سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – > تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی توانسته‌اند محصولات با کیفیت مشابه خارجی تولید کنند، اما چالش امروز این صنعت نقدینگی است.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از  خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛  این روزها همه جا حرف از افزایش نرخ دلار و راهکارهای مبارزه با گرانی و اقتصاد مقاومتی است و همه به دنبال راه حل هایی هستند که بتوانند صرفه جویی اقتصادی کنند و مقام معظم رهبری برون رفت از مشکلات در زمان تحریم و فشار اقتصادی را حمایت از کالای ایرانی دانستند و در همین راستا همه دستگاه های موظف شدند تا در راستای تحقق به این منویات مقام معظم رهبری گام بردارند.

یکی از صنایعی که در تولید برخی محصولات گام های خوبی برداشته و سرعت رشد آن رو به افزایش است، صنعت تجهیزات پزشکی است.

یکی از شرکت های دانش بنیان در حوزه تجهیزات پزشکی به مدد دانش و تلاش دانشمندان ایرانی در زمینه تولید محصولات برای نگهداری خون و فرآورده های خونی برای استفاده در مراکز زیر نظر سازمان انتقال خون و بانک خون بیمارستان ها توانسته است، از خارجی ها پیشی و با اثبات کیفت محصولات خود جای خارجی ها را در مراکز انتقال خون و بانک های خونی بیمارستان بگیرد.

این شرکت دانش بنیان ۱۳ نوع محصول نگهداری خون و فرآورده های خونی را که بیشتر آنها برای اولین بار در ایران تولید شده اند، روانه بازار کرده است.

بی پولی کمر تولیدکننده داخلی را شکسته کرده است/ زنگ خطر برشکستگی تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی

تولیدکننده ایرانی که خارجی ها را از میدان بیرون کرده است

این شرکت دانش بنیان به دلیل کیفیت خوب  و خدمات عالی  در کشور محصولات خود را به طور انحصاری برای انتقال خون ایران و بیمارستان های وابسته به سازمان انتقال خون تولید می کند، همچنین این شرکت موفق به دریافت گواهینامه کیفیت از اروپا شده و با یک شرکت آلمانی نیز قراداد بسته است.

ولی الله بسطامی رئیس هیئت مدیره این شرکت دانش بنیان تجهیزات پزشکی در خصوص  مشکلات تولید و راهکارهای حمایت از تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ اظهار کرد: ما از سال ۷۳ تاکنون تولیدکننده محصول برای سازمان انتقال خون و بانک خون های بیمارستانی هستیم و در این مدت توانسته ایم با تولید بیش از ۱۰ هزار دستگاه در سراسر کشور، تمام مراکز انتقال خون، بانک خون های بیمارستانی و بیش از ۶۰ درصد مراکز تحقیقاتی و پژوهشی را تجهیز کنیم و به مدت ۲۰ سال است که محصولات ایرانی ما در برابر برند های خارجی حرف اول را زده می زنند.

وی ادامه داد: ما موفق به اخذ گواهینامه CE  وISO 2012 ,ISO2015 اروپا برای تولید محصولات خود شده ایم، همچنین پروانه ساخت تجهیزات پزشکی از اداره کل تجهیزات پزشکی را اخذ کرده ایم و دارای اولین گواهینامه انطباق محصولان دانش بنیان از اداره استاندارد ایران، تاییدیه سازمان پژوهش های علمی و صنعتی برای تولید محصول فناورانه ، طرح برتر کشور در جشنواره علم تا عمل معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هستیم.

این فعال اقتصادی و تولیدی در حوزه شرکت های دانش بنیان افزود: ما موفق شدیم عنوان شرکت دانش بنیان برتر  و کارآفرین نمونه استان گلستان را در سال ۹۵ و ۹۶ از آن خود کنیم و از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، شرکت برتر تجهیزات پزشکی آزمایشگاهی ساخت ایران در سال ۹۵ شناخته شویم.

بی پولی کمر تولیدکننده داخلی را شکسته کرده است/ زنگ خطر برشکستگی تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی

نوسانات ارزی تولید داخلی را نشانه رفته است

بسطامی در خصوص مشکلات تولیدکنندگان صنعت تجیهزات پزشکی گفت: با توجه به مشکلات اقتصادی کشور و دولت، نوسانات ارز و تامین ماده اولیه، تولیدکنندگان داخلی و شرکت های دانش بنیان در آستانه بحران و تعطیلی قرار دارند.

