1465026414766_azmoon-Morabi1-700x357.jpg

سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) –  سمینار علمی “چطور می‌دانیم که چه می‌دانیم” و “چه خبر از سیاهچاله‌ها” به همت مرکز نجوم ادیب اصفهان در سالن همایش شهر برگزار شد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه اصفهان، علیرضا رفیعی، اختر فیزیکدان دانشگاه یورک کانادا با بیان اینکه بحث “چطور می‌دانیم که چه می‌دانیم” از موضوعات داغ و جذاب است، گفت: شاید این سؤال برای برخی مهم نیاید، اما مشکلات زیادی در کشورهای جهان اول به وجود آمده و در حال به وجود آمدن است که دلیلش به خاطر نداشتن آگاهی درست از این موضوع است.

وی با بیان اینکه در عرصه علم هیچ سؤالی احمقانه نیست، افزود: یکی از سوالاتی که به نظر احمقانه می‌آید مساله جرم است؛ اگر از کسی بپرسید چرا جسمی دارای جرم است، به شما عجیب نگاه می‌کند، اما واقعیت این است که برای اینکه بدانیم جرم چیست، باید برنامه‌ریزی‌های بلند مدت و هزینه‌های بسیار بالایی انجام دهیم.

رفیعی با بیان اینکه سؤالی که به نظر احمقانه می‌آید، پرخرج‌ترین پروژه جهان بشری شده است، تصریح کرد: همیشه تصاویر متعددی می بینیم که ممکن است درست باشد یا غلط، امروزه انسان با توجه به پیشرفتی که داشته، توانسته تا جایی پیش برود که به خوبی الگوها را شناسایی کند.

وی با بیان اینکه چرا انسان برخی تصاویر را باور نمی‌کند، اضافه کرد: انسان با توجه به الگوهایی که شناسایی می‌کند و چیزهای جدیدی که یاد می‌گیرد می‌تواند به زندگی خود ادامه دهد و پیش برود.

رفیعی افزود: پدیده‌ها و الگوها می‌توانند کاذب یا واقعی باشند و در مقابل عکس‌العمل ما نیز می تواند درست باشد یا غلط، اگر توانستیم این پدیده‌ها را به خوبی تشخصی دهیم، به زندگی ادامه می‌دهیم اما اگر غلط شناسایی کردیم، باید بهای آن را بپردازیم.

وی در ادامه با نشان دادن تصاویر متعددی از زاویه‌های مختلف، گفت: انسان می‌تواند از یک تصویر در زاویه‌های مختلف برداشت‌های متفاوتی را داشته باشد.

این استاد دانشگاه در ادامه با اشاره به پیدایش سیاهچاله‌ها و نظریه‌هایی که در این بخش وجود دارد، به تعریف انواع سیاهچاله ها پرداخت.

وی گفت: اگر جرم ستاره‌ای بیشتر از ۵ برابر جرم خورشید باشد، در انتها یک سیاهچاله ایجاد خواهد شد و اگر این جرم کمتر از ۵ برابر باشد، این احتمال بسیار کم است.

رفیعی گفت: ما نمی توانیم بفهمیم داخل سیاهچاله‌ها چه خبر است، اما از خارج این سیاهچاله‌ها اطلاعاتی در اختیار داریم.

۰ ratings0/5
برچسب ها : ,