سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) –  نایب رئیس کمیسیون بهداشت مجلس گفت: تهیه تجهیزات آموزش پزشکی از توانایی‌های بخش خصوصی خارج است.

افزایش احتمال تاثیرگذاری افراد غیر مستعد با ورود بخش خصوصی به آموزش پزشکی/ حضور بخش خصوصی ممکن نیستمرتضی خاتمی نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره مشارکت بخش خصوصی در آموزش پزشکی اظهار کرد: برخی افراد با این تصور که همراهی بخش خصوصی در حوزه آموزش پزشکی می‌تواند مشکل کمبود نیرو در مناطق محروم را رفع کند، پیشنهاد اجرای این طرح را مطرح کرده اند.

وی ادامه داد: بحث آموزش پزشکی موضوعی تخصصی، حیاتی و با اهمیت است و نباید سطحی با آن برخورد کنیم. در حال حاضر افرادی که در این رشته تحصیل می‌کنند، با وجود اینکه توسط سازمان سنجش و طی بررسی‌های استعداد تحصیلی مشخص می‌شوند اما همچنان ما با کاستی‌هایی مواجه هستیم؛ در صورتی که بخش خصوصی، متولی امر باشد، احتمال بسیار زیادی وجود دارد که افراد غیر واجد شرایط و غیر مستعد بتوانند به ازای پرداخت مبلغی، مدرک پزشکی دریافت کنند.

خاتمی گفت: باوجود سخت گیری‌ها و انتخاب افراد با استعداد و نخبه برای تحصیل در رشته پزشکی، با مشکلاتی در این حوزه مواجه می‌شویم؛ چه رسد به شرایط جذب دانشجو در شرایط موجود که می‌تواند مشکلات بسیاری را رقم بزند.

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با تأکید بر اینکه ارائه مدرک طبابت فارغ از نظامات سنجش، به دور از عدالت است، بیان کرد: افرادی که ثروت و درآمد بیشتری دارند می‌توانند مدرک دلخواه خود را به سرعت به دست آورند و کسانی که از نظر مالی شرایط مساعدی نداشته باشند از تحصیل در این رشته باز می‌مانند.

وی گفت: یکی از نکات مهم و ضروری در آموزش پزشکی، تجهیزات و تکنولوژی آموزشی است؛ تهیه این تجهیزات از توانایی‌های بخش خصوصی خارج است، به علاوه با ضعف نظارتی موجود، الزامی هم برای تدارک و تجهیز نخواهد بود، بنابراین کیفیت آموزش پر ابهام خواهد بود.

خاتمی تأکید کرد: اگر با ظرفیت فعلی آموزش، پزشکی کشور اقدام مؤثر در تربیت نیرو داشته باشیم، نیاز کشور به طور کامل برطرف می‌شود ولی از همه ظرفیت آموزش پزشکی استفاده نمی‌شود؛ بنابراین نیازی هم به ورود بخش خصوصی نداریم.

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس تصریح کرد: طبق تجربه، آسان شدن اخذ مدرک پزشکی و اجرای چنین طرح‌هایی علاوه بر بی‌عدالتی که ایجاد می‌کند، خطر بزرگی برای سلامت جامعه محسوب می‌شود.

ورود بخش خصوصی به آموزش پزشکی خطری جدی برای حوزه سلامت