وی ادامه داد: نوسانات نرخ ارز مشکلات زیادی برای ما به همراه داشته است، همچنین حمایت های ناقص و غیر مستمر معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری  و صندوق شکوفایی ما را با چالش های زیادی مواجه کرده است.

مسائلی مدیرکل اداره تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت در خصوص حل مشکلات ارزی شرکت های تولیدکننده تجهیزات پزشکی عنوان کرد: با توجه به شرایط کشور و تحریمهای ظالمانه دشمنان، دستگاه‌های اجرایی نیاز به تعامل و هماهنگی دارند، بر همین اساس وزیر بهداشت به عنوان متولی سلامت کشور، دغدغه جدی دارد که محصولات سلامت‌محور مانند دارو و تجهیزات پزشکی به صورت نظام‌مند تامین شود.

وی تصریح کرد: دغدغه جدی وزارت بهداشت، تامین محصولات سلامت محور است و در این زمینه، ساعات کار همکاران ما در اداره کل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت افزایش یافته است و در تلاش هستیم تا در صورت کند شدن فرآیندها، اشکالات به‌صورت نظام‌مند برطرف شود، وزیر بهداشتنیز  جلساتی را با وزرای مربوطه در خصوص تامین محصولات سلامت محور برگزار می کنند و امیدواریم که در این جلسات، فرآیندهای تامین مواد اولیه، تجهیزات پزشکی و قطعات پزشکی را تسهیل کنیم.

مدیرکل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت  تصریح کرد: تامین ارز مورد نیاز برای خرید تجهیزات پزشکی و محصولات سلامت محور باید به موقع و اولویت‌ها نیز نظام‌مند باشد و از برداشت‌ها و اقدامات سلیقه‌ای پرهیز شود همچنین باید منابع اطلاعاتی دقیقی در زمینه‌های صدور مجوز واردات، ثبت سفارش، مرحله تخصیص ارز در بانک مرکزی، ترخیص از گمرک و نظارت‌های بعد از واردات تجهیزات پزشکی و قطعات یدکی نیز وجود داشته باشد.

بی پولی کمر تولیدکننده داخلی را شکسته کرده است/ زنگ خطر برشکستگی تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی

تاخیر در پرداخت مطالبات تولید کننده داخلی را زمین گیر کرده است

یکی از مشکلات صنعت تجهیزات پزشکی و تولیدکنندگان این است که پرداخت های بیمارستان ها و مراکز دولتی با یک تا ۲ سال تاخیر انجام می شود و این کار کمر اقتصاد داخلی را می شکند و موجب می شود که چرخ تولید صنعت تجهیزات پزشکی ایرانی لنگ لنگان بچرخد.

بسطامی وصول نشدن مطالبات بخش دولتی و خصوصی را یکی از مشکلات شرکت های تجهیزات پزشکی ممعرفی کرد و گفت: پرداخت های دولتی با اسناد خزانه انجام می شود و نرخ زمان تسویه در این اسناد لحاظ نشده است و وتولیدکنند نمی داند که چند وقت بعد قرار است مطالباتش وصول شود و گاهی مطالبات شرکت های تجهیزات پزشکی ۲ سال بعد پرداخت می شود و این گردش مالی شرکت های تولیدکننده را با چالش مواجه می کند.

مسائلی در خصوص مشکلات مالی شرکت های تجهیزات پزشکی گفته است: همانطور که رهبر معظم انقلاب فرموده‌اند هیچ بیماری از لحظه ورود به مرکز درمانی نباید دغدغه‌ای جزء بیماری‌اش را داشته باشد، بر همین اصل وزارت بهداشت طرح تحول سلامت را برنامه‌ریزی کرد، لذا مشکل موجود عقب‌ماندن بیمه‌ها نسبت به پرداخت بدهی‌های بهداشت و درمان است.

وی ادامه داد: مشکل دیگر ما در مقام مجری قانون نظارت بر مراکز بهداشتی و درمانی است که انضباط و وحدت رویه را رعایت نمی‌کنند، همچنین اولویت‌های دیگری که در نظام سلامت وجود داشت موجب شد که بدهی‌های بیمه‌ها به شرکت‌های تجهیزات پزشکی پرداخت نشود و شرکت‌های تجهیزات پزشکی برای کاهش هزینه‌ها حدود ۱۵۰۰ میلیارد تومان صرفه‌جویی داشته اند تا اندکی به حفظ منافع ملی کمک کنند، بنده به دلیل انباشت بدهی‌ها از شرکت‌های تجهیزات پزشکی به دلیل فشاری را که تحمل کردند پوزش می‌خواهم.

