arashk hamooshi (6 of 9).jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  رییس پنجمین نمایشگاه بین‌المللی فناوری و نوآوری این نمایشگاه را اقدام ملی با رویکرد بین‌المللی توصیف کرد و گفت: این نمایشگاه جایگاهی برای خلق ثروت از علم به شمار می‌رود از این رو شاهد حضور دو برابری شرکتهای خارجی در این دوره از نمایشگاه هستیم.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار علمی ایسنا، مهندس حمیدرضا امیری‌نیا در مراسم افتتاح پنجمین نمایشگاه بین‌المللی فناوری و نوآوری با بیان این که در این دوره از نمایشگاه شاهد حضور ۹۰ شرکت داخلی برای عرضه توانمندی‌های خود هستیم، ادامه داد: علاوه بر آن، شرکتهایی از ۱۴ کشور دنیا که در حوزه‌های دانش بنیان فعال هستند، حضور یافته‌اند ضمن آن که کشورهای روسیه، بلاروس و یونان نیز هر کدام با ۲۰ شرکت در این دوره از نمایشگاه حضور یافته‌اند.

وی نمایشگاه اینوتکس را اقدامی ملی با رویکرد بین‌المللی توصیف کرد و ادامه داد: این نمایشگاه به دنبال جایگاهی برای تبادل فناوری است و محور این همکاری‌ها نیز نوآوری است.

امیری‌نیا با تاکید بر این که امروزه اقتصاد دنیا به سه دسته تقسیم می‌شود، خاطرنشان کرد: اقتصاد دنیا در سه دسته اقتصاد مبتنی بر منابع، اقتصاد مبتنی بر کارآیی و اقتصاد مبتنی بر نوآوری تعریف و تقسیم شده است.

وی خاطرنشان کرد: آرزوی مسوولان و رهبر معظم انقلاب این است که بتوانیم در حوزه‌های فناوری به جایگاه مطلوبی دست یابیم و ایران نیز حرکت‌های خود را در این زمینه آغاز کرده است.

وی با اشاره به رتبه جهانی ششم ایران در زمینه نانو فناوری افزود: این آمار این نوید را می‌دهد که ما می‌توانیم از فناوری خلق ثروت کنیم و این نمایشگاه نیز جایگاهی برای خلق ثروت از علم به شمار می‌رود.

رییس پنجمین دوره نمایشگاه بین‌المللی فناوری و نوآوری با تاکید بر این که ما اعتقاد داریم که عرضه فناوری‌های پیشرفته تنها منحصر به بازارهای داخلی نیست، ادامه داد: باید تلاش شود تا فناوری‌های پیشرفته ایرانی راه به بازارهای جهانی ببرد.

وی در عین حال خاطرنشان کرد: از سوی دیگر، همه نیازهای ما در تولید علم و فناوری از طریق بازارهای داخلی قابل کسب نیست و باید با تعامل با سایر کشورها اقدام به رفع این نیازها کنیم. از این رو همکاری‌های خود را با سایر کشورها مشروط بر این که در مسیر توسعه علم و فناوری اقدام به ایجاد دفاتر مشترک با طرف‌های خارجی و یا ایجاد خط تولید کنیم آغاز کرده‌ایم.

امیری‌نیا با بیان این که در چهارمین دوره برگزاری این نمایشگاه تنها ۴۱ شرکت خارجی حضور یافته بودند، اضافه کرد: امسال با ایجاد فضای جدید در عرصه‌های بین‌المللی شاهد حضور ۸۳ شرکت خارجی در این نمایشگاه هستیم.

وی ابراز امیدواری کرد که جمهوری اسلامی ایران با سایر کشورها در توسعه علم و فناوری همکاری‌های خوبی را ایجاد کنند.

رییس پنجمین دوره نمایشگاه بین‌المللی نوآوری و فناوری با اشاره به حضور ۱۴ سخنران از ۱۲ کشور دنیا در اینوتکس ۲۰۱۶ ابراز امیدواری کرد که این امر بتواند همکاری‌های علمی و فناوری برای حضور در اقتصادهای دنیا ایجاد شود و اینوتکس نیز مرجع تبادلات علمی و فناوری ایران و دنیا قرار گیرد.