سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – بر اساس مصوبه ستاد کل نیروهای مسلح برای اولین بار امکان جذب مشمولین غیرغایب مقیم خارج از کشور همراه با تسهیلات ویژه معافیت نظام وظیفه در پردیس بین‌الملل دانشگاه تهران و دانشگاه صنعتی شریف جزیره کیش فراهم شده است.

 

معافیت نظام وظیفه دکتری در پردیس بین الملل کیش دانشگاه تهران و پردیس کیش دانشگاه صنعتی شریف

 

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، حدود یک ماه پیش بود که سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا با ابلاغ بخشنامه‌ای از سوی ستاد کل نیروهای مسلح اعلام کرد، مشمولان ایرانی مقیم کشور امارت متحده عربی می‌توانند در داخل کشور ادامه تحصیل دهند. براساس این بخشنامه که به سازمان منطقه آزاد کیش اعلام شده است مشمولین غیرغایب مقیم خارج از کشور می توانند در پردیس‌های دانشگاه‌های تهران و صنعتی شریف ادامه تحصیل کنند.

معافیت نظام وظیفه دکتری پردیس بین الملل کیش دانشگاه تهران

در این راستا، پرویز رشیدی معاون ارتباطات و امور بین‌الملل پردیس بین‌المللی کیش دانشگاه تهران در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اقدامات پردیس بین‌المللی کیش در زمینه جذب مشمولین غیرغایب مقیم خارج از کشور گفت: بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته تمامی پردیس‌های بین‌المللی دانشگاه‌های مستقر در جزیره کیش امکان جذب مشمولین غیرغایب مقیم خارج از کشور همراه با تسهیلات ویژه معافیت نظام وظیفه را دارند.

وی خاطر نشان کرد: این تسهیلات با تلاش سازمان منطقه آزاد کیش و از سوی ستاد کل نیروهای مسلح فراهم شده است.

رشیدی با تاکید بر اینکه پردیس بین‌المللی کیش دانشگاه تهران در حال حاضر دارای رشته‌های متنوعی در سه مقطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری است، یادآور شد: با توجه به تنوع رشته‌های موجود در دانشگاه تهران در صورت وجود متقاضی، امکان دایر کردن همه رشته‌های دانشگاه مادر، در جزیره کیش با استفاده از اساتید این دانشگاه مهیا می‌باشد.

به گفته وی در حال حاضر در این پردیس حدود ۲ هزار و ۶۰۰ دانشجو  مشغول به تحصیل هستند که عمده آنها در مقاطع تحصیلات تکمیلی جذب این پردیس شده اند.

معاون ارتباطات و امور بین‌الملل پردیس بین‌المللی کیش دانشگاه تهران همچنین اظهار کرد: پردیس کیش دانشگاه تهران براساس موافقت نامه‌های همکاری امضا شده با سه دانشگاه “پلی تکنیک میلان” ایتالیا، “مک‌کواری” استرالیا و “ساپینزای” رم ایتالیا به زودی دانشجوی مشترک در مقطع دکتری پذیرش خواهد کرد.

وی با بیان اینکه در پردیس بین‌المللی کیش دانشگاه تهران هم اکنون رشته‌های بین‌المللی به زبان انگلیسی دایر شده است، افزود: با توجه به استقبال گسترده از سوی دانشجویان ایرانی و غیر ایرانی تعداد این رشته‌ها در حال افزایش است.

معافیت نظام وظیفه دکتری پردیس کیش دانشگاه صنعتی شریف

همچنین دکتر علی سلک غفاری رئیس پردیس بین‌الملل دانشگاه صنعتی شریف نیز در گفت و گو با ایسنا در خصوص جذب مشمولین غیرغایب مقیم خارج از کشور همراه با تسهیلات ویژه معافیت نظام وظیفه برای اولین بار و به صورت پایلوت در پردیس بین‌الملل دانشگاه صنعتی شریف جزیره کیش گفت:  شرایط ویژه‌ای برای ادامه تحصیل مشمولین غیر غایب و دانش آموزان نخبه ایرانی مقیم خارج از کشور در این واحد دانشگاهی فراهم شده است.

