سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – > مسئول بسیج دانشگاه شهید مطهری گفت: در اقتصاد مقاومتی با دنیا قطع ارتباط نمی‌کنیم و محصور به کشور نیستیم.

اقتصاد مقاومتی به معنای محصور شدن در داخل کشور نیستمجتبی کدئی مسئول بسیج دانشگاه شهید مطهری در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ با بیان سخنان مقام معظم رهبری درباره این که ایشان اولویت امروز کشور را از چند سال گذشته پیش بینی کردند، اظهار کرد: ایشان فرمودند که امروز عرصه‌ اقتصاد، عرصه‌ کارزار است اما راهکار این جنگ همچون جنگ هشت ساله‌ گذشته‌ ما در داخل بوده و حدود ۲۰ الی ۴۰ درصد ممکن است مرتبط به تحریم‌های خارجی باشد، اما بقیه مربوط به مدیریت ما است که  باید  درست عمل کنیم.

کدئی با بیان این که ۲۰ درصد مشکلات اقتصادی کشور مربوط به تحریم‌ها است، گفت: بقیه مشکلات مربوط به شیوه مدیریت و نحوه عملکرد ما است.

مسئول بسیج دانشگاه شهید مطهری در خصوص این که اقتصاد مقاومتی شیوه‌ای پویا از مدیریت اقتصاد است و با توجه به شرایط هر کشوری قابلیت اجرا دارد، بیان کرد: امروزه اقتصاد مقاومتی در چین و هند و آمریکا به طرز اعجاب آوری اجرا می‌شود و دولت‌ها توسط قوانینی که در جهت اقتصاد مقاومتی خود وضع می‌کنند باعث بهبود و کنترل اقتصاد هایشان می‌شوند و مردم را به سمت استفاده از کالای وطنی می‌برند و نمونه آن پسته ایرانی در آمریکاست که دولت آمریکا برای ضرر نکردن کشاورزان برای پسته‌ ایرانی که بهترین پسته‌ جهان است، ۳۰۰ درصد تعرفه قرار داده تا کشاورزان ضرر نکنند و کسی نتواند پسته خارجی بخرد و اگر توانست هزینه‌ گزافی پرداخت کند و امثال این مطلب در کشور‌های دیگری که اقتصاد مقاومتی را اجرا می‌کنند، کاملا مشهود خواهد بود.

وی با بیان این که اقتصاد مقاومتی به معنای محصور شدن در داخل کشور نیست، عنوان کرد: در اقتصاد مقاومتی ارتباط با دنیا وجود دارد اما باید به مردم اعتماد شود و جوشش از درون باشد.

جهت‌دهی های کشور به سمت اقتصاد مقاومتی نرفته است

کدئی با بیان این که قوانین و جهت دهی‌های رایج در کشور به سمت اقتصاد مقاومتی نرفته است و اجناس خارجی اگر وارداتشان بیشتر نشده باشد کمتر هم نشده است، عنوان کرد: مقام معظم رهبری در این باره فرمودند که اقتصاد مقاومتی را مسئولان  جدی بگیرند و به زبان اکتفاء نکنند، اقتصاد مقاومتی با واردات بی رویه تضاد دارد.

مسئول بسیج دانشگاه شهید مطهری با بیان این که آنچه در بین مردم مشاهده می‌شود حاکی از این است که مسئولان هنوز نتوانستند اقتصاد مقاومتی که چاره‌ جنگ اقتصادی است برای مردم تبیین کنند، گفت: اقتصادی که در آن پول به صورت چرخشی در حال گردش باشد، مردم جنس ایرانی می‌خرند و در پی این خرید کارگر با قوت بیشتری کار می‌کند واین چرخه تکرار شود درحالی که اگر مردم جنس خارجی بخرند، برای کارگر خارجی کار فراهم می‌کنند و اینجا مسئله فقط کارگران نیستند بلکه به صورت زنجیره وار تمام مردم به اقتصاد مربوط می‌شوند و اگر این چرخه پویا و فعال نباشد دچار مشکل می‌شویم.

وی با اشاره به این اگر کسی جنس خارجی بخرد به عنوان خائن به او نگاه می‌شود، اظهار کرد: گاهی باید اصرار برخریداری جنس وطنی را از فرهنگ غربی بیاموزیم، در بعضی کشور‌ها اگر کسی جنس خارجی بخرد به عنوان خائن به او نگاه می‌شود و این فرهنگ توانسته جنس نا مرغوب دیروز را به جنس صادراتی و باکیفیت امروز تبدیل کند.

کدئی یادآورشد: مقام معظم رهبری فرمودند که امسال سال اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل است و مسئولان باید نشان دهند برای اقدام و عمل چه کرده اند نگویند باید چنین بشود، بگویند چنین شد.