سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – > شناسایی میکروب‌ها درمواد غذایی می‌تواند سبب جلوگیری از بروز مسمومیت شود که نرم افزاری هوشمند این امکان را فراهم کرده است.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران؛  کارشناسان به تازگی یک نرم افزار قابل استفاده برروی تلفن همراه هوشمند به همراه یک دستگاه جانبی به قیمت ۳۰ دلار ابداع کرده اند که می‌تواند عوامل بیماری زا در مواد غذایی مانند باکتری و میکروب‌ها را شناسایی کند.
 
این نرم افزار منحصر به فرد به وسیله دانشمندان دانشگاه ماساچوست آمرست (the University of Massachusetts Amherst) تولید شده است و می‌تواند به آشکار سازی باکتری‌های مواد غذایی درهمه جا بپردازد.
 
این نرم افزار از قدرت گرافیکی بالایی برخوردار است و کاربر با قرار دادن دستگاه تشخیصی در مقدار کمی از نمونه خوراکی و اتصال آن به دوربین تلفن همراه هوشمند خودمی‌تواند مانند یک دانشمند برروی صفحه نمایش تلفن در ابعاد میکروسکوپی به مشاهده خوراکی‌ها بپردازد.


کارشناسان امیدوار هستند با استفاده از این وسیله مانع از مسمومیت و مرگ هزاران انسان در سراسر جهان شوند و این وسیله حتی در خانه‌ها و رستوران‌ها مورد استفاده قرار گیرد.

ازجمله باکتری‌هایی که به وسیله این دستگاه قابل شناسایی است می‌توان «ای‌کولای» و «سالمونلا»  را نام برد که با استفاده از روش‌های سنتی کنونی شناسایی وجود آن‌ها درمواد غذایی دو روز به طول می‌انجامد، اما با استفاده ازاین روش جدید تنها درعرض چند دقیقه باکتری‌ها شناسایی می‌شوند.

در وسیله جانبی همراه نرم افزار یک تراشه شیمیایی وجود دارد که قادر به شناسایی کوچکترین مقدار از باکتری درخوراکی‌ها است.


این نرم افزار هنوز نیاز به توسعه دارد، زیرا قادر به جداسازی باکتری‌های مفید ومضر نیست و تمامی آن‌ها را نشان می‌دهد، اما کارشناسان امیدوار هستند درآینده بتوانند باکتری‌های بی ضرر، مفید و مضر برای بدن را با استفاده از این نوآوری تفکیک کنند.

افزون بر استفاده در آشپزخانه‌ها، رستوران و غذاخوری‌ها از این وسیله می‌توان برای بررسی میزان باکتری‌ها پس از وقوع بلایای طبیعی، چون سیل و زلزله و افزایش ایمنی نجات یافتگان استفاده کرد.

منبع:Dailymail

۰ ratings0/5