سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – رئیس دانشگاه تهران با بیان اینکه محدودیت‌های ارزی، ‌ارتباطات و تعاملات بین‌المللی دانشگاه‌ها را با چالش مواجه می‌کند،گفت: در این راستا ۱۳ دانشگاه برتر نامه‌ای را تدوین کردند تا فعالیت‌های پژوهشی و بورس دانشجویان جزو کالاهای اساسی قرار گرفته و مشمول ارز دولتی شود.

دکتر نیلی رییس دانشگاه تهران

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، دکتر محمود نیلی‌احمدآبادی در نشست خبری با اصحاب رسانه که امروز در ساختمان مرکزی دانشگاه تهران برگزار شد، ‌این دانشگاه را نماد آموزش عالی کشور معرفی کرد و افزود: معتقدم دانشگاه تهران به عنوان نماد آموزش عالی، دستاوردهای علمی و آموزشی بی‌شماری دارد که باید این دستاوردها و حتی فعالیت‌های دانشگاه در عرصه‌های اجتماعی و اقتصادی در اختیار جامعه قرار بگیرد.

وی در ادامه تصریح کرد: بیش از ۹۰۰۰ دانشجوی دکتری و ۳۰۰۰ دانشجوی کارشناسی ارشد در دانشگاه تهران مشغول تحصیل هستند که این افراد دستاوردهای بی نظیری در عرصه‌های علمی و تحقیقاتی را رقم می‌زنند. بنابراین من معتقد هستم ما هنوز در ارائه دستاوردهای این دانشگاه به شکل عمومی در سطح جامعه ضعف داریم، به همین دلیل سعی کردیم این مشکل را با به کارگیری دانشجویان دانشگاه در قالب خبرنگار دانشجو برطرف نماییم.

رئیس دانشگاه تهران با اشاره به نقش دانشگاه‌ها در حل مسائل و بحران‌های کشور گفت: مطمئنا تاثیری که دانشگاه‌ها می‌توانند در حل بسیاری از چالش‌های جامعه داشته باشند انکارناپذیر است،‌ چرا که بسیاری از مشکلات و بحران‌های فعلی که با آن مواجه هستیم در حوزه‌های مختلف نظیر اقتصاد، محیط زیست و غیره… مباحثی هستند که قبل از وقوع دانشگاهیان در خصوص آن هشدار داده بودند و اگر گوش شنوایی از سوی دستگاه‌ها وجود داشت و به این راهکارها عمل می‌شد این مشکلات پیش نمی‌آمد.

دکتر نیلی یادآور شد: در حوزه اقتصاد و مشکلاتی که امروزه با آن مواجه هستیم، ۱۰ سال پیش اساتید اقتصاد هشدارهایی را داده بودند و شرایط فعلی را نیز پیش‌بینی کردند، اما متاسفانه این هشدارها نادیده گرفته شد و مشکلی که وجود دارد این است که تصمیمات اساسی در حوزه‌های مختلف در بدنه کارشناسی دستگاه‌ها گرفته می‌شود، در حالی که این تصمیمات باید با اتصال به بدنه قوه عاقله کشور یعنی دانشگاه‌ها و مراکز علمی اتخاذ و عمل شود که متاسفانه این اتفاق نمی‌افتد.

وی همچنین خاطرنشان کرد: یکی از مشکلاتی که دانشگاهیان در بررسی وضعیت فعلی و ارائه نظرات کارشناسانه و دقیق با آن مواجه هستند،‌ این است که اطلاعات دقیق در خصوص موضوعات مورد تصمیم‌گیری در اختیار آن‌ها قرار نمی‌گیرد و به همین دلیل کارشناسان ما نمی‌توانند در حوزه‌های مختلف تصمیم‌گیری و راهکار ارائه دهند. امیدواریم با شفاف‌سازی اطلاعات و دسترسی عمومی آن، این نقایص برطرف شوند.

رئیس دانشگاه تهران ادامه داد: دانشگاه همواره جلسات هم‌اندیشه‌های مخلتفی در حوزه موضوعات و مسائل پیش روی جامعه تشکیل می‌دهد و نتایج آن را به نهادهای مربوطه ارائه می‌کند. مثلا در حوزه اتفاقات ۹ دی سال گذشته،‌ مشکلات اقتصادی و غیره… این جلسات با حضور اساتید و متخصصان حوزه مربوطه از ۱۳ دانشگاه برتر و سطح یک کشور برگزار شد و خوشبختانه استقبال برای استفاده از نظرات دانشگاهیان از سوی دستگاه‌های اجرایی در مقایسه با گذشته افزایش یافته است.

