سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) –  ظفرمندگفت: نظام سلامت اساساً بخش چالش برانگیز نظام اجرایی تمامی کشور‌ها است، اگر دولت‌ها به دنبال جمع‌آوری رأی هستند باید ابتدا در حوزه سلامت ورود کنند.

نظام سلامت، بخش چالش برانگیز نظام اجرایی کشور‌به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان،  شب گذشته برنامه مناظره با موضوع شکستن انحصار بازار پزشکی و دندانپزشکی برای افزایش ظرفیت پذیرش دانشجو از شبکه یک سیما پخش شد. در این برنامه علیرضا سلیمی معاون آموزش و پژوهش سازمان نظام پزشکی به همراه میثم مهدیار کارشناس اقتصاد نظام سلامت، مجید حسینی جامعه شناس و عبدالمجید ظفرمند عضو هیئت مدیره دندان‌پزشکان ایران حضور داشتند.
 
در ابتدای برنامه میثم مهدیار کارشناس اقتصاد نظام سلامت اظهار کرد: نظام سلامت اکنون وضعیت بحرانی دارد و این وضعیت هم نتیجه قدم‌های غیر شفافی است که طی سال‌های گذشته در حوزه سیاستگذاری، دانش و رسانه برداشته شده است.
 
وی ادامه داد: این روند‌های اشتباه سبب به وجود آمدن انحصار در میان پزشکان و ایجاد طبقه‌ای خاص شده است. ما در جامعه شناسی تعریف طبقه یا صنف نشان از منابع خودآگاهی دارد و ما در مسیر خود از ابزار‌های موجود استفاده می‌کنیم.
 
کارشناس اقتصاد سلامت با بیان اینکه صنف پزشکی در خدمت منافع عمومی قرار می‌گیرد، گفت: در این صنف روند‌های ناسالم سبب شده‌اند که روابط ناسالمی هم شکل گیرد که می‌توان به پزشک سالاری اشاره کرد.

لزوم توجه به فاکتور‌های خاص ارتقای سلامت 

در ادامه عبدالمجید ظفرمند، عضو هیئت مدیره دندانپزشکان ایران درباره نظام سلامت گفت: نظام سلامت اساساً بخش چالش برانگیز نظام اجرایی تمامی کشور‌ها است، اگر دولت‌ها به دنبال جمع‌آوری رأی هستند باید ابتدا در حوزه سلامت ورود کنند، ما باید ببینیم که هدفمان از پذیرش دانشجو و شرح وظایف دانشگاه چیست و آیا نگاه به سمت آموزش صرفا برای آموزش است یا به دنبال سلامت مردم است؟.

وی ادامه داد: اگر ما به دنبال ایجاد دانشگاه و تربیت نیرو هستیم، باید به فاکتور‌های خاص ارتقای سلامت توجه داشته باشیم.
 
مجید حسینی جامعه شناس درباره وظیفه جامعه شناس بیان کرد: کار اصلی یک جامعه شناس بررسی رفاه جامعه است و در مقابل او دولت باید بنشیند و درباره سیاست‌گذاری‌ها پاسخ دهد، هنگامی که یک پزشک مقابل ما می‌نشیند نمی‌دانیم که چه بحثی باید با او کنیم. در این میز گرد که اکنون برگزار شدهt دولت وجود نداردy هرچند اگر دولت هم مقابل ما قرار می‌گرفت باز با پزشکان مقابله داشتیم.
 
این جامعه شناس ادامه داد: عده‌ای استدلال می‌کند که وزیر بهداشت باید حتما پزشک باشد این موضوع همانند آن است که بگوییم وزیر صنعت باید حتما مکانیک باشد. در کشور‌های پیشرفته اصولا سیاست‌گذار پزشک نیست، بلکه متخصصان حقوق و اقتصاد در سیاست‌گذاری نقش آفرینی می‌کنند.
 
وی گفت: دولت ایران خصوصی شده و وزرا نمایندگان این بخش هستند باید بدانیم که این ساختار غلط است و ما به عنوان جامعه شناس باید علیه دولت استدلال کنیم نه علیه پزشکان.
 
حسینی با بیان اینکه پزشک در نظام سلامت ذی‌نفع است گفت: مناظره با ذی‌نفعان فایده‌ای ندارد، متأسفانه آموزش و درمان در کشور ما بازار محور شده است سال گذشته ۳۰ هزار میلیارد تومان صرف درمان کردیم این در حالی است که قانون کشور از آموزش و درمان رایگان صحبت کرده است.

در حال تکمیل/