دکتر غفاری، افزود: با پیگیری‌های مکرر و همکاری بسیار نزدیک ستادکل نیروهای مسلح، سازمان نظام وظیفه، وزرات امور خارجه و سازمان منطقه آزاد کیش تسهیلاتی در قالب شیوه‌نامه تدوین و ابلاغ شده است که در راستای حمایت از ایرانیان مقیم خارج از کشور ضوابط ویژه‌ای برای مشمولین غیرغایب در پردیس بین‌المللی صنعتی شریف در جزیره کیش بصورت پایلوت اجرایی خواهد شد.

وی ادامه داد: بر اساس ابلاغ معاونت نیروی انسانی ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، به منظور استفاده هر چه بیشتر و بهتر از ظرفیت‌های آموزشی و پژوهشی پردیس بین‌الملل دانشگاه صنعتی شریف در منطقه آزاد کیش و سایر دانشگاه‌های مشابه؛ دانش آموزان مدارس خارج از کشور که به سن مشمولیت رسیده‌اند (غیر غایب) در صورت پذیرش در این پردیس از معافیت تحصیلی برخوردار می‌گردند.

رئیس پردیس بین‌الملل دانشگاه صنعتی شریف در ادامه افزود: همچنین این افراد جهت تمدید اقامت خود می‌توانند در سال حداکثر ۴ مرتبه (هر سه ماه یکبار) و هر بار به مدت دو هفته با تضمین دانشگاه از کشور خارج شوند. در این قانون تسهیلات مورد نیاز جهت تردد مشمولین فوق‌الذکر توسط وزارت امور خارجه و سازمان نظام وظیفه عمومی فراهم خواهد شد. همچنین، صدور مجوز تردد فقط یکبار در طی سال‌های تحصیل انجام می‌گیرد و نیازی به هماهنگی‌های مجدد در طول تحصیل نخواهد بود.

دکتر غفاری افزود: به منظور حمایت از ادامه تحصیل ایرانیان خارج کشور در داخل، پردیس بین‌الملل کیش دانشگاه صنعتی شریف از مهر ماه سال جاری به ۴ نفر از پذیرفته شدگان کارشناسی که از سابقه تحصیلی و علمی بالایی برخوردار باشند بورس کامل تحصیلی (معافیت از پرداخت شهریه) پرداخت کرده است و این بورسیه با تأیید هیات امنا پردیس برای سال تحصیلی ۱۳۹۷-۹۸ نیز به پذیرفته شدگان مقیم خارج از کشور تعلق خواهد گرفت.

وی خاطرنشان کرد: نحوه پذیرش این افراد با شیوه بررسی سوابق تحصیلی است و این امکان را می‌دهد که دور از دغدغه آزمون سراسری از طریق بررسی سوابق پذیرش شوند.

دکتر غفاری افزود: به منظور جذب دانش آموزان نخبه تسهیلات بورسیه تحصیلی در تمامی مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری برای پذیرفته شدگان از طریق آزمون سراسری در سال تحصیلی ۱۳۹۷-۹۸ با تأیید هیات امنا پردیس در نظر گرفته شده و همچون امسال تعلق خواهد گرفت. از جمله ۳ بورس تحصیلی کامل (معافیت از پرداخت شهریه کل) برای ورودی‌های مقطع کارشناسی با اخذ رتبه‌های زیر ۲۰۰۰ آزمون سراسری، ۳ بورس تحصیلی با معافیت کامل از پرداخت شهریه کل برای نفرات اول تا سوم فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی از دانشگاه‌های سطح یک وزارت علوم که متقاضی ورود به دوره کارشناسی ارشد این پردیس هستند در نظر گرفته شده است. همچنین ۳ بورسیه تحصیلی کامل برای مقطع دکتری به متقاضیانی که در مقطع کارشناسی ارشد خود رتبه‌های اول اول تا سوم فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد از دانشگاه‌های سطح یک وزارت علوم باشند، تعلق می‌گیرد.

