سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) –  از شامگاه یکشنبه ۲۱ مرداد، شاهد یک بارش شهابی فوق‌العاده زیبا در آسمان خواهیم بود.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار حوزه فن‌آوری‌های نوین گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ همیشه شهاب باران و زیبایی های آن برای همه افراد جذاب بوده است و برخی از گذشته های دور بر این باور بوده اند که اگر در هنگام تماشای یک ستاره دنباله دار آرزو کنی به آروزهایت می رسی!
 
هر چند که شاید این مسئله از نظر افراد بسیاری خرافات به نظر برسد اما به هر حال بارش شهابی که امشب در آسمان زخ می دهد یکی از زیباترین پدیده های نجومی است که بسیاری از منجمان، دوست داران نجوم و عکاسی در انتظار تماشا و کار تصاویر زیبا و خارق العاده بارش شهابی برساوشی هستند.
آغاز زیباترین بارش شهابی سال/ برای تماشای پدیده نجومی بی نظیر به آسمان چشم بدوزید
 
دنباله‌دارها در مسیر خود به دور خورشید ذراتی را به جا گذاشته اند. زمین در حرکت سالانه خود در زمان مشخصی از به نزدیکی مدار دنباله دار می رسد و با برخورد با این ذرات پراکنده، بارش شهابی در آسمان رخ می دهد. ذرات پدید آورنده بارش‌های شهابی تقریباً در مسیرهایی موازی یکدیگر و با سرعت یکنواختی وارد جو می‌شوند.
 
عمل سوختن و یونیزه شدن بیشتر در ارتفاع ۷۰ تا ۱۰۰ کیلومتری بالای سطح زمین رخ می‌دهد و این فاصله برای ناظری که بر سطح زمین ایستاده، فاصله بسیار زیادی است و به دلیل خاصیت پرسپکتیو چشم، چنین به نظر می رسد که درخششها از یک نقطه آسمان خارج می‌شوند. به این نقطه  مجازی کانون بارش می‌گویند. البته به دلیل سرعت اولیه ذرات بجای مانده از دنباله‌دارها و اختلاف ناچیز سرعت ذرات با یکدیگر، کانون دقیقاً یک نقطه نیست بلکه محدوده کوچکی از آسمان است.
آغاز زیباترین بارش شهابی سال/ برای تماشای پدیده نجومی بی نظیر به آسمان چشم بدوزید

در این شب ها بیشترین بارش شهابی سال را خواهید دید

بارش شهابی برساوشی یکی از مشهورترین شهاب باران ها محسوب می شود که همه ساله در روزهای ۲۱ و ۲۲ مردادماه به اوج خود می‌رسد. این بارش شهابی ناشی از بازمانده‌های دنباله‌دار ۱۰۹/P سویفت تاتل بوده که هر ۱۳۰ سال یک بار به دور خورشید می‌ چرخد و این بارش زیبا و خیره کننده را در آسمان زمین رقم می زند.
 
بارش شهابی برساوشی به این دلیل برساوشی نامگذاری شده است که در قدیم اخترشناسان فکر  می کردند که کانون این بارش شهابی در صورت فلکی برساوش است  اما سال ها بعد مشخص شد که کانون اصلی این بارش شهابی در صورت فلکی ذات‌الکرسی و در نزدیکی مرز با صورت فلکی برساوش قرار گرفته است  اما با این حال به دلیل اینکه نام‌ها اغلب در ستاره شناسی  تغییر نمی‌ کنند، نام این بارش شهابی برساوشی باقی ماند.
آغاز زیباترین بارش شهابی سال/ برای تماشای پدیده نجومی بی نظیر به آسمان چشم بدوزید
 
علی ابراهیمی سراجی کارشناس نجوم در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ با بیان اینکه  شامگاه و بامداد روزهای ۲۱ و ۲۲ مرداد ماه جاری آسمان میزبان بارش‌های شهابی است که در این شب‌ها به دلیل کم‌بودن درخشندگی ماه، رصدگران می‌توانند در مناطق به دور از آلودگی نوری شهرها این پدیده زیبای نجومی را نظاره گر باشند، اظهار کرد: بارش شهاب سنگ بارش شهابی است که به بارش برساوشی معروف است و از اثر یک دنباله‌داری به نام سوئیت تالت به وجود می ‌آید.

