سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – > گفت: توزیع رایگان مکمل آهن دربین گروه های پرخطر در مناطق محروم بوسیله وزارت بهداشت در حال انجام است.

زهرا عبداللهی مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت در گفت‌وگو با خبرنگار  حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛  اظهار کرد: در قالب طرح تحول نظام سلامت یکی از برنامه‌های اصلی در حوزه بهداشت، بهبود و اصلاح الگوی مواد غذایی و تغذیه جامعه است به طوری که این برنامه توجه ویژه‌ای به بحث تغذیه و امنیت غذایی ساکنان حاشیه شهرها دارد.

وی با بیان اینکه توجه به تغذیه مناطق محروم و پیشگیری از سوءمصرف مواد غذایی یکی از اولویت‌های اصلی دفتر تغذیه وزارت بهداشت محسوب می‌شود، افزود: در مناطق محروم بر اساس برنامه‌ریزی انجام شده خدمات تغذیه‌ای ارائه می‌شود و در مراکز جامع خدمات سلامت اقداماتی از جمله آموزش، مشاوره تغذیه، مکمل‌یاری، توزیع رایگان مکمل آن، ید، وتامین C، برای همه گروه‌های آسیب‌پذیر مادران باردار و شیرده، کودکان زیر ۲ سال و سالمندان انجام می‌شود.

عبداللهی ادامه داد: ویتامین D از نوع ۵۰ هزار واحدی‌ درمدارس دبیرستان با هدف کنترل ریزمغذی توزیع می‌شود.

معاون دفتر سلامت و بهبود دفتر تغذیه و بهداشت با بیان اینکه سلامت الگوی غذایی‌ کلیه افرادی که به دفاتر جامع سلامت مراجعه می‌کنند به وسیله مراقبان ارزیابی می‌شود، عنوان کرد: رفتار و عادت‌های نامناسب غذایی افراد با مراجعه به مراکز جامع خدمات سلامت به وسیله مشاوران تغذیه  شناسایی و در همین زمینه آموزش‌ها به وسیله کارشناسان به صورت فردی و گروهی داده می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در مراکز جامع خدمات سلامت، قد و وزن اندازه‌گیری می‌شود تا اختلالات رشد، سوءتغذیه، اضافه وزن و چاقی، غربالگری و شناسایی شود، تاکید کرد: آموزش، مشاوره و تنظیم رژیم غذایی با توجه به رفتار غذایی انجام و میزان دسترسی به موادغذایی بررسی و اقدامات لازم برای بهبود تغذیه افراد انجام می‌شود.

برنامه‌های دفتر تغذیه برای پیشگیری از سو تغذیه