سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) –  بیگلری گفت: در حوزه تولید واکسن داخلی کمبودی نداریم وبرای ساخت واکسن های جدید تامین اعتبار انجام شده است.

اختصاص ۱۰۰ میلیون دلار اعتبار برای جهت تولید دو واکسن جدید/ کمبودی برای تولید واکسن داخلی نداریمبه گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از   حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ علیرضا بیگلری در خصوص وضعیت ساخت و تولید واکسن در کشور اظهار کرد: با توجه به اینکه تولید واکسن در داخل کشور از سابقه بسیار طولانی برخوردار است، امروزه واکسن‌های متعددی در داخل کشور ساخته می‌شود و با اطمینان می‌توان گفت، در مورد واکسن‌های تولید داخل کمبودی وجود ندارد و تولید تمام واکسن‌های ضروری تولید داخل در حد نیاز کشور همچنان ادامه دارد؛ خوشبختانه تاکنون کمبودی در مورد تولید واکسن‌های انسانی اعلام نشده است.

وی افزود: برای افزایش سطح تولید واکسن در کشور و توسعه صادرات آن به کشور‌های منطقه و سایر کشور‌های دنیا، برنامه ریزی جدی صورت گرفته است همچنین با کمک دولت، مجلس شورای اسلامی و تائید مقام معظم رهبری، مبلغ ۱۰۰ میلیون دلار جهت تولید دو واکسن جدید روتاویروس و پنوموکوک اختصاص داده شده است که امیدواریم در بازه زمانی لازم، تولید این ۲ واکسن نیز تکمیل شده و به مجموعه واکسن‌های تولید داخل کشور افزوده شود.

وی درخصوص واکسن روتاویروس و پنوموکوک گفت: واکسن روتاویروس و پنوموکوک، از جمله واکسن‌های گرانقیمت در دنیا محسوب می‌شود و ورود این دو به برنامه ایمن سازی کشور، در شرایطی مقدور خواهد بود که در کشور تولید و ساخته شود، درغیر اینصورت هزینه بسیار زیادی به اقتصاد کشور تحمیل خواهد شد.

رئیس انستیتو پاستور با بیان اینکه پروسه ساخت یک واکسن بسیار طولانی و زمان بر است، تصریح کرد: زمانی که طرح تولید یک واکسن آغاز می‌شود، از فراهم کردن زیرساخت ها، آموزش نیرو‌ها و رسیدن به مرحله تولید تا رسیدن به محصول نهایی و کارآزمایی بالینی، حداقل ۴ یا ۵ سال به طول می‌انجامد.

بیگلری بیان کرد: اثربخشی یک واکسن در مرحله کارآزمایی بالینی مشخص می‌شود و برهمین اساس نتایج کارآزمایی‌های بالینی به عنوان مجوزی برای ورود آن محصول به بازار است، با توجه به اینکه کارآزمایی بالینی هم ممکن است به ۲ سال زمان نیاز داشته باشد، طبق برآورد تولید واکسن و ورود آن به بازار، دربازه زمانی بین ۷ تا ۸ سال امکان پذیر است.

تولید واکسن، فناوری مادر محسوب می‌شود

رئیس انستیتو پاستور با بیان اینکه دو واکسن پنوموکوک و روتاویروس از تکنولوژی پیشرفته‌ای برخوردار است، تصریح کرد: علاوه بر این ۲ واکسن، واکسن‌های دیگری هم در دست تولید است که باعث می‌شوند کشور ما به یکی از تولیدکنندگان مهم واکسن در دنیا تبدیل شود و با توجه به اینکه فناوری واکسن یکی از علوم مادر در حوزه علوم پزشکی محسوب می‌شود، با کسب فناوری دو یا سه واکسن، به فناوری چند واکسن دیگر هم دست خواهیم یافت چراکه معمولا تکنولوژی واکسن‌ها مشابه یا پوششی هستند.

وی بیان کرد: از آنجا که تولید واکسن، فناوری مادر محسوب می‌شود، نه تنها توانمندی علمی کشور را افزایش می‌دهد و از خروج ارز جلوگیری می‌کند، بلکه برای کشور ارزآوری به همراه خواهد داشت و مهمتر از همه اینکه منجر به ارتقای دانش دانشمندان جوان کشور در این رشته شده و از خروج جوانان فرهیخته و دانشمند کشور به خارج از کشور جلوگیری می‌شود، چراکه در داخل کشور فضای کار برای تعداد زیادی دانشمنداتن فراهم خواهد شد.

رئیس انستیتو پاستور درخصوص خودکفایی در حوزه واکسن اظهار کرد: واکسن‌های ب. ث. ژ، هپاتیت و واکسن mmr (سرخک، سرخجه، اوریون)، سال هاست که در کشور تولید می‌شود، اما با توجه به اینکه تکنولوژی تولید واکسن‌ها روز به روز تغییر می‌کند، نیاز است تا فناوری واکسن‌های تولید شده در کشور به روز شود که در حال حاضر در این مرحله قرار داریم.

بیگلری با بیان اینکه واکسن‌هایی که در کشور تولید می‌شود، نیاز ما را برای واردات از بین برده و می‌توان گفت، نیازی به واردات آن‌ها از خارج از کشور نیست، گفت: امیدواریم بعضی از واکسن‌ها مانند واکسن هاری انسانی، که در دست اقدام بوده و مراحل تولید آن‌ها در انستیتو پاستور از حدود ۴ سال قبل کلید خورده است، در دو سال آتی و بعد از پشت سر گذاشتن کارآزمایی‌های بالینی، به مرحله تولید برسد.

وی گفت: زمانی که واکسن هاری انسانی وارد بازار شود، در ابتدا یک سوم نیاز بازار را تامین خواهد کرد، اما پس از چند سال و با تولید انبوه، تمام نیاز کشور را فراهم خواهد کرد.

رئیس انستیتو پاستور با بیان اینکه در حال حاضر حدود ۵۰ درصد از مراحل تولید واکسن هاری انسانی پیش رفته است، در ادامه افزود: در مورد واکسن‌های روتاویروس و پنوموکوک در آغاز کار هستیم، اما مطالعات و برنامه ریزی‌های آن‌ها انجام شده است.

وی در پایان درخصوص واکسن‌هایی که توسط بخش خصوصی در دست تولید است، بیان کرد: در بخش خصوصی واکسن‌هایی مانند واکسن پاپیلوما ویروس انسانی (HPV) و واکسن آنفلوآنزا در حال برنامه ریزی و تولید است؛ همچنین واکسن فلج اطفال تزریقی نیز یکی از واکسن‌هایی است که کشور به دنبال تولید آن است.