سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – > قاضی زاده هاشمی بااشاره به چالش‌های نیاز به پیوند عضو در بیماران گفت: ایران جز سرآمدترین کشورها در این حوزه است.

ایران جزو کشورهای پیشرو در حوزه پیوند عضو/ ورود صهیونیست‌ها به خرید و فروش اعضای بدنبه گزارش  حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ به نقل از خبرگزاری خانه ملت سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه اهدای عضو موضوعی فرهنگی است و رشد مناسبی داشته است، گفت: جشنواره‌های نفس با هدف ترویج پیوند عضو در حال برگزاری است و به طور نسبی موفق عمل کرده همچنین تلاش صدا و سیما و رسانه‌ها و تولید سریال‌های مناسب از سوی رسانه ملی هم در گسترش فرهنگ اهدای عضو موثر بوده، اما هنوز در این حوزه راه طولانی در پیش داریم.

رژیم صهیونیستی مسئول سازماندهی خرید و فروش اعضای بدن در دنیا

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی،درباره فعالیت دلالان اعضای بدن، ادامه داد: برخی کشور‌ها مانند رژیم صهیونیستی در دنیا این موضوع را سازماندهی می‌کنند البته در کشور‌های جهان سوم و توسعه نیافته مانند کشور‌های آفریقایی و بخشی از مناطق پاکستان و هند این موضوع اتفاق می‌افتد؛  اما در ایران، خرید و فروش اعضای بدن محدود است.

وی افزود: قرار بود سامانه‌ای ایجاد شود تا به صورت سازماندهی شده این کار مدیریت شود و کار به دلالی نکشد، اما با توجه به غیرقانونی اعلام شدن پیوند عضو ایرانی به خارجی تا حد زیادی خرید و فروش اعضای بدن کاهش پیدا کرد در واقع در گذشته دلالان برای افراد خارجی فعالیت می‌کردند.

حجم پیوند‌ها به اندازه‌ای نیست که قابل نظارت نباشد

این نماینده مردم در مجلس دهم، تصریح کرد: با توجه به اینکه حجم پیوند‌ها به اندازه‌ای نیست که قابل نظارت نباشد بنابراین اگر سیستم نظارت قوی بر روی این موضوع داشته باشد به راحتی قابل مدیریت است.

قاضی زاده هاشمی با بیان اینکه مرگ مغزی‌ها بر اثر سوانح و حوادث یا سکته‌های مغزی اتفاق می‌افتد، گفت: اگر به دنبال حل پیوند اعضا در کشور هستیم باید به سمت استفاده پیوند از فرد زنده حرکت کرد هر چند این موضوع مخالفان و موافقان جدی در کشور دارد البته اگر حتی از تمامی افراد مرگ مغزی نیز پیوند داشته باشیم باز هم جوابگو نیست.

اهدای عضو از فرد زنده از نظر شرعی اشکالی ندارد

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس دهم، با بیان اینکه اهدای عضو از فرد زنده از نظر شرعی اشکالی ندارد، گفت: برخی کشور‌ها حتی اهدای عضو از فرد مرگ مغزی را قبول ندارند، اما به طور تقریبی ایران تنها کشوری است که به صورت دواطلبانه و با اجازه فرد از فرد زنده اهدای عضو را دارد که باعث شده از لحاظ سرانه جمعیت یکی از پیشروترین کشور‌ها در حوزه پیوند باشیم.

ایران جزو  سرآمدترین کشور‌ها در حوزه پیوند کلیه، کبد و قرنیه

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با یادآوری اینکه ایران از لحاظ آماری جزو برترین و سرآمدترین کشور‌ها در حوزه پیوند اعضا به ویژه کلیه، کبد و قرنیه است، تصریح کرد: وضعیت مناسب پیوند در کشور به گونه‌ای بود که افرادی از کشور‌های همسایه یا سایر کشور‌ها برای پیوند به کشور وارد می‌شدند و  وزارت بهداشت مجبور شد طی بخشنامه‌ای پیوند عضو به اتباع خارجی را ممنوع کند زیرا این موضوع در حال تبدیل به معضلی بود که خرید و فروش اعضا بین ایرانی و خارج شکل بگیرد.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس دهم، با انتقاد از اینکه بیماری دیابت و بیماری‌های وابسته به آن در کشور در حال توسعه است، تصریح کرد: این موضوع باعث شده که نارسایی‌های کلیه و کبد و چشم افزایش و  روز به روز نیاز به پیوند عضو داشته باشیم  البته برای دیابت درمان قطعی وجود ندارد.

 کبد چرب در کشور غوغا می‌کند

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی با هشدار نسبت به اینکه بیماری کبد چرب در کشور غوغا می‌کند، گفت: این بیماری کبد را تهدید می‌کند و منجر به نارسایی آن می‌شود و بیماران به پیوند نیاز پیدا می‌کنند بنابراین یا باید نیاز به پیوند را کاهش داد  یا اجازه داد پیوند عضو از افراد زنده تحقق یابد البته باید این موضوع مدیریت شود.

۰ ratings0/5