سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – > رکورددار رویت هلال ماه درجهان گفت: امشب ماه شوال در آسمان برخی مناطق ایران با چشم غیر مسلح رویت می شود.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار حوزه فن‌آوری‌های نوین گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ ثانیه های پایانی ماه رمضان سپری می شود و تیک تاک ساعت خبر از پایان ماه بندگی و عشق بازی می دهند، سی روز در بغل خدا بودن به آخرین لحظات خود نزدیک می شود، ماهی که سرنوشت انسان در آن رقم می خورد و بی شک پایان و دوری از آن برای یکسال غم بزرگی در سینه روزه داران و مخلصان درگاه حق تعالی می نشاند.

اما پرودگار مهربانی ها لحظات غم انگیز وداع با ماه بلوغ معرفت و عاشقی را به فطر گره زده و به بندگان خود وعده دیدار و پاداش سی روز روزه را داده است، وعده ای که نسیم روح نواز فطر را در دل و جان شهر طنین انداز می کند.

روزه دارانی که سی روز بر سر سفره های سبز افطار مهمان خدا بوده اند، هر چند غم دوری از بهترین ماه و ساعت را در دل حس می کنند اما پیشکش سی روز روزه داری در درگاه حق با بانگ اللهم اهل الکبریای نماز عیدفطر خبر از عشق بازی بندگان می دهد.

قلب های صیقل خورده مومنان و روزه داران در انتظار رخ نشان دادن ماه است، تا در سحرگاه فطر با پرورگار خود ملاقاتی عاشقانه کنند و مزد یک ماه تشنگی و گرسنگی در گرمای هوا و بندگی عاشقانه را توشه دینا و آخرت خود کنند.

وضعیت رویت ماه در ایران

محسن قاضی میرسعید عضو هیئت علمی ستاد استهلال مقام معظم رهبری و رکورددار رویت هلال ماه درجهان در خصوص وضعیت رویت هلال ماه شوال گفت: بر اساس محاسبات نجومی و نقشه رویت هلال، مناطقی از ایران که بالای خطر قرمز نقشه قرار دارند برای رویت ماه نیاز به ابزار اپتیکی دارند و در مناطق پایین خط، ماه با چشم غیر مسلح رویت خواد شدو بر اساس محاسبات هلال ماه شوال ۱۴۳۹ در مناطق جنوبی ایران بدون چشم غیر مسلح رویت خواهد شد.

کارشناسان برای پیش بینی وضعیت رویت پذیری، ابتدا مشخصه های نجومی هلال ماه را در شامگاه ۲۹ ماه قمری محاسبه و استخراج می کنند و سپس با مقایسه این مقادیر با رکوردها و معیارهای نجومی در مورد شروع ماه اعلام نظر می کنند.

رکورددار رویت هلال ماه درجهان  گفت: با این حال هر چه به مناطق جنوبی و جنوب شرقی کشور برویم ارتفاع این هلال بیشتر شده و امکان رویت این هلال با ابزار ضعیف تر و حتی در برخی مناطق با چشم غیر مسلح فراهم تر بوده و تلاش برای رویت این هلال با چشم غیر مسلح ، از لحاظ شرعی بسیار حائز اهمیت است .

 مهمترین مشخصه های نجومی این هلال در روز پنج شنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۷ در چند شهر محاسبه شده و در زیر ذکر شده است.

 

نام شهر

جدایی زاویه‌ای

)درجه)

ارتفاع ماه

)درجه)

مدت مکث

(دقیقه)

ضخامت

(دقیقه قوسی)

سن هلال

(ساعت)

فاز

(درصد)

