دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از تدوین استانداردهای ملی در حوزه زیست مهارگرها در ستاد توسعه زیست فناوری خبر داد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از سرویس علمی ایسنا، دکتر مصطفی قانعی، دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: در این راستا رایزنی‌های لازم برای تدوین ۷ استاندارد ملی در حوزه زیست مهارگرها با سازمان ملی استاندارد انجام شده است و پیش‌نویس این استانداردها نیز تهیه شده و در سازمان ملی استاندارد در حال بررسی است.

وی افزود: در حالت عادی برای دفع آفات میوه ها و محصولات گیاهی از سموم شیمیایی استفاده می کنند؛ اما با استفاده از فناوری زیستی برای مهار این آفات از یک روش بیولوژیک استفاده می شود که این روش هیچ گونه خطرات زیستی و مخاطرات سلامتی ندارد.

قانعی با اشاره به تدوین مصوبه قابل طرح در هیات دولت در حوزه نقش زیست‌فناوری در محیط زیست گفت: در این زمینه سه مصوبه مجزا در زمینه‌های آلودگی هوا، آلودگی آب و خاک و به‌کارگیری سوخت زیستی جهت تدوین در دستور کار قرار گرفت که تاکنون مطالعات اولیه و مطالعات تطبیقی و تحلیل‌ اطلاعات انجام شده است.

وی اظهار کرد: اینها چند نمونه از استانداردهایی است که در حوزه زیست فناوری پیگیری شده است و موارد زیاد مشابهی در این زمینه وجود دارد.

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: تدوین این استانداردها تاثیر مثبتی بر روند رو به رشد حوزه زیست فناوری در کشور خواهد داشت.