سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) –  ستاری گفت: با امضای اسناد همکاری بین شرکت‌های دانش بنیان ایران و روسیه، شاهد رشد تصاعدی روابط بین دو کشور در حوزه فناوری می‌شویم.

صادرات محصولات دانش‌بنیان ایران به روسیه سرعت می‌گیردبه گزارش  حوزه فن‌آوری‌گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در نشست تجاری و فناوری مسکو خواستار تسریع در اجرای موافقت‌نامه‌ها برای گسترش روابط تهران و مسکو در عرصه فناوری شد.

همچنین ستاری پس از پایان این نشست در جمع خبرنگاران حاضر شد و بیان کرد: حضور ۷۰ شرکت دانش بنیان ایرانی در دو شهر و شرکت آن‌ها در دو نشست مجزا بی سابقه است، خوشبختانه پلتفرم خوبی در بحث صادرات بین ایران و روسیه در حال شکل گیری است خصوصا در حوزه شرکت‌های دانش بنیان که ادبیات خاصی را برای توسعه صادرات خود نیاز دارند و این برنامه می‌تواند این موضوع را تسریع کند.

همچنین آندره اوبیدینوف رییس شورای تجاری روسیه و ایران بیان کرد: با امضای اسناد همکاری بین شرکت‌های دانش بنیان ایران و روسیه از این پس شاهد رشد تصاعدی روابط بین دو کشور در حوزه فناوری می‌شویم.

انعقاد قرارداد‌های همکاری در حوزه‌های مختلف فناوری

براین اساس رایزنی هیات‌ها و نمایندگان شرکت‌های دانش بنیان دو کشور هم در حاشیه این نشست‌های مشترک داغ بود. برای نمایندگان دانش بنیان ایران و روسیه در هتل آزیموت المپیک مسکو ده‌ها میز کار تدارک دیده شد و دور این میز‌ها نمایندگان شرکت‌ها بررسی راهکار‌های گسترش همکاری‌ها در حوزه فناوری را بررسی کردند. نشستی که به انعقاد قرارداد‌های همکاری منجر شد.

هیئت بلندپایه علمی و فناوری کشورمان به ریاست سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری و با همراهی ۷۰ شرکت دانش بنیان ایرانی از ۱۹ تا ۲۲ تیرماه در روسیه حضور داشت. این سفر با حمایت مرکز تعاملات بین المللی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و صندوق نوآوری و شکوفایی، همزمان با نمایشگاه اینوپروم روسیه صورت گرفت و نمایندگان شرکت‌های دانش بنیان دو کشور در شهر‌های مسکو و یکاترینبورگ با شرکت‌های متناظر خود دیدار کردند. در این نشست‌ها ۱۰ قرار داد و تفاهمنامه میان شرکت‌های ایرانی و روسی امضاء شد. این قرارداد‌ها در حوزه‌های خدمات مهندسی نفت و گاز، واقعیت مجازی، دارو، واکسن، شتابدهی، تولید ربات جراحی و تولید بازی‌های مشترک منعقد شد.

همچنین امروز در آخرین روز از سفر شرکت‌های دانش بنیان ایرانی از بزرگترین پارک فناوری مسکو به نام اسکولکوو بازدید کردند.