سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – > کولیوند گفت: امروز طی تفاهم‌نامه‌ای، دو فروند بالگرد اورژانس تحویل داده شد که دو شهر دیگر نیز به اورژانس هوایی مجهز شوند.

به گزارش  حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛  پیرحسین کولیوند، سرپرست سازمان اورژانس کشور در نشست خبری با حضور خبرنگاران، گفت: اورژانس کشوریک سال است که سازمانی شده است، سال گذشته سازمان اورژانس در برنامه ششم توسعه مصوب شد و فعالیتش را از فروردین ماه آغاز کرد.اساسنامه  این سازمان  در صحن دولت مصوب و شورای نگهبان مصوب و ابلاغ شد.

وی افزود: با تبدیل مرکز فوریت‌های پزشکی به سازمان تحرک و سرعت بیشتری پیدا کردیم و در مواجهه با بحران‌ها عملکرد بهتری داشتیم؛ در زلزله غرب کشورهم، به دلیل حضور در عملیات اربعین حسینی و بارش برف کمی دیرتر وارد عمل شدیم. 

کولیوند تصریح کرد: با سازمانی شدن تعداد بالگردها به ۳۴ فروند افزایش یافت. امروز طی تفاهم‌نامه‌ای در فرودگاه پیام، دو فروند بالگرد دیگر نیز به اورژانس کشور تحویل داده شد که دو شهر دیگر نیز به اورژانس هوایی مجهز خواهند شد. اورژانس هوایی تاکنون توانسته بیش از ۱۹ هزار مصدوم یا بیمار را جابه‌جا کند که بالغ بر ۶۰ درصد آن‌ها به اتاق‌های عمل اعزام شدند. اگر بتوانیم در زمان‌های طلایی مصدومین را به بیمارستان‌ها برسانیم می‌توانیم جان باختن مصدومین را کاهش بدهیم.

سرپرست سازمان اورژانس اظهار داشت: افزایش موتورلانس‌ها در تهران موفقیت‌ خوبی بود و زمان رسیدن اورژانس به صحنه حادثه را کاهش داد.حالا تجربه‌ترین پرسنل اورژانس در رسته موتورلانس‌ها در حال خدمت هستند. در آینده ای نزدکی۵۰۰ تا ۶۰۰ موتورلانس دیگر برای کلان‌شهرها خریداری می‌شود.

عملکرد اورژانس برای دسترسی راحت مردم به خدمات و ارتقای سلامت 

وی ادامه داد: موفق شدیم از دستگاه‌های سونوگرافی پرتابل در موتورلانس‌ها استفاده کنیم تا کار بزرگی از نظر تجهیزات پزشکی و مدرن انجام دهیم سیستم کد ۲۴۷ در خصوص خدمات ویژه برای بیمارانی که دچار سکته قلبی می‌شوند و ۷۲۴ برای بیمارانی که دچار سکته مغزی می‌شوند روز به روز در حال گسترش است تا اگر بیماری دچار سکته حاد قلبی شد، همان لحظه نوار قلب حاضر می‌شود.

شعاری که مقام معظم رهبری مبنی بر اقتصاد مقاومتی و اشتغال و تولید ملی انتخاب کردند با این ۲ کد محقق شد و بسیاری از افراد به این وسیله نجات داده شدند. در این میان برای ناشنوایان نیز سیستم خاصی ایجاد شد که از طریق سامانه پیامک کمک بخواهند. همچنین سامانه اپلیکیشن ۱۱۵ آماده شد  و در این نرم افزار آموزش‌های لازم در مورد فوریت‌های پزشکی نیز وجود دارد.

از دیگر فعالیت‌های اورژانس تهیه نقشه مخاطرات جامع سلامت کشور نیز برای شهرها اگر کسی بخواهد به شهرهای دیگر سفر کند می‌تواند از این نقشه استفاده کند. در سرای محله‌های تهران نیز قرار است نیروهای اورژانس حضور داشته باشند تا آموزش‌های عمومی انجام بدهند .قرار است قبل از پخش فیلم در سینماها نیز یک دقیقه وقت بگیریم تا برخی آموزش‌ها را در سینماها به مردم ارائه کنیم.

 در حال تکمیل/