تهران

۴۷/۱۱

۰۳/۶

۳۸

۳۳/۰

۱۴/۲۰

۱۱/۱

مشهد

۱۹/۱۱

۶۸/۵

۳۶

۳۲/۰

۶۲/۱۹

۰۶/۱

تبریز

۷۶/۱۱

۸۰/۵

۳۸

۳۵/۰

۵۹/۲۰

۱۶/۱

رشت

۶۱/۱۱

۷۵/۵

۳۷

۳۴/۰

۳۴/۲۰

۱۳/۱

اصفهان

۳۳/۱۱

۴۹/۶

۳۹

۳۲/۰

۹۸/۱۹

۱۰/۱

رویت هلال ماه شوال در قاره های مختلف

 رکورددار رویت هلال ماه درجهان با اشاره به رویت هلال ماه شوال در غروب پنج شنبه ۲۴ خرداد در سراسر جهان گفت: هلال ماه شوال را در غروب روز پنجشنبه در قاره آمریکا در کشور ایالات متحده آمریکای، مناطق مرکزی کشور کانادا، آمریکای مرکزی و جنوبی می توان با چشم غیر مسلح رویت کرد اما این هلال شوال درشمال کشور کانادا نیاز به ابزار برای رویت دارد.

وی ادامه داد: هلال شوال پنج شنبه ۲۴ خرداد در سراسرقاره آفریقا با چشم غیر مسلح رویت می شود، در قاره اروپا هلال ماه در کشور اسپانیا،  پرتغال، جنوب ایتالیا، یونان و قبرس با چشم غیر مسلح رویت خواهد شد و سایر ساکنان قاره اروپا برای تماشای ماه نیاز به ازابزار دارند و در شمال انگلیس و کشورهای اسکاندیناوی ماه رویت نخواهد شد.

عضو هیئت علمی ستاد استهلال مقام معظم رهبری با اشاره به وضعیت رویت ماه شوال در قاره آسیا گفت: هلال ماه شوال در غروب روز پنجشنبه در منتهی الیه جنوب غربی ترکیه، مرکز و جنوب کشور سوریه، مرکز و جنوب کشور عراق، لبنان،  کشورهای حوزه خلیج همیشه فارس، جنوب ایران، جنوب پاکستان و هندوستان با چشم غیر مسلح رویت خخواهد شد.

رکورددار رویت هلال ماه درجهان گفت: ساکنان جنوب قزاقستان، ازبکستان، افغانستان، ترکمنستان، ارمنستان ،آذربایجان، چین، مالزی و اندونزی فقط ماه را با ابزار اپتیکی در غروب پنج شنبه ۲۴ خرداد می توانند رویت کنند.

قاضی میرسعید با بیان وضعیت رویت هلال ماه شوال در قاره استرالیا و اقیانوسیه گفت: هلال ماه  پنج شنبه ۲۴ خرداد در شرق کشور استرالیا واقع در قاره اقیانوسیه فقط با ابزار اپتیکی رویت خواهد شد.

کارشناسان برای پیش بینی وضعیت رویت پذیری، ابتدا مشخصه های نجومی هلال ماه را در شامگاه ۲۹ ماه قمری محاسبه و استخراج می کنند و سپس با مقایسه این مقادیر با رکوردها و معیارهای نجومی در مورد شروع ماه اعلام نظر می کنند.

نقشه ی زیر ، وضعیت رویت پذیری هلال شوال ۱۴۳۹ را در مناطق مختلف زمین در زمان غروب خورشید روز پنجشنبه ۲۴ خرداد ماه ۱۳۹۷ نشان می دهد.

قاضی میر سعید در خصوص رویت ماه بر اساس این نقشه  گفت: مناطقی که با رنگ سبز مشخص شده اند ، هلال ماه در آنها با چشم معمولی قابل رویت است و در مناطق با رنگ صورتی می توان هلال را در شرایط مناسب با چشم غیر مسلح دید و در مناطق آبی رنگ ، رویت هلال منوط به استفاده از ابزار رصدی است  .

وی ادامه داد:با توجه به نقشه ی فوق و همچنین تجربه های رصدی بدست آمده از رصدگران کشور در رصدهای مشابه قبلی ، می توان هلال شوال را با استفاده از یک دوربین دوچشمی متوسط رویت کرد .

انتها ی پیام/

۰ ratings0/5