مدیرکل اداره تجهیزات پزشکی با اشاره به اینکه صنعت و دولت پای سلامت مردم ایستادند، گفت: در هنگام تحریم‌ها با وجود مشکلات فراوان فعالیت شرکت‌های تجهیزات پزشکی متوقف نشد و زنجیره تأمین کالا در بخش خصوصی ادامه پیدا کرد؛‌ دولت در به عنوان قوه مجریه دو راهکار داشته است نخست اینکه از بانک مرکزی  قرض بگیرد  و پول بدون ‌پشتوانه وارد بازار می‌کرد که این امر محقق نشد، بر اساس مصوبه نمایندگان خانه ملت  بحث اوراق عنوان شد و در راستای این مصوبه مجلس  دولت موظف شده است تا بدهی های خود را به کمک اوراق و فرابورس بپردازد.

مسائلی عنوان کرد: تخصیص این اوراق شرکت‌های تجهیزات پزشکی باعث وارد شدن فشارهایی به تأمین‌کنندگان کالا شد و این موضوع تنها به بهداشت و درمان ارتباط ندارد و اکثر تولیدکنندگان کالا و خدمات در کشور با آن در تماس هستند.لذا حوزه بهداشت و درمان به دلیل در تماس بودن با جان انسان‌ها از حساسیت بیشتری برخوردار است.

بی پولی کمر تولیدکننده داخلی را شکسته کرده است/ زنگ خطر برشکستگی تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی

نبود اعتبار دولتی چالش بزرگ شرکت تجهیزات پزشکی

بسطامی  نبود اعتبار خرید مالی را مهمترین مشکل بر سر راه تولید محصولات دانش بنیان این شرکت دانست و گفت: ۹۹ درصد فروش شرکت ما در بخش دولتی انجام می شود و هم اکنون دولت هیچ بودجه ای برای طرح های عمرانی و خرید تجهیزات پزشک مصوب نکرده و شرکت دانش بنیان ما در ۳ سال گذشته بیش از ۴۰ میلیارد توان سفارش از بخش دولتی داشته و به دلیل تامین اعتبار در مراکز انتقال خون و بیمارستان های دولتی خریدی صورت نگرفته است و ما اکگر محصولاتمان به فروش نرسد با خطر مشکلات مالی، برشکستگی و حتی تعطیلی مواجه می‌شویم.

رئیس هیئت مدیره این شرکت دانش بنیان تجهیزات پزشکی ادامه داد: هم اکنون سازمان انتقال خون ایران اماده خرید محصول دانش بنیان تولید شده شرکت ماست و خریدار انحصاری ما بوده  و تعرفه واردات محصول مشابه کالای ما حدود ۷۰ درصد لحاظ شده است  و ما با همکاری های لازم را دارند و از ما حمایت می کند اما مشل نبود اعتبار تولید و گردش مالی ما را دچار چالش کرده است.

وی ادامه داد: سازمان انتقال خون به مبلغ ۱۰ میلیارد تومان و بیمارستانهای کشور مبلغ ۴۰ میلیارد تومان از شرکت ما پیش فاکتور خرید دارند ولی اعتبار خرید ندارند تا بتوانند محصولات ما را بخرند.

بسطامی تصریح کرد: اگر برای خرید تجهیزات به سازمان انتقال خون ایران و بیمارستان ها بودجه واعتبار خرید تجهیزات از طرف وزارت بهداشت و سازمان برنامه بودجه تخصیص پیدا نکند، شرکت ما و بسیاری شرکت های مشابه پس از ۳ ماه دیگر تعطیل خواهد شد و ۷۰ نفر از کار بیکار می شوند.

