سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) –  کولیوند با اشاره به آمار غرق شدگان تاکنون گفت: غرق شدن در رودخانه‌ها عامل اصلی غرق شدگی در دریا محسوب می‌شود.

کولیوندبه گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، پیر حسین کولیوند رئیس سازمان اورژانس کشور با اشاره به غرق شدگی ۶۳۶ نفر در محیط‌های آبی، از ابتدای فروردین ماه تا ۲۱ تیرماه سال جاری در ۳۱ استان کشور، خبر داد و اظهار کرد: ورود یا آسپیراسیون آب یا هر مایع دیگری به داخل ریه‌ها را غرق شدگی می‌نامند؛ شایع‌ترین غرق شدگی با آب شیرین صورت می‌گیرد و این غرق شدگی به خصوص در بین کودکان نوپا و پسران جوان و کودکان مبتلا به انواع تشنج شایع‌تر است و در بعضی موارد غرق شدگی در مقدار کمی آب مانند آب وان حمام هم اتفاق میفتد.

غرق شدگی سومین علت مرگ ناشی از حوادث غیرعمدی در دنیا

وی با بیان اینکه غرق شدگی سومین علت مرگ ناشی از حوادث غیرعمدی در دنیا محسوب شده و مسئول ۷ درصد کل مرگ‌های مرتبط با حوادث است، درخصوص علائم غرق شدگی بیان کرد: مشاهده فردی که به مدت طولانی و غیرطبیعی در آب دست و پا می‌زند یا فردی که به مدت طولانی صورتش داخل آب قرار گرفته است، این هشدار را می‌دهد که با یک مورد غرق شدگی مواجه هستیم.

کولیوند بیان کرد: در هنگام غرق شدگی، ابتدا فرد به دلیل کمبود اکسیژن و استرس، به صورت غیرطبیعی تقلا می‌کند، سه دقیقه  پس از ماندن در زیر آب، کاهش سطح هوشیاری رخ داده و پس از ۶ دقیقه، آسیب‌های مغزی آغاز می‌شود؛ چند دقیقه بعد، ضربان قلب نامنظم شده و پمپاژ خون مختل می‌شود، لب‌ها و پوست رنگ پریده یا آبی رنگ، سرفه همراه با خلط، کاهش هوشیاری، قطع تنفس یا دشواری تنفس و ضربان قلب نامنظم برای فردی که حتی در کنار ساحل و خارج از آب قرار دارد هم می‌تواند علامت غرق شدگی محسوب شود.

راهکار‌های پیشگیری از غرق شدگی

رئیس سازمان اورژانس کشور در خصوص راهکار‌های پیشگیری از غرق شدگی بیان کرد: آشنایی با فنون شنا و آشنایی با محدودیت‌ها و رعایت آن‌ها از ابتدایی‌ترین الزامات قبل از شنا است.

کولیوند بیان کرد: اطلاع از وضعیت عمق آب قبل از تصمیم به شیرجه و حتی قبل از ورود به آب ضروری است، چراکه شیرجه در آب‌های کم عمق، خطر ضربه به سر و نیز شکستگی گردن را به دنبال دارد و همچنین، ورود به آب‌های عمیق برای مبتدیان، خطر غرق شدگی را افزایش می‌دهد.

وی با اشاره به  ضروریت بررسی دمای آب گفت: به عنوان مثال، اگر مدت زیادی در آفتاب مانده اید، از وارد شدن ناگهانی به آب سرد خودداری کنید، علت این توصیه پیشگیری از شوک دمایی است؛ به هیچ وجه تنها و در محیط‌هایی که نجات غریق حضور ندارد، شنا نکنید.

رئیس سازمان اورژانس کشور ادامه داد: از شوخی‌ کردن‌های خطرناک در هنگام شنا، خودداری کنید. پس از مصرف دارو‌هایی که به خواب آلودگی منجر می‌شود، شنا نکنید، در حمام و حین استفاده از وان، مراقب کودکان و سالمندان باشید، توانایی خود را در شنا کردن، بیش از حد در نظر نگیرید؛ در نهایت لازم است بدانید که  یک سوم قربانی‌های غرق شدگی، به طور کامل با فنون شنا آشنا بوده اند.

