‌ها تحت فشار قرار دارد ولی با این وجود مقرر رشده حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد بودجه‌ها افزایش پیدا کند. از سال گذشته در تلاش هستیم تا دوره ریاضیات دانشگاه اکول پلی‌تکنیک فرانسه را با رایزنی‌های انجام شده برگزار کنیم.

رئیس دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان ادامه داد: یکی از دستاوردهای خوب پژوهشی و آموزشی، کسب رتبه بالای سرآمدان علمی است. در دانشگاه علوم‌پایه زنجان ۹ سرآمد علمی از ۱۱۳ هیات علمی حضور دارند که ۹ نفر از آنان از اعضای سرآمدان علمی کشور هستند که این تعداد به نسبت کل اعضای هیات علمی نسبت بسیار بالایی بوده و دانشگاه علوم‌پایه موفق به کسب جوایز مختلفی در جشنواره‌های متعدد شده است.

این مسئول در رابطه با جذب دانشجوی بین‌المللی نیز اظهار کرد: سال گذشته تیمی را به کردستان عراق برای جذب دانشجوی بین‌المللی اعزام کرده‌ بودیم که با توجه به رایزنی‌های انجام شده، دانشجویان انتخابی و پذیرفته شده در دانشگاه علوم‌پایه زنجان تحصیل کنند. حدود ۵ دانشجو از کشور افغانستان که دارای بورس تحصیلی ICTP ایتالیا  هستند، از مهرماه امسال در دانشگاه علوم‌پایه مشغول به تحصیل می‌شوند. امسال اولین سری از دانشجویان بین‌المللی وارد دانشگاه علوم‌پایه زنجان می‌شوند و طبق برنامه‌ریزی انجام شده در بازه زمانی ۱۰ سال، ۱۰ درصد دانشجویان بین‌المللی را در دانشگاه خواهیم داشت.

وی در رابطه با توسعه علوم پایه نیز افزود: دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم‌پایه زنجان دارای ۶ دانشکده اصلی، علوم زمین، ریاضی، فیزیک، شیمی، علوم زیستی و علم کامپیوتر و فناوری اطلاعات است. این دانشگاه، تنها دانشگاه تخصصی در حوزه علوم‌ پایه بوده و طبق سخنان مقام معظم رهبری، توسعه علوم پایه به عنوان یکی از محورهای اساسی و زیربنای رشد کشور است که در این حوزه دانشگاه علوم‌پایه زنجان اقداماتی را در بحث بازنگری دروس انجام داده که ۲۵ سال از سن دانشگاه می‌گذرد و باید به‌روزرسانی شود که در این راستا از سال گذشته قسمت عمده دروس بازنگری شده است.

این مسئول اظهار کرد: همه دانشکده‌ها تحقیقات و پروژهایی را در حوزه‌های کاربردی و مرزهای دانشی توسط محققان دانشکده انجام می‌دهند و بخشی از اعضای هیات علمی دانشگاه کارهایی را در مرزهای دانش انجام می‌دهند و عده‌ای دیگر علاوه بر فعالیت در مرزهای دانش، بر مسائل تقاضامحور که در سطح جامعه در جریان است با نگاه علمی ورود می‌کنند.

کریمی در رابطه با اقدامات انجام شده و دستاوردهای علمی و تحقیقاتی در دانشگاه تحصیلات تکمیلی زنجان، خاطرنشان کرد: دو دستگاه میکروسکوپ پیشرفته، کانفوکار و لایه‌نازک در این دانشگاه ساخته شده است و نیز پروژه‌های متعدد عملیاتی در دانشکده علوم زمین و علوم زیستی در بحث شخصی‌سازی دارو، ژن درمانی (دانشکده علوم زیستی)، حوزه‌های برق آب و مواد شیمیایی (دانشکده فیزیک)، مطالعه زلزله و زلزله‌خیزی در سطح کشور (دانشکده علوم زمین)، حوزه‌های مختلف ریاضیات، فین‌تک، ریاضیات کاربردی و ریاضیات مالی در دانشکده ریاضی در دست اجرا است.