سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) –  حکیم زاده با اشاره به اهمیت ساختار مدرسه در تبیین آموزه‌های تربیتی گفت: باید دوری از خشونت و استرس در این ساختار لحاظ شود.

فضای مدیریتی سلسله مراتبی مدارس را بشکنیم/ دوری از استرس خشونت در طراحی مدارس لحاظ شودبه گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار حوزه آموزش و پرورش گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، رضوان حکیم زاده معاون آموزش ابتدایی در گردهمایی مشترک معاونان وزیر، مدیران حوزه ستادی و ادارات کل تابعه سازمان نوسازی مدارس کشور که در اردوگاه شهید باهنر برگزار شد، اظهار کرد: در معاونت ابتدایی رویکرد ایجاد فضای باز و دوری از استرس و خشونت مورد توجه است که این موضوع بی شک در طراحی مدارس هم باید مورد توجه قرار گیرد، چرا که فضای فیزیکی مدرسه در این امر نقش دارد.

فضای مجازی جایگزین فعالیت‌های فیزیکی دانش آموزان شده است

وی ادامه داد: متاسفانه در دنیای امروز فضای مجازی جایگزین فعالیت‌های فیزیکی دانش آموزان شده است و به تازگی در کشور‌های مختلف دنیا به ویژه در کشور‌های اسکاندیناوی دریافته‌اند که استفاده از فضای بیرونی در یادگیری موثر است بر همین اساس بخشی از فضای آموزشی در فضای باز برگزار می‌شود.

حکیم زاده با اشاره به استفاده از فضا‌های دور از خشونت باید در فضای مدارس متجلی شود، گفت: متخصصان علم تربیت معتقدند فضای مدرسه در چهار بعد فضای فیزیکی، تعاملی، اجتماعی و علمی آکادمیک شکل می‌گیرد و نوع تعامل ما در کنار این فضا‌ها اهمیت به سزایی دارد، بنابراین سازندگان مدارس باید به هر چهار بعد فضای مدرسه توجه داشته باشند.

فضای سلسله مراتبی را بشکنم

معاون آموزش ابتدایی با بیان اینکه فضای مدیریتی به صورت تعاملی یا سلسله مراتبی وجود دارد، گفت: فضای مدیریتی امروزه اغلب فضایی باز است، هر چند که به‌طورمعمول فضای مدیریتی در کشور اشرافی و سلسله مراتبی بوده است که با شرایط امروزه سازگاری چندانی ندارد، بنابراین اگر بتوانیم فضای سلسله مراتبی را بشکنم اهمیت به سزایی دارد.
 
وی با تاکید بر نگاه جامع در ایجاد فضای آموزشی تصریح کرد: باید سازندگان مدارس به صورت همزمان چهار فضا را با هم ببینند و به تمام مخاطبان توجه داشته باشند به این طریق که معلمان فضای تبادل نظر و استراحت داشته باشند و دانش آموزان هم بتوانند با بهره گیری از این فضا ضمن آموزش کامل آموزه‌های تربیتی هم دنبال کنند.
 
حکیم زاده بیان کرد: امیدوارم روزی برسد که مدارس چند ساحتی داشته باشیم و تا زمانی که این مدارس ایجاد نشوند ارگان‌های مختلف سراغ سنگ فرش‌های خیابان و بهسازی مراکز آموزشی نروند.

معاون آموزش ابتدایی تصریح کرد: در مدارس باید به فضای سبز ایجاد شادابی و نشاط در دانش آموزان و حفظ مهارت‌های زندگی توجه شود این موضوع در دوران ابتدایی که مبنای دیگر دوران تحصیلی است ضرورت پیدا می‌کند.