سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی یکی از مشکلات پیش رو دانشگاه ها را مشکلات اساسی حوزه پژوهشی در دانشگاه ها خواند.

مهدی احسانیان معاون پژوهش دانشگاه خواجه نصیر در گفت و گو با خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ گفت: عمدتا هنگام مشکلات مالی، اولین حوزه‌ای که بودجه‌اش ضربه می خورد حوزه پژوهش است و در صورت اعتماد صنعت به دانشگاه و پژوهش انگیزه برای انجام پروژه‌های پژوهشی افزایش می‌یابد.
وی ادامه داد: بودجه کل دانشگاه چیزی حدود ۱۰۰ میلیارد تومان است که امسال چیزی بالغ بر۱۵ تا ۲۰ درصد بودجه اختصاص داده شده است که از این بین مبلغی حدود ۲۰ میلیارد تومان از آن به پژوهش اختصاص می‌یابد.
احسانیان تصریح کرد: بودجه های این دانشگاه به بخش‌های مختلفی از جمله زیرساخت‌های پژوهشی مانند شبکه اینترنت و اینترانت، تجهیزات آزمایشگاهی، توسعه پژوهش مانند حمایت از پروژه‌های پژوهشی دانشجویان تحصیلات تکمیلی، هزینه‌های جاری و غیره اختصاص می‌یابد، همچنین به تازگی بخشی از این بودجه صرف هدفمند کردن پروژه‌های پژوهشی در جهت رفع نیازهای اساسی کشور می شود.
معاون پژوهشی دانشگاه خواجه نصیر ابراز داشت: نمونه‌های آزمایشگاهی با حمایت شرکت‌های دانش‌بنیان و مراکز رشد برای رقابت با محصولات خارجی موجود در کشور، در فرایند تجاری سازی قرار می گیرند.
احسانیان گفت: طبق قوانین جدید هیات علمی این دانشگاه دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکترا می توانند اقدام به ثبت شرکت‌های دانش‌بنیان و مراکز رشد کنند،و همچون معرفی این پروژه‌ها به افراد سرمایه‌گذار زمینه تجاری‌سازی پروژه‌ ها را فراهم ‌می‌کنند.
معاون آموزشی دانشگاه خواجه نصیر یادآور شد: در گذشته توسط اقدامات خودجوش برخی اعضای هیات علمی این دانشگاه حدود ۳۰ درصد از پروژه‌های پژوهشی آن با استفاده از نتایج پژوهشی به تجاری سازی رسیده‌اند و پروژه‌های تحقیقاتی دانشگاه با فعالیت نهادهایی همچون شرکت‌های رشد دهنده که روی ایده‌های دانشجویان سرمایه‌گذاری کنیم.

۰ ratings0/5