دانشجوی خارجی

 

سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – نظام بین المللی رتبه بندی تایمز ، رتبه دانشگاه های کشورهای عضو بریکس و اقتصادهای نوظهور را اعلام کرد.

 

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار مهر، نظام بین المللی رتبه بندی تایمز در رده بندی سال ۲۰۱۸ خود از دانشگاه های کشورهای عضو بریکس و اقتصادهای نوظهور، برترین ها را معرفی کرده است.

رتبه بندی تایمز، یکی از عناوین شناخته شده در حوزه رتبه‌بندی دانشگاه‌هاست که بیش از ۱۰ سال سابقه فعالیت در این زمینه را داشته و توسط مجله انگلیسی آموزش عالی تایمز منتشر می‌شود.

این رتبه‌بندی طی سال‌های فعالیت خود تلاش کرده رتبه‌بندی‌های موضوعی، منطقه‌ای و گروهی نیز منتشر کند.

در پنج سال گذشته این نظام رتبه بندی جدولی از کشورهای بریکس و اقتصادهای نوظهور را نیز منتشر کرده است.

این رتبه‌بندی تنها موسسات کشورهایی که توسط FTSE به عنوان اقتصادهای نوظهور دسته‌بندی شده‌اند را شامل می‌شود و کشورهای عضو بریکس (برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی) را نیز در بردارد.

وزن‌دهی شاخص‌های رتبه‌بندی دانشگاه‌های کشورهای عضو بریکس و اقتصادهای نوظهور نیز متفاوت است.

وزن آموزش: آموزش‌ محیطی (۳۰ درصد) که شامل پیمایش اعتبار (۱۵ درصد)، نسبت دانشجو به اعضای هیات علمی (۴.۵ درصد)، نسبت دانشجویان دکتری به کارشناسی (۲.۲۵ درصد)، نسبت دانشجویان دکتری به اعضای هیات علمی (۶ درصد) و درآمد رسمی (۲.۲۵ درصد) است.

وزن پژوهش: حجم، درآمد و اعتبار (۳۰ درصد) که شامل پیمایش اعتبار (۱۸ درصد)، درآمد رسمی (۶ درصد) و بهره‌وری تحقیقاتی (۶ درصد) است.

وزن استنادات: تاثیر تحقیقات (۲۰ درصد)

وزن چشم‌انداز بین‌المللی: شامل شاخص‌های هیات‌علمی، دانشجویان و تحقیقات (۱۰ درصد)، نسبت دانشجویان بین‌المللی به دانشجویان داخلی (۳.۳۳ درصد)، نسبت کارمندان بین‌المللی به کارمندان داخلی (۳.۳۳ درصد) و همکاری بین‌المللی (۳.۳۴ درصد) است.

وزن درآمد صنعت: نوآوری (۱۰ درصد).

چین همچنان در صدر رتبه بندی قرار دارد و از ۵۲ مورد در سال گذشته به ۶۳ مورد در میان این جدول رسیده است. دانشگاه پکن و دانشگاه شینهوا (Tsinghua) برای پنجمین سال متوالی رتبه اول و دوم را در اختیار دارند.

هند همچنان دومین کشور است که دارای ۴۲ موسسه در این رتبه بندی است.

روسیه نیز با ۲۷ نهاد در این رتبه بندی حضور دارد. اما با این حال، روند کاهشی در دانشگاه های آمریکای لاتین، آسه آن و کشورهای اروپای شرقی مشاهده می شود.

این رتبه بندی شامل بیش از ۳۵۰ دانشگاه، از ۳۰۰ موسسه از ۴۲ کشور در چهار قاره است.

جدول ۱۰ دانشگاه برتر در رتبه بندی دانشگاه های اقتصادهای نوظهور ۲۰۱۸

رتبه نام دانشگاه نام کشور امتیاز
۱ دانشگاه پکن چین ۸۰.۵
۲ دانشگاه شینهوا (Tsinghua) چین ۸۰.۴
۳ دانشگاه دولتی مسکو Lomonosov فدراسیون روسیه ۵۸.۹
۴ دانشگاه فودان (Fudan) چین ۵۷.۳
۵ دانشگاه علوم و تکنولوژی چین چین  ۵۶.۹
۶ دانشگاه ژیژانگ (Zhejiang) چین ۵۶.۷
۷ دانشگاه شانگهای Jiao Tong چین ۵۵.۸
۸ دانشگاه Nanjing چین ۵۵.۲
۹ دانشگاه کیپ تاون آفریقای جنوبی ۵۴.۴
۱۰ دانشگاه ملی تایوان تایوان ۵۲.۰