سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – > جان بابایی گفت: وزارت بهداشت فهرستی از تجهیزات پزشکی که قابلیت استفاده مجدد را دارند، اعلام کرده است.

تهیه فهرست لوازم پزشکی با قابلیت بازفرآوریبه گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از   حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ قاسم جان بابایی معاون درمان وزارت بهداشت درخصوص دستورالعمل فرآوری مجدد ایمن وسایل پزشکی گفت: استفاده مجدد از وسایل پزشکی چندبار مصرف در بیمارستان  ها، اقدامی است که از سال‌ها قبل در بیمارستان‌های اروپا و آمریکا هم انجام می‌شود.

وی افزود: تجهیزات پزشکی قابل فرآوری مجدد با استفاده از مواد ضدعفونی کننده، اتیلن اکساید و پلاسما استریل شده و قابلیت استفاده مجدد دارد و جای نگرانی نیست.

 جان بابایی با بیان اینکه استفاده مجدد از برخی تجهیزات پزشکی بیمارستانی که با مواد ضدعفونی کننده استریل شده است، خطری برای سلامت بیمار ندارد، تصریح کرد: روش فرآوری مجدد وسایل پزشکی در دنیا مرسوم شده است، تا جایی که شرکت‌های بینابینی مانند شرکت‌های ثالثیه با هدف فرآوری مجدد وسایل پزشکی تاسیس شده و لوازم و تجهیزات پزشکی را استریل کرده یا اینکه اجزای تجهیزات پزشکی را باز و استریل می‌کنند و دوباره مورد مصرف قرار می‌دهند.

معاون درمان وزارت بهداشت با بیان اینکه این روش کاملا استاندارد بوده و مورد تایید کمیته‌های کنترل عفونت قرار دارد، گفت: بعضی از وسایلی که در جراحی‌های حساس چشم به کار می‌رود، یا وسایل بیهوشی و سایر جراحی ها، با روش فرآوری مجدد مورد استفاده قرار می‌گیرد؛  تاکنون هیچگونه مشکلی برای سلامت بیمار ایجاد نکرده است، چراکه این روش مرجع بین المللی دارد و صرفا مخصوص ایران نیست.

 جان بابایی تاکید کرد: کشور‌های اروپایی و آمریکایی که خود تولیدکننده تجهیزات پزشکی  هستند؛ در بیمارستان‌ها از لوازم پزشکی با قابلیت استفاده مجدد  بهره می‌برند و اینگونه نیست که این تجهیزات فقط یکبار مصرف باشند، چراکه مقرون به صرفه نیست.

وی  تاکید کرد: وزارت بهداشت لیستی از تجهیزات پزشکی را که قابلیت استفاده مجدد  را دارند،  ابلاغ کرده است و وسایل خارج از لیست نباید  دوباره مصرف شوند.

استفاده مجدد از تجهیزات بیمارستان مانعی ندارد