سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – معاون امور بین‌الملل و تبادل فناوری معاونت علمی تدوین نقشه راه همکاری‌های اقتصادی ۵ ساله ایران و اتریش را یکی از برنامه‌های مهم و اجرایی بین دو کشور دانست و گفت: مسوولیت کارگروه فناوری‌های کارا بر عهده این معاونت است و در این کارگروه که موضوع پروژه‌های تحقیقاتی انرژی‌های تجدیدپذیر و  فناوری محیط زیست را دنبال می‌کند، ۱۵ پروژه در این زمینه‌ها  تعریف شده است.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، گزمات گریم معاون وزیر حمل و نقل، فناوری و نوآوری کشور اتریش در دیدار با علی مرتضی بیرنگ معاون امور بین‌الملل و تبادل فناوری معاونت علمی با اشاره به همکاری‌های دو کشور اظهار کرد: این همکاری‌ها در تمامی شرایط حتی در دوران سختی نیز وجود داشته است و وزارتخانه حمل و نقل، فناوری و نوآوری اتریش که مسوولیت فعالیت‌های حوزه فناوری را در این کشور بر عهده دارد، زیر ساخت‌های لازم برای انتقال فناوری و نوآوری را در کشور فراهم می‌کند.

گریم در خصوص زمینه‌های همکاری‌ میان دو کشور، خاطرنشان کرد: در این سفر زمینه و فرصت برای گسترش همکاری در حوزه‌های بهداشت و درمان، حمل و نقل و ICT با همکاری وزارتخانه‌های مرتبط و در زمینه مدیریت پسماند و توسعه مترو با شهرداری تهران به توافق رسیده‌ایم.

وی توجه به فناوری‌های کاربردی را از اولویت‌های اتریش ذکر کرد و ادامه داد: کشور اتریش سالانه بودجه‌ای معادل نیم میلیارد یورو را به فناوری‌های کاربردی اختصاص ‌داده است که در این زمینه از برنامه و بودجه اتحادیه اروپا نیز برای پیشبرد این هدف بهره‌های لازم را می‌بریم.

معاون وزیر حمل و نقل، فناوری و نوآوری اتریش با تاکید بر این که پروژه‌های بسیاری در سطح ملی و اتحادیه اروپا در حوزه IT تعریف شده است، یادآور شد: مدیریت انرژی و ساخت خانه‌های هوشمند که خانه را تبدیل به منبع تولید انرژی می‌کند از جمله مباحث تحقیقاتی دیگری است که  با سرعت و بودجه‌های بالا در حال پیگیری است.

وی با بیان اینکه در این سفر به دنبال پیدا کردن استراتژی مشخص و موثر در زمینه همکاری‌های بین دو کشور هستیم، افزود: چیزی که ما به دنبال آن هستیم انجام پروژه‌های تحقیقاتی بین ایران و اتریش است بنابراین در کنار تفاهم نامه‌ها لیستی از پروژه‌های اجرایی را نیز قرار می‌دهیم.

در این دیدار همچنین علی مرتضی بیرنگ معاون امور بین‌الملل و تبادل فناوری معاونت علمی و فناوری ایران با اشاره به اینکه بین دو کشور اتریش و ایران همواره رابطه‌ای سازنده و دوستانه وجود داشته و اهمیت همکاری با اتریش برای ما مشخص است، اظهار کرد: از سال پیش میزبان هیات‌های متعددی از کشور اتریش بودیم که منجر به تبادلات مناسبی در حوزه علم و فناوری برای دو کشور شده است.

بیرنگ با ارائه گزارشی از فعالیت‌های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، گفت: شاید بسیاری از کشورها نام ایران را با فعالیت‌های هسته‌ای بشناسند در صورتی که کشور ما پیشرفت‌های فوق‌العاده‌ای در حوزه‌هایی چون نانو تکنولوژی و سلول‌های بنیادین داشته است.

وی با اشاره به پیشرفت‌های علمی ایران خاطر نشان کرد: در حدود ۱۰ سال پیش در ابتدای برنامه‌ریزی کشور برای توسعه حوزه نانو  رتبه ۵۸ را در دنیا به لحاظ تولید علم داشتیم در حالی که امروز شاهد جایگاه ششم دنیا برای ایران هستیم و از سوی دانشمندان ایرانی در مجلات معتبر بین‌المللی بیش از ۱۷ مقاله در روز منتشر می‌شود. همچنین با وجود اینکه ایران تنها یک درصد از جمعیت دنیا را داریم اما ۴ درصد از تولید علم نانو در جهان توسط دانشمندان و محققان ما انجام می‌شود.

بیرنگ با اشاره به فعالیت‌های ۱۵ ستاد توسعه فناوری معاونت علمی در حوزه‌های مختلف، یادآور شد: علاوه بر فعالیت این ستادها، معاونت علمی در حوزه‌های دیگری همچون حمایت از شکل‌گیری و توسعه شرکت‌های دانش بنیان فعالیت می‌کند که در این زمینه برنامه‌های گسترده‌ای در معاونت علمی وجود دارد که تعیین معافیت مالیاتی و گمرکی در قالب قانون حمایت از شرکت‌های دانش بنیان بخشی از حمایت‌های ما از این شرکت‌ها است.

معاون امور بین‌الملل و تبادل فناوری معاونت علمی و فناوری ایران درباره فعالیت‌های علمی ظرف یک سال گذشته بین ایران و اتریش گفت: نقشه راه همکاری‌های اقتصادی ۵ ساله یکی از برنامه‌های مهم و اجرایی بین دو کشور است که مسوولیت کارگروه فناوری‌های کارا را معاونت علمی دارد. این کارگروه بحث پروژه‌های تحقیقاتی در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر و  فناوری محیط زیست را دنبال می‌کند که در حال حاضر لیست پروژه‌های آن در مسیر نهایی شدن است و تاکنون ۱۵ پروژه در این زمینه مشخص شده است.

وی همچنین عنوان کرد: دولت در این همکاری‌ها باید زیرساخت‌های لازم را برای بخش خصوصی فراهم کند اگر از همان ابتدا فعالیت‌ها به بخش خصوصی واگذار شود منجر به همکاری دراز مدت خواهد شد.

۰ ratings0/5