دکتر غفاری با تاکید بر فعالیت‌های متعدد پردیس بین‌الملل شریف در مورد بین‌المللی‌سازی در ۲ سال گذشته بر اساس نقشه راهبردی پردیس افرود: از جمله مهمترین فعالیت‌های صورت گرفته، کسب مجوز جذب دانشجوی خارج از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، ارائه بورس‌های تحصیلی به متقاضیان خارج از کشور، ایجاد دوره‌های مشترک با دانشگاه‌های معتبر خارجی و دعوت از اساتید خارجی برای ارایه دروس به زبان انگلیسی می‌باشند که در اواخر سال ۹۵ اتفاق افتاده‌اند، و همچنان در دستور کار می‌باشند.

وی ادامه داد: بر اساس مجوز کسب شده مبنی بر پذیرش دانشجوی غیر ایرانی غیر بورسیه در سال ۹۵، سه دانشجوی خارجی را برای سال ۹۶ پذیرش کردیم و الان بیش از ۱۰ دانشجوی خارجی مجوز پذیرش آنها از وزارت علوم در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در رشته‌های مختلف مهندسی، مکانیک، کامپیوتر و نفت و مواد تحصیل خود را شروع خواهند کرد. همچنین ۳۵ پرونده دانشجویان خارجی که بخش علمی در دانشگاه صنعتی شریف پذیرفته شده و برای پذیرش نهایی و تکمیل به وزارت علوم و تحقیقات ارسال شده است.

سلک غفاری یکی از مهمترین فعالیت‌هایی که در حوزه بین‌المللی‌سازی پردیس صورت پذیرفته، دعوت از اساتید خارجی برای تدریس می‌باشد که هر نیمسال ۳ نفر از اساتید دانشگاه‌های خارجی برای ارائه دروس به زبان انگلیسی با این پردیس در چارچوب تفاهنامه‌های مشترک بین‌المللی همکاری نموده‌اند.

وی در پایان افزود: تخفیف ۳۰ درصدی شهریه این دانشگاه برای کیشوندان مقطع کارشناسی در سال آینده نیز ارائه خواهد شد و برای مقطع کارشناسی ارشد نیز ۲۰ درصد میزان شهریه کل و در مقطع دکترا به شرط آنکه دوره کارشناسی و ارشد را متقاضی در دانشگاه شریف گذرانده باشد نیز تا ۲۰ درصد شهریه متغیر تخفیف در نظر گرفته شده است.

 دکتر سعید پورعلی معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش نیز در گفت و گوی که در اختیار ایسنا قرار گرفت، امکان ادامه تحصیل مشمولان مقیم خارج از کشور در جزیره کیش را فرصتی کم نظیر خواند و گفت: فصل تازه‌ای در حوزه آموزش عالی با محوریت جزیره کیش در حال ایجاد شدن است.

وی در ادامه تصریح کرد: باتوجه به نامه نگاری‌ها و پی‌گیری‌هایی که پیش از این صورت گرفته بود، با مساعدت و همکاری ارگان‌های مسئول شامل وزارت امور خارجه، سازمان نظام وظیفه عمومی، ستاد کل نیروهای مسلح و وزارت علوم، تحقیقات و فن‌آوری؛ مشمولان خدمت سربازی که در خارج از کشور مقیم هستند می‌توانند در پردیس‌های دانشگاهی کیش ادامه تحصیل بدهند.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش توضیح داد: بر اساس ابلاغیه ستاد کل نیروهای مسلح، دانش‌آموزان مدارس خارج از کشور که به سن مشمولیت رسیده‌اند، می‌توانند در صورت قبولی در پردیس‌های بین‌الملل داخل کشور از معافیت تحصیلی برخوردار شوند. سازمان وظیفه عمومی برای مشمولان وظیفه غیر غایب جذب شده دانشگاه‌های پردیس بر اساس مقررات معافیت تحصیلی صادر می‌کند؛ همچنین دانشجویان می‌توانند طبق تفاهم‌نامه منعقد شده بین سازمان وظیفه عمومی ناجا و دانشگاه، با تضمین دانشگاه هر سه ماه یک بار و به مدت ۲ هفته از کشور خارج شوند. مبلغ وثیقه ۱۵۰ میلیون ریال است که در صورت عدم بازگشت مشمولان دانشگاه‌های پردیس موظف به پرداخت آن هستند.