حاجی بیگی سخنگوی سازمان انتقال خون در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ در زمینه مشکل این شرکت دانش بنیان گفت: اگر به مراکز انتقال خون در سراسر کشور مراجعه کنید می بینید که بخش اعظم محصولات مورد نیاز و مورد استفاده تولید شرکت دانش بنیان ذکر شده است و ما تعامل خوبی با این شرکت دانش بنیان داریم و تلاش می کنیم برای حمایت از تولید داخل و کمک به اقتصاد مقاومتی محصولات ایرانی من جمله محصولات این شرکت دانش بنیان را خریداری کنیم که افزون بر ایرانی بودن ویژگی کیفیت نیز در آن لحاظ شده است و محصولات آن با نمونه باکیفیت خارجی رقابت می کند.

وی در پاسخ به این سوال که این شرکت دانش بنیان نبود اعتبار مالی را دلیل خریداری نشدن محصولات معرفی کرده است، اظهار کرد: مشکل مالی و کمبود اعتبار در همه بخش های دولت و صنعت وجود دارد و محدود به یک سازمان و مرکز نمی شود، ما مشکلی برای خرید محصولات نداریم و به زودی این محصولات خریداری می شوند اما میریت هزینه ها و اولیوت بندی ها موجب می شود که برخی تخصیصی اعتبارها زودتر و بعضی دیرتر انجام شود، ما نیز در سازمان انتقال خون بر اساس اولویت کاری اعتبار لازم را هزینه می کنیم و بر اساس همین اولویت ها نیز تاکنون محصولات این شرکت دانش بنیان را خریدار کرده ایم.

بی پولی کمر تولیدکننده داخلی را شکسته کرده است/ زنگ خطر برشکستگی تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی

راهکارهایی که صنعت تجهیزات پزشکی را رونق می بخشد

رئیس هیئت مدیره این شرکت دانش بنیان به عنوان نماینده شرکت های دانش بنیان جهت بررسی مشکلات و تعیین تعرفه ها از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری معرفی شده است و  در این راستا ایجاد برخی ساختارها در وزارت بهداشت را راهگشایی برای حل مشکلات صنعت تجهیزات پزشکی عنوان کرد.

بسطامی ایجاد کمیسیون حمایت از تولید داخل جهت خرید تجهیزات، یک شرکت کارگزاری از منتخب تولیدکنندگان داخلی جهت بهبود کیفیت ، کمیته خرید تجهیزات داخلی و خارجی با حضور نمایندگان انتقال خون ، وزارت بهداشت ، هیئت‌امنای ارزی و شرکت کارگزاری تولیدکنندگان داخلی، صندوق حمایت از صادرکنندگان تجهیزات سازمان انتقال خون برای کشورهای منطقه، صدور تأییدیه خرید توسط شرکت کارگزاری برای خریدهای داخلی و خارجی، ایجاد واحد R&D برای ارتقاء محصولات تولیدکنندگان داخلی را راهکارهایی برای برون رفت صنعت تجهیزات پزشکی از مشلات عنوان کرد که در صورت ایجاد این ساختارها در وزارت بهداشت شاهد رشد صنعت تجیزات پزشکی کشور خواهیم بود.

وی همچنین ادامه داد:  اخذ تأییدیه‌های مربوط به صادرات تجهیزات ، حمایت از شرکت‌های تولیدکننده و معرفی به کشورهای منطقه جهت صادرات، تدوین استاندارد تولید و فروش توسط شرکت کارگزاری برای شرکت‌های تولیدکننده، بررسی دستورالعمل‌ها و SOP های اداره کل تجهیزات پزشکی برای صدور پروانه ساخت وسیله پزشکی، برند سازی برای شرکت‌های تولیدکننده، معافیت۱۰ ساله مالیاتی برای تولیدکنندگان تجهیزات، حمایت از شرکت‌ها و برنامه‌ریزی با نگاه صادرات محور نیز در راستای حمایت از تولید داخل و صنعت تجهیزات پزشکی کمک کننده است  و موجب پیشرفت صنعت تجهیزات پزشکی  کمک بسیاری می کند.

امید است، که با حل مشکل نقدینگی  ثبات نرخ ارز و ایجادساختارهای نظام مند در وزارت بهداشت کمتر شاهد مشکلات صنعت تجهیزات پزشکی و تولیدکنندگان داخلی باشیم ، زیرا در دوران سخت تحریم در صورتی که بر محور حمایت از داخل تولید و مدد گرفتن از دانش محقان ایرانی حرکت کنیم می توانیم فشارهای اقتصادی را پشت سر بگذاریم وحتی در دنیا حرف برای گفتن داشته باشیم.

 

 

۰ ratings0/5