سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – > رئیس دانشگاه‌های آزاد استان تهران گفت: برای حرکت در مسیر تمدن اسلامی باید در عرصه‌های علمی پیشرو بوده و از سلطه غرب خارج شد.

حرکت در مسیر تمدن اسلامی نیازمند پیشروی در عرصه‌های علمی استبه گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ آئین سومین هفته علمی تمدن نوین اسلامی در سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد.
 
در این مراسم محمد مهدی طهرانچی‌ رئیس دانشگاه‌های آزاد استان تهران در سخنانی با موضوع پیشرفت‌های علم و فناوری کشور و نقش آن در شکل گیری تمدن نوین اسلامی، پایه‌های علم در شکل گیری تمدن را جهان بینی تحقیق، رسیدن به مرجعیت علمی و وجود ارتباطات گسترده فرا منطقه‌ای دانست و گفت: حرکت به سوی تمدن اسلامی یک ضرورت برای بشر امروز در راستای پاسخ به ناکارآمدی تمدن غربی است و در این حرکت خروج از سلطه غالب، اقتصاد قوی و پیشرفته، ارتقای فرهنگی و مرجعیت علمی شروط اصلی برای تحقق تمدن اسلامی است.

وی با بیان اینکه خروج از سلطه غالب، شرط اول حرکت به سوی تمدن اسلامی است، گفت: برخی تصور می‌کنند خروج از سلطه غربی تنها موضوعی سیاسی است در حالی که باید در زمینه‌های علمی هم از سلطه کشورهای غربی خارج و پیشرو در رشد علمی شد. بر همین اساس در سال ۱۳۷۶ در تعداد رویدادهای علمی در منطقه رتبه پنجم و در دنیا رتبه ۵۳ را داشتیم در حالی که امروز ایران رتبه اول منطقه و رتبه ۱۶ جهانی است که این نتیجه حرکت در یک جریان بزرگ علمی است.

علت مخالفت غرب با ایران چیست؟

 رئیس دانشگاه‌های استان تهران با اشاره به مخالفت و تحریم‌های غرب علیه ایران گفت: علت مخالفت غرب با ایران در حوزه‌های موشکی و انرژی هسته‌ای موضوع نظامی نیست بلکه این ۲ حوزه شاخص و نماد پیشرفت علمی کشور است. پیشرفت علمی مقدمه مرجعیت علمی است علاوه بر پیشرفت علمی رشد جمعیت علمی و افراد تحصیل کرده را هم شاهد هستیم که غرب مخالف آن است. مخالفت با پیشرفت علمی ایران چیزی نیست که غرب از بیان آن ابایی‌ داشته باشد.

 طهرانچی‌ یادآور شد: علم و فناوری یکی از وجوه پیشرفت‌های حاکمیت است اما می‌تواند بر وجوح دیگر پیشرفت کشور موثر باشد.

 

۰ ratings0/5