کولیوند تصریح کرد: در صورت مواجهه با غرق شدگی، اگر با فنون نجات غریق آشنا نیستید، تنها با استفاده از چوب، طناب یا جلیقه نجات و یا تشکیل زنجیره انسانی به وی کمک کنید. همچنین برای نجات یک غریق، ابتدا امنیت خود را در نظر گرفته و از پشت به غریق نزدیک شده و از او بخواهید تقلا نکند، پس از رساندن غریق به ساحل، به سرعت با اورژانس تماس بگیرید. بسیاری از رودخانه ها، با وجود ظاهر آرام، بسیار خطرناک و عمیق هستند به نحوی که فرد پس از چند قدم جلو رفتن، متوجه می‌شوند رودخانه  عمق زیادی دارد و گرفتار گرداب می‌شود؛ از این رو توصیه می‌شود بدون اطلاع از وضعیت رودخانه هرگز در آن شنا نکنید.

رئیس سازمان اورژانس کشور در ادامه درخصوص آمار غرق شدگی ۳۱ استان از ابتدای فروردین ماه تا ۲۱ تیر سال جاری عنوان کرد: از اول فروردین ماه تا ۲۱ تیرماه سال جاری، از مجموع ۶۳۶ مصدوم و فوتی حوادث ناشی از غرق شدگی، ۲۲ درصد مربوط به میانگین سنی ۱۱ تا ۲۱ سال، ۱۶ درصد مربوط به چهار تا ۱۰ سال، ۱۵ درصد مربوط به ۳۱ تا ۴۰ سال، ۲۳ درصد مربوط به گروه سنی ۲۱ تا ۳۰ سال، ۷ درصد مربوط به گروه سنی ۴۱ تا ۵۰ سال، ۶ درصد مربوط به کودکان زیر سه سال، پنج درصد مربوط به ۵۱ تا ۶۰ سال و ۶ درصد مربوط به گروه سنی ۶۱ سال و بیشتر هستند.

وی افزود: در این مدت، کوچکترین فرد غرق شده پسربچه ۶ ماهه‌ای در روستای تازه کند اردبیل بود که پس از انتقال به بیمارستان و درمان ترخیص شد. مسن‌ترین فرد غرق شده هم خانمی ۸۴ ساله در ارومیه و یک آقای ۸۴ ساله در صومعه سرا (گیلان) بودند که هر ۲ در محل حادثه جان باختند.

رئیس سازمان اورژانس کشور با اشاره به غرق شدگی ۶۳۶ نفر در محیط‌های آبی از اول فروردین تا ۲۱ تیر ۱۳۹۸ در سطح کشور بیان کرد: ۲۱۳ نفر پس از نجات از غرق شدگی توسط اورژانس پیش بیمارستانی تحت مداوای اولیه قرار گرفتند که ۱۸۱ مصدوم جهت ادامه روند درمان به مراکز درمانی منتقل و ۳۲ نفر در محل حادثه درمان شدند، همچنین ۴۲۳ نفر در این مدت جان خود را از دست داده اند.

رودخانه‌ها در صدر حوادث ناشی از غرق شدگی

کولیوند با اشاره به اینکه رودخانه‌ها در صدر حوادث ناشی از غرق شدگی قرار دارند، گفت: در ۱۱۴ روز گذشته و از مجموع ۶۳۶ غریق از نظر تفکیک مکانی ۲۴۰ نفر معادل ۳۸ درصد از کل غریق‌ها در رودخانه ها، ۱۴ درصد در سایر محیط‌های آبی شامل (حوض، جوی، آب انبار و غیره)، ۱۱ درصد در دریاچه پشت سد، ۱۹ درصد در دریا، ۹ درصد در استخر کشاورزی، ۶ درصد در کانال آب و سه درصد در استخر شنا غرق شدند.

وی ادامه داد: از ابتدای فروردین ماه تا ۲۱ تیرماه سال جاری، استان‌های مازندران، آذربایجان غربی و تهران در صدر بیشترین حوادث ناشی از غرق شدگی هستند و در ۱۱۴ روز گذشته بیشترین غرق شدگی‌ها به ترتیب به استان‌های مازندران، با ۱۰۳ نفر، آذربایجان غربی با ۴۳ نفر و تهران با ۴۱ نفر اختصاص دارد. بیشترین فوتی نیز به ترتیب به مازندران با ۴۲ نفر، گیلان با ۲۹ نفر و استان‌های سیستان و بلوچستان و چهارمحال و بختیاری با ۲۳ نفر، اختصاص دارد.

به گفته رئیس سازمان اورژانس کشور، بیشترین حوادث ناشی از غرق شدگی در ۱۳ اردیبهشت با ۲۷ مورد، ۷ تیر با ۲۳ مورد و ۲۱ تیر با ۲۱ مورد به ثبت رسیده است و در این مدت بیشترین فوتی ناشی از غرق شدگی به ترتیب در روز‌های ۱۴ تیر با ۱۶ نفر، ۱۳ اردیبهشت با ۱۵ نفر و ۱۴ خرداد و ۷ تیر با ۱۲ نفر اتفاق افتاده است.