سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) –  فضاپیمای آمریکایی اسپیس‌ایکس تا سال ۲۰۱۹، بدون وابستگی به روسیه فضاپیمایان را به ایستگاه فضایی بین‌المللی خواهد برد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از  خبرنگار حوزه فن‌آوری‌های نوین گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ ناسا می‌خواهد وابستگی خود را به روسیه برای ارسال فضانوردان آمریکایی به ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) متوقف کند، قرار است این موضوع به زودی با اسپیس ایکس به تحقق بپیوندد؛ در واقع فضاپیمای آمریکایی اسپیس‌ایکس تا سال ۲۰۱۹، بدون وابستگی به روسیه فضاپیمایان را به ایستگاه فضایی بین‌المللی خواهد برد.

در سال ۲۰۱۴ قرار شد آمریکا ۲٫۶ میلیارد دلار به «اسپیس ایکس»، شرکت فضایی «ایلان ماسک» بپردازد تا این فضاپیما فضانوردان آمریکایی را با خود به مدار فضا ببرد، همچنین یک قرارداد مشابه دیگر با بوئینگ بسته شد، ارزش این قرارداد ۴٫۲ میلیارد دلار بود، از آن زمان، هر ۲ پروژه بارها و بارها تاریخ اجرایی شدن عملیات خود را به تاخیر انداختند.

آمادگی فضاپیمای «اسپیس ایکس» برای جابجایی انسان‌ها به فضا

سرانجام روز پنج‌شنبه ناسا اعلام کرد که دراگون اسپیس‌ایکس (SpaceX Crew Dragon)، فضاپیمای مخصوص حمل فضانوردان، در نوامبر ۲۰۱۸، تست و در نهایت در آوریل سال ۲۰۱۹، به طور آزمایشی پرتاب خواهد شد. سفینه «استارلاینر بوئینگ» (CST-۱۰۰ Starlinger) نیز در اواخر سال ۲۰۱۸ یا اوایل ۲۰۱۹ آزمایش و اواسط سال ۲۰۱۹ به طور آزمایشی به فضا پرتاب می‌شود.

پس از تست خدمه فضایی، هر ۲ این فضاپیمایان تحت فرایند صدور گواهینامه ناسا قرار خواهد گرفت، اگر این فرایند به خوبی انجام شود، می‌توان گفت که آنها توانسته‌اند به هدف اصلی خود یعنی جابجایی فضانوردان ایالات متحده آمریکا به ایستگاه فضایی بین‌المللی دست یابند.

آمادگی فضاپیمای «اسپیس ایکس» برای جابجایی انسان‌ها به فضا

تاخیر در اجرای این عملیات به هیچ وجه غیر منتظره نیست و  در ماه ژوئیه، دفتر حسابداری دولتی (GAO)، یک سازمان مستقل که هزینه‌های فدرال برای کنگره را بررسی می‌کند، در گزارشی پیش‌بینی کرده است که فرآیند صدور و دریافت گواهینامه اسپیس‌ایکس تا فوریه ۲۰۲۰ به طول می‌انجامد، به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از  این موسسه، بوئینگ یک ماه زودتر از اسپیس‌ایکس موفق به دریافت تاییدیه و گواهینامه خود می‌شود، بنابراین، تاریخ‌های اعلام شده تعجب‌آور نیستند، گرچه آنها جزو اخبار خوب به شمار نمی‌روند.

فضانوردان ناسا در حال حاضر با فضاپیمای روسی سایوز به ایستگاه فضایی بین‌المللی می‌روند و این قرارداد در ماه نوامبر ۲۰۱۹ به پایان می‌رسد، در واقع ناسا بعد از این زمان هیچ راهی برای ارسال فضانوردان به ایستگاه فضایی بین‌المللی ندارد و این وضعیت تا زمان آماده شدن ۲ فضاپیمای اسپیس‌ایکس و بوئینگ ادامه خواهد داشت.