در هر ساعت ۱۰۰ شهاب شنگ

وی بیان کرد: بازمانده‌های دنباله‌دار ۱۰۹/P سویفت تاتل که هر ۱۳۳ یک بار دور زمین می‌گردد، باعث به وجود آمدن شهاب‌های کوچک می‌شود که باقی مانده این سنگ ریزه‌ها بین ۲۷ تیر تا ۳۰ شهریور به زمین پرتاب می‌شود.

ابراهیمی‌سراجی ۲۷ تیر تا ۳۰ شهریور را اوج اصلی پرتاب این سنگ ریزه‌ها دانست و گفت: توده اصلی این سنگ ریزه‌ها در ۲۲ مرداد اوج می‌گیرد که در بهترین حالت ۱۰۰ شهاب سنگ به زمین پرتاب می‌شود.

آغاز زیباترین بارش شهابی سال/ پدیده نجومی که شما را میخکوب آسمان می کند

شهاب باران تا کی ادامه داد؟

بر اساس اطلاعاتی که دانشمندان سازمان ناسا منتشر کرده اند، بهترین زمان برای رصد و تماشای بارش شهابی برساوشی چند ساعت پس از گرگ و میش تخمین زده شده است..

ابراهیمی سراجی در باره مدت زمان بارش شهابی برساوشیگفت:  این اتفاق یک بازه ۱۲ ساعته است که از ساعت  ۱۲و۳۰ شب ۲۱ مزداد آغاز می شود و  تا ۱۲ صبح ۲۲ مرداد ادامه دارد که تقریبا ۲ الی ۴ صبح بیشترین بارش را در آسمان شب نظاره گر خواهیم بود.

آغاز زیباترین بارش شهابی سال/ پدیده نجومی که شما را میخکوب آسمان می کند

بهترین نقاط  جهان و ایران برای رصد زیباترین بارش شهابی سال

بارش شهابی برساوشی از شمال و جنوب استوا قابل رویت است و طبق گفته کارشناسان، اواسط عرض جغرافیایی، بهترین مکان برای رصد این پدیده نجومی زیبا و دیدنی است.

ابراهیمی‌سراجی درباره رصد بارش شهابی برساوشی در ایران گفت: اگر تمایل دارید این بارش را ببینید خارج از شهرهای بزرگ و پر جمعیت که آسمان شهر تاریک است می‌توان این بارش را دید.

آغاز زیباترین بارش شهابی سال/ پدیده نجومی که شما را میخکوب آسمان می کند

پدیده های نجومی که شهاب باران امسال را زیباتر کرده است

گفته می‌شود بارش شهابی برساوشی سال ۹۷ از آنجایی که ماه در وضعیت ویژه ای دارد، منحصر به فرد است ،  در زمان اوج بارش شهابی برساوشی امشال ماه در وضعیت محاق یا تاریک قرار دارد و از این رو  این پدیده نجومی به خوبی رویت خواهد شد و فرصتی مناسبی برای عکاسان و منجمان محسوب می شود .

افزون بر این همزمان با بارش شهابی برساوشی امسال سیاره‌ مریخ در حضیض مداری( نزدیک‌ترین فاصله با زمین)  قرار دارد  و این سیاره به رنگ سرخ  در آسمان دیده می شود و تا حدود ساعت چهار بامداد روز ۲۲ مرداد می توان ان را در پس تماشای شهاب باران به زیبایی دید و  همه اینها موجب شده است تا منجمان، عکاسا ن و علاقه مندان به  پدیده های نجومی از مدتها قبل در انتظار وقوع این پدیده زیبا باشند تا بتتوانند تصاویری زیبا و دیدنی را شکار  و ثبت کنند.

برچسب ها : ,