سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) –  زارعیان گفت: نقش پرستاران در تصمیم‌گیری نظام سلامت بسیار مهم است.

جامعه پرستاری احترام می‌خواهد/ نقش پرستاران در تصمیم گیری نظام سلامت بسیار مهم استآرمین زارعیان رییس دانشکده پرستاری ارتش و کاندیدای انتخابات نظام پرستاری در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به زمان برگزاری انتخابات نظام پرستاری و شورا‌های صنفی، اظهار کرد: انتخابات نظام پرستاری فردا (جمعه، ۲۱ تیر) برگزار می‌شود که در این خصوص یک ائتلاف همدلی و رفاهی تشکیل داده‌ایم. هیئت مرکزی نظارت و تعیین اعضای هیات نظارت بر انتخابات در ۱۴۷ شهرستان تشکیل شده است.

وی بیان کرد: تمام ائتلاف‌ها در مرحله اول بر اساس یک مشارکت حداکثری رخ می‌دهد که پرستاران باید برای ورود به انتخابات و رای دادن به کاندیدا‌ها دغدغه داشته باشند.

زارعیان با بیان اینکه ائتلاف‌ها ۳ هدف کلی دارند، گفت: بیشتر نگرانی پرستاران، وضعیت معیشت آنها است، ما بیشترین تمرکز را بر روی آن می‌گذاریم تا دغدغه آن‌ها رفته شود؛ در حال حاضر پرستاران مجبور هستند با کشیک‌های طولانی و اضافی به ویژه در اورژانس‌ها کار کنند که با رفع این کمبود‌ها کار پرستاران را می‌توان به خوبی پیش برد.

رییس دانشکده پرستاری ارتش گفت: ۳۰۰ هزار نفر پرستار در سراسر کشور داریم که بدنه اصلی سیستم هستند که باید اقتدار حرفه‌ای داشته باشند و همچنین نظر آن‌ها در تصمیم‌گیری نظام سلامت بسیار مهم است که حتما باید در این کار دخیل باشند.

وی تاکید کرد: نقش پرستاران در تصمیم گیری نظام سلامت بسیار مهم است.

ایجاد یک نظام ارجاع با کمک پرستاران و پزشکان عمومی

زارعیان ادامه داد: باید توجه کرد که بهترین نیرویی که می‌تواند در این مقطع کشور را نجات دهد، جامعه پرستاری است؛ بنابراین با کمک پرستاران و پزشکان عمومی باید نظام ارجاع را ایجاد کنیم.

استاد تمام و رییس دانشکده پرستاری ارتش گفت: علاوه بر موارد فوق، هویت پرستاران نیز اهمیت دارد که باید هویت حرفه‌ای را ارتقا دهند؛ مسئله مهم دیگر منزلت اجتماعی پرستاران است که نیاز به نگاه ویژه‌ای دارد.

زارعیان افزود: با توجه به اینکه پرستاری کاری آکادمیک و حرفه‌ای است، بنابراین ائتلاف باید برای کسانی باشد که در این کار حرفه‌ای و حداقل دارای مدرک کارشناسی باشند؛ در حال حاضر رسانه‌های جمعی نمایه مناسبی از پرستاری را عرضه نمی‌کنند که احتمالا اطلاع کافی در این راستا ندارند.

استاد تمام و رییس دانشکده پرستاری ارتش گفت: پرستار بیمارستانی با پرستاری آکادمیک کاملا متفاوت است و باید این دو را از یکدیگر تفکیک کنیم؛ تمام شهر‌ها می‌توانند در انتخابات شرکت کنند و تفاوتی بین آن‌ها وجود ندارد.