سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) –  معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی گفت: در حال افزایش امتیاز کتب درسی بوده و درصدد هستیم هیأت ممیزه مستقل برای علوم انسانی و هنر راه‌اندازی کنیم.

سردر دانشگاه آزاد

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از  ایسنا، نشست صمیمی حجت‌الاسلام والمسلمین عبدالحسین خسروپناه معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی با حضور اعضای هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی استان چهارمحال و بختیاری در واحد شهرکرد برگزار شد.

دکتر خسروپناه در این نشست گفت: در کشورهای توسعه یافته بیشتر گرایش جوانان به رشته‌های مهندسی و پزشکی است. اما در ۱۲ سال اخیر در ایران، فارغ التحصیلان رشته‌های پزشکی و بیشتر مهندسی، گرایش علوم انسانی پیدا کرده و هدف آنان از گرایش به این رشته‌ها، ایجاد تحول است.

معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه در ایران و کشورهای دیگر چهار نگاه کلی علوم انسانی دانش محور، علوم انسانی دانشی، علوم انسانی دانشی مهارتی و علوم انسانی تمدن ساز به علوم انسانی می‌شود، افزود: نمی‌گوییم پزشکی تمدن ساز نیست، اما علوم انسانی می‌تواند پزشکی تمدن ساز درست کند.

دکتر خسروپناه خاطر نشان کرد: در قرون مختلف منشأ تمامی تحولات، علوم انسانی است. مثلاً در آمریکا، ژاپن و انگلیس اگر ۲ هزار رتبه علمی وجود داشته باشد حدود ۱۲۵۰ رتبه متعلق به علوم انسانی است و باید علوم انسانی را علوم انسانی تمدن ساز دانست.

وی تصریح کرد: دغدغه، برنامه و ساختار ما در معارف علوم انسانی و هنر این است که علوم انسانی مهارتی داشته باشیم و باید دانشگاه از دانش محوری به دانشگاه کارآمدی تبدیل شود

دکترخسروپناه با اشاره به ضرورت بروز رسانی رشته‌ها در دانشگاه‌ها، گفت: در تعالی علوم انسانی و در پیوند دانش و کارآمدی سه استراتژی بروزرسانی علوم انسانی، برون‌سازی علوم انسانی و اسلامی سازی علوم انسانی وجود دارد.

وی راهکارهای دست‌یابی به این سه استراتژی را، توانمندسازی مدرسان توسط استادان نمونه و فاضل، ساماندهی مجلات علمی، راه‌اندازی مدارس مهارتی با عنوان مدارس عمومی مهارتی و مدارس عالی مهارتی، تألیف کتب درسی راجع به مسائل بومی جامعه و ساماندهی پایان‌نامه‌ها و رساله‌ها دانست.

حجت الاسلام و المسلمین خسروپناه افزود: به دنبال این هستیم که با مدیریت یک سرگروه، کتب درسی گروهی نوشته شود و هر عضو هیأت علمی که یک فصل از کتاب را می‌نویسد از نظر ارتقا ارزش مقاله علمی پژوهشی را داشته باشد. در حال افزایش امتیاز کتب درسی بوده و درصدد هستیم هیأت ممیزه مستقل برای علوم انسانی و هنر راه اندازی کنیم.

وی در پایان گفت: علوم انسانی و هنر دارای سه زیر مجموعه اداره کل آموزش، اداره کل پژوهش و مرکز مطالعات و برنامه ریزی و تعالی علوم انسانی است که شامل ۳۵ گروه تخصصی است و قرار است در استان چهارمحال و بختیاری یک هیأت اندیشه ورز علوم انسانی و هنر راه اندازی شود که بسیاری از پیشنهادات استادان در آن بررسی کارشناسانه و به سازمان مرکزی دانشگاه ارسال خواهد شد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از  روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، این نشست با ارائه نقطه نظرات و دیدگاه‌های استادان گروه علوم انسانی و هنر و پرسش و پاسخ به پایان رسید.