دکتر نیلی توجه به دیپلماسی علمی را یکی از اساسی‌ترین و کلیدی‌ترین راهکارهای خروج از وضعیت فعلی سیاسی در عرصه بین‌المللی عنوان کرد و گفت: رئیس جمهور آمریکا نتوانسته یک اجماع بین‌المللی علیه ایران ایجاد کند، چرا که در کنار سیاست‌های اصولی نظام فضای بین‌المللی بیشتری برای دانشگاه‌ها و دانشمندان کشورمان ایجاد شده تا به خوبی جایگاه این کشور را در عرصه‌های جهانی بشناسانند و خوشبختانه فضای روشنفکری زیادی از ایران در جهان شکل گرفته است، بنابراین من معتقد هستم هر چه در شرایط فعلی دانشگاه‌ها در عرصه‌های بین‌المللی فعال‌تر باشند به همان اندازه به مسیر دیپلماسی کشور در جهان نیز کمک می‌کند.

وی با تاکید بر اینکه محدودیت‌های ارزی نباید مانعی در راه گسترش تعاملات بین‌المللی دانشگاه‌ها باشد، گفت: متاسفانه محدودیت‌های ارزی مشکلاتی را در عرصه فعالیت‌های بین‌المللی ایجاد خواهد کرد، اما ما از دولت می‌خواهیم که ماموریت‌های پژوهشی و فرصت‌های مطالعاتی دانشجویان مشمول کالاهای اساسی قرار بگیرد و به آن‌ها ارز دولتی تعلق بگیرد، چرا که علم و دانش به اندازه چای و سایر کالاها برای کشور ارزشمند است و نباید محدودیت‌های خاصی در این عرصه اتخاذ کرد.

رئیس دانشگاه تهران با تاکید بر اینکه نامه ۱۳ دانشگاه برتر دنیا برای قرار دادن فعالیت‌های بین‌المللی دانشگاه‌ها جزو کالاهای اساسی تدوین و به مسئولان ارائه خواهد شد، گفت: این موضوع اساسی‌ترین کالایی است که دولت می‌تواند در شرایط فعلی از آن حمایت کند.

دکتر نیلی با تاکید بر اینکه ۴۰ درصد از هزینه‌های دانشگاه تهران از درآمدهای اختصاصی این دانشگاه تامین می‌شود، اظهارکرد: تنها ۶۰ درصد هزینه‌ها با بودجه دولت تامین می‌شود و دانشگاه تهران همواره سعی می‌کند با تنوع‌بخشی درآمدهای خود در عرصه‌های مختلف نظیر جذب دانشجو، راه‌اندازی پارک‌های علم و فناوری، افزایش تعداد دانشجویان بین‌المللی، استفاده بهتر از اموال و منابع، تاسیس VC (صندوق جسورانه) و جذب سرمایه‌گذاری بخش خصوصی درآمدهای اختصاصی خود را افزایش دهند.

وی با تاکید بر اینکه اولین بلوک شهر دانش دانشگاه تهران با مشارکت بخش خصوصی تا پایان سال جاری تاسیس خواهد شد، بیان کرد: پارک علم و فناوری دانشگاه تهران نیز علاوه بر محدوده فعلی پارک به محدوده پردیس مرکزی دانشگاه توسعه خواهد یافت که تا از این طریق اتصال خوبی از پایان‌نامه‌ها و رساله‌های دانشجویی با این مراکز صورت بگیرد. در واقع ما با این اقدام پارک‌ها را به فضای درون دانشگاهی خواهیم برد.

رئیس دانشگاه تهران در پایان با انتقاد از عدم تخصیص به موقع بودجه دانشگاه از سوی دولت گفت: سال گذشته بودجه دانشگاه‌ها به صورت صد در صدی تخصیص پیدا کرد اما امسال با گذشت پنج ماه باید چهل درصد بودجه دانشگاه‌ها تخصیص پیدا می‌کرد که تاکنون حدود ۳۲ درصد این بودجه دریافت شده است، بنابراین دانشگاه‌ها بیشتر با تخصیص به موقع بودجه مشکل دارند.