سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – نماینده مردم آستارا در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اختصاص ۲۰ میلیون تومان از سوی صندوق رفاه دانشجویان به دانشجویان دکتری گفت که این دانشجویان با این رقم نمی‌توانند در شهرهای بزرگ خانه اجاره کنند.

ولی داداشی

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از  ایسنا، ولی داداشی در جلسه علنی بعد از ظهر امروز دوشنبه و در جریان طرح سوال خود از وزیر علوم در خصوص علت عدم ارائه خدمات رفاهی مناسب به دانشجویان دکتری گفت: دانشجویان دکتری سربازان خط مقدم جنبش نرم‌افزاری و تولید علم و فناوری هستند که تمام وقت‌شان را صرف تحقیق و تولید علم کردند، اما امروز با مسائل مالی و فقر و نداری دست به گریبان هستند و در تامین مایحتاج اولیه با مشکل مواجه شدند.

داداشی با بیان این‌که تلاش وزارت علوم در جهت ارائه خدمات رفاهی به دانشجویان دکتری تمام عیار نبوده خطاب به وزیر علوم یادآور شد: شما می‌توانستید در زمان بستن لایحه بودجه در دولت و همچنین بررسی آن در مجلس شورای اسلامی برای آنها رایزنی کنید مجلس شورای اسلامی هم واقف به مشکلات دانشجویان است ولی ما از شخص وزیر تلاشی ندیدیم و از طرف وزارت علوم در این زمینه رایزنی نشد.

نماینده مردم آستارا در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: آیا کمک بلاعوض ماهیانه مثل وزارت بهداشت به دانشجویان دکتری می‌دهید؟ متاسفانه این اتفاق نیفتاده و این موضوع در بودجه پیش‌بینی نشده است. در حالی که دانشجویان دکتری بین ۲۵ تا ۳۵ سال سن دارند و عموما متاهل هستند. آنها با ۲۰ میلیون تومان صندوق رفاه دانشجویی نمی‌توانند در شهرستان‌های بزرگ خانه اجاره کنند.

وی همچنین گفت: این دانشجویان در تهران باید حداقل ۷۰ تا ۸۰ میلیون تومان رهن و ماهیانه دو میلیون تومان اجاره برای خانه بدهند.

داداشی با بیان این‌که دانشجویان دکتری حق کار در یک ارگان را ندارند و باید تمام وقت در دانشگاه باشند، افزود: سازوکاری ایجاد نشده که دانشجویان دکتری مایحتاج اولیه را برای خود و خانواده‌اش آماده کنند. ما هم تحرکی از وزارت علوم ندیدیم مگر چقدر وام و تسهیلات به این افراد پرداخت می‌شود؟

ادامه دارد