وی در تشریح شیوه جذب دانشجو در پردیس‌های دانشگاه‌های کیش گفت: مشمولان غیر غایب پس از پذیرش در دانشگاه‌های پردیس مستقر در کیش باید فرم درخواست معافیت تحصیلی را پر کنند؛ ثبت نام دانشجویان صرفاً با مجوز وظیفه عمومی صادره از دفاتر پلیس ۱۰+ مستقر در مناطق آزاد انجام می‌شود.

پورعلی همچنین گفت: بر اساس ابلاغیه، دانشجویانی که دارای معافیت تحصیلی خارج از کشور هستند می‌توانند در صورت موافقت دو وزارتخانه علوم یا بهداشت به پردیس‌های کیش منتقل شوند؛ در این صورت سنوات تحصیلی دانشجو از تاریخ شروع به تحصیل خارج از کشور محاسبه می‌شود. این دسته از دانشجویان محدودیتی برای مدت زمان اقامت در داخل کشور در زمان تحصیل در دانشگاه ندارند.

وی تاکید کرد: دانشگاه‌های پردیس موظفند در پایان شش ماهه اول و دوم هر سال لیست ایرانیان مقیم خارج از کشور پذیرش شده را به سازمان وظیفه عمومی ناجا اعلام کنند.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش افزود: با تاکید بر ضوابط قانونی، مکاتبات لازم با پردیس دانشگاهای شریف و تهران صورت گرفته است و آماده پذیرش دانشجویان خصوصاً از کشورهای حاشیه خلیج فارس در جزیره کیش هستیم. پیش‌بینی ما این است که با توجه به فاصله کوتاه جغرافیایی و همچنین آمار بالای ایرانیان مقیم کشورهای همسایه جنوبی، استقبال خوبی از این طرح صورت بگیرد.

وی افزود: این طرح همچنین در نگاه کلان گامی در رونق اقتصاد جزیره کیش هست که باید از این ظرفیت به نحو مطلوبی استفاده کرد.

وی گفت: یکی از ابزارهای مهم توسعه مناطق آزاد، توسعه علمی و استفاده از ظرفیت‌های آموزشی و آموزش عالی است؛ موضوعی که با استقرار دانشگاه‌های مختلف و از جمله پردیس‌های بین‌المللی قطب‌های مهم علمی کشور در جزیره کیش پیش‌بینی شده است. حال با جذب مشمولان ایرانی مقیم خارج از کشور گامی در استفاده بهتر از این پتانسیل برداشته می‌شود.

پورعلی تاکید کرد: در کنار استفاده دانشجویان خارج از کشور، پردیس‌های دانشگاهی مستقر در جزیره کیش امکان جذب دانشجویان خارجی را دارند؛ این توان را می‌شود و باید بیش از پیش گسترش داد.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش گفت: مجموعه مناطق آزاد، ظرفیت‌های بالقوه و استراتژیک کشور در حوزه‌های مختلف اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی هستند و هر چه از این امکانات به نحو مطلوب‌تری استفاده شود، به توسعه مناطق و در یک نگاه کلان، توسعه کشور کمک می‌شود.

معافیت نظام وظیفه دکتری پردیس بین الملل کیش دانشگاه تهران و پردیس کیش دانشگاه صنعتی شریف

معافیت نظام وظیفه دکتری پردیس بین الملل کیش دانشگاه تهران و پردیس کیش دانشگاه صنعتی شریف

معافیت نظام وظیفه دکتری پردیس بین الملل کیش دانشگاه تهران و پردیس کیش دانشگاه صنعتی شریف