آیین‌ نامه طرح پسادکترای صنعتی امروز با امضای دو وزیر صنعت ، معدن و تجارت و علوم، تحقیقات و فناوری ابلاغ شد.

بر اساس تفاهم‌نامه امضا شده بین وزارت علوم و وزارت صنعت آیین‌ نامه طرح پسادکتری صنعتی به دانشگاه‌ها ابلاغ شد و بر این اساس دبیرخانه‌ای در وزارت صنعت ایجاد می‌شود که درخواست‌ها را دریافت کرده و فرایندها را انجام می‌دهد.

بر اساس این تفاهم‌نامه، دوره پسادکتری یک ساله برگزار می‌شد که اساتید دانشگاه می‌توانند به مدت یک سال در صنعت مشغول به کار شوند.

در نشست خبری صبح امروز احمدی معاون پژوهش فناوری وزیر علوم همسویی نگاه صنعت و دانشگاه و کمک به رفع مشکلات علمی و تخصصی واحدهای صنعتی را از اهداف این طرح برشمرد و گفت: دارا بودن مرتبه علمی استادی و بالاتر، دارا بودن حداقل وضعیت استخدامی رسمی آزمایشی و مرتبط بودن رشته و تخصص عضو هیأت علمی با نیاز واحد صنعتی از شرایط اجرای این طرح است و بر این اساس عضو هیأت علمی متعهد می‌شود یک فرصت مطالعاتی تمام وقت را سپری کند و موظف است هر سه ماه یکبار نیز گزارش پیشرفت کار خود را به مرکز آموزشی و واحد صنعتی ارائه دهد.
همچنین در ادامه علی‌اصغر توفیق معاون پژوهشی وزیر صنعت نیز گفت: در وزارت صنعت به تمام رؤسای استان‌ها ابلاغ کردیم که از معاونت پژوهشی دانشگاه‌ها به عنوان مشاور بهره‌گیری کنند.

وی با بیان اینکه ۴۰ درصد تولید ناخالص ملی کشور در بخش صنعت، معدن و تجارت است، گفت: با توجه به اینکه بخش اعظم اقتصاد در این قسمت است برای یک اقتصاد پویا باید با دانشگاه ارتباط داشته باشیم و به همین دلیل شهرک‌های صنعتی را هم در اختیار وزارت علوم قرار می‌دهیم.

توفیق گفت: ۶ شهرک علم و فناوری صنعتی در کشور ساخته شده که شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند از تسهیلات آن بهره‌گیری کنند.