سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – > وجود صندلی‌های خالی دانشگاه آزاد توسعه کمی این دانشگاه را به دنبال داشت، اما در این میان برخی واحد‌ها همچنان سیاست توسعه کمی را در پیش گرفتند.

از حرف تا عمل توسعه کیفی دانشگاه آزاد در روزگاری که صندلی دانشگاه‌ها خالیستبه گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار  حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان ؛   این روز‌ها شاهد سیاست یک بام و دو هوای مسئولان دانشگاه آزاد هستیم؛ معلوم نیست هدف این مسئولان ارتقای کیفی مدرک تحصیلی دانشگاه آزاد بوده یا تلاشی دوباره برای افزایش صندلی‌ها و واحدهای  دانشگاه‌  است.  

علی اکبر ولایتی رئیس هیئت امنای دانشگاه آزاد هفته گذشته خطاب به مسئولان دانشگاه آزاد گفته بود مراقب باشید ارزش مدرک دانشگاه آزاد حفظ شود، مدرک دانشگاه آزاد ناموس ماست؛ هنوز یک هفته از این صحبت‌های ولایتی نگذشته است که قاسم عمو عابدینی قائم مقام دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران از افتتاح هشت شعبه واحد علوم و تحقیقات در شهر‌های مختلف کشور خبر می‌دهد و به گفته عمو عابدینی در هریک از این شعبه‌ها بین دو تا ۴ رشته دکتری تدریس خواهد شد.

گویا قرار نیست توسعه کمی رشته‌های دانشگاه آزاد تنها به رشته‌های مقطع دکتری محدود باشد چرا که عمو عابدینی در ادامه گفته است: فاز‌های بعدی فعال‌سازی مربوط به اجرای رشته‌های پر داوطلب کارشناسی ارشد و کارشناسی هستند که در هنگام انتشار دفترچه‌های انتخاب رشته درباره آنها اطلاع‌رسانی صورت می‌گیرد.

این اظهارات عمو عابدینی در حالی مطرح می شود که چندی قبل علیرضا منظری توکلی معاون دانشگاه و رئیس سازمان سما دانشگاه آزاد اسلامی هر گونه توسعه فیزیکی در این دانشگاه را تکذیب کرده بود. 

نقاب دانشگاه بر فضاهایی که توان آموزشی نداشتند

سی و یک اردیبهشت ماه سالروز تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی است؛ دانشگاهی که از ابتدا با هدف ایجاد عدالت آموزشی و توسعه علم و دانش در کشور ایجاد شد؛ مدیریت سابق دانشگاه آزاد اسلامی با این هدف طی سی سال اقدام به ساخت صد‌ها دانشگاه در سراسر کشور کرد.

بسیاری این نقد را به مسئولان وقت دانشگاه آزاد داشتند که چرا در مناطقی که متقاضی تحصیل چندانی وجود ندارد هزینه‌های هنگفتی صرف ساخت و افتتاح واحد‌های دانشگاهی می‌شود.

در یکی از آخرین انتقادها، علی اکبر ولایتی رئیس هیئت امنای دانشگاه آزاد در روز‌های پایانی سال گذشته در یک نشست خبری با انتقاد از ساخت و ساز‌های بی مورد در دانشگاه آزاد گفته بود: در دوره مدیریت قبلی دانشگاه آزاد به مدیر یکی از واحد‌ها تکلیف می‌شود، ساختمانی بسازد و او اعلام می‌کند نیازی نداریم و چون مقاومت می‌کند عزل شده و کس دیگری می‌آورند و نزدیک به ۳۰ میلیارد خرج ساختمانی می‌شود که هنوز بی‌استفاده است؛ این پرونده به مراجع قضایی ارجاع شده است.

علاوه بر این انتقادها، مسئولان فعلی دانشگاه آزاد اسلامی بارها سیاست این دانشگاه را کیفی سازی این دانشگاه اعلام کرده اند؛ علیرضا منظری توکلی معاون دانشگاه و رئیس سازمان سما دانشگاه آزاد اسلامی  ۱۷ اردیبهشت ماه سال جاری با تاکید بر  اینکه مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی به دنبال توسعه فیزیکی نیستند، گفت: در نظر داریم تا از فضاهای موجود دانشگاه، برای نسل نواندیش و معتقد گامهای خوبی برداریم.

نیمی از ظرفیت کلاس‌ها در مقاطع تحصیلات تکمیلی خالی است 

امیررضا شاهانی رئیس مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی هم  ابتدای سال جاری با بیان اینکه ۵۰ درصد ظرفیت کارشناسی ارشد این دانشگاه خالی است گفته بوداین موضوع سبب ایجاد مشکلات مالی برای واحد‌های دانشگاه آزاد می‌شود؛ باید ساعت کاری اساتید کاهش یابد .

شاهانی با تاکید بر اینکه مدیریت فعلی دانشگاه آزاد بر افزایش کیفیت در این دانشگاه تاکید دارد گفت: سال ۹۵ پذیرش دانشجو در مقطع دکتری حدود ۴۵ هزار نفر بود که این تعداد امسال به ۹ هزار و ۸۰۰ نفر رسیده است، ۴ و نیم برابر ظرفیت را کاهش دادیم چون این مدرک مهم‌ترین مدرک تحصیلی است، نمی‌خواهیم این مدرک را به مدیران بدهیم، می‌خواهیم به افرادی بدهیم که مشکلی از جامعه را حل کنند؛ در مقطع کارشناسی ارشد هم ظرفیت را کمتر کردیم و با وجود کاهش ظرفیت ۵۰ درصد ظرفیت خالی ماند.

حال سوال اینجاست اگر سیاست مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی کاهش ظرفیت این دانشگاه در مقاطع تحصیلات تکمیلی است اظهارات اخیر عمو عابدینی قائم مقام واحد علوم و تحقیقات تهران چه توجیهی دارد؟ آیا توسعه کمی دانشگاه با رعایت اصل ارتقای کیفیت همخوانی دارد یا خیر؟ و آیا توسعه دانشگاه به تربیت دانش آموختگانی کارساز برای جامعه می انجامد؟

دانشگاه آزاد که حالا بر ریل تحول مثبت آموزشی حرکت می کند و گام هایی مثبت همچون یکپارچه شدن آزمون تحصیلات تکمیلی،  ارتقای سطح آزمون جامع مقطع دکتری و تغییرات در روند مصاحبه تحصیلات تکمیلی را در کارنامه یک سال اخیر خود دارد؛  چه نقشه ای برای پیشبرد برنامه های خود به کار می گیرد؟

آیا ارتقای جایگاه دانشگاه آزاد اسلامی در تحصیلات تکمیلی که مسئولان دانشگاه آزاد به آن اشاره می‌کند منوط به افزایش ظرفیت و افتتاح شعبه‌های جدید علوم و تحقیقات است؟ آیا خالی ماندن پنجاه درصد ظرفیت کلاس‌ها در تحصیلات تکمیلی نمی تواند مانعی برای افزایش ظرفیت در این مقاطع شود؟ آیا سیاست‌های مدیران فعلی دانشگاه آزاد اسلامی مانند گذشته توسعه کمی واحد‌های این دانشگاه می‌شود  یا کشتی‌بان را سیاستی دگر آمده است؟