سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  «پژوهش» واژه‌ای است که ایرانیان به سبب شکل ساختاری ‌اش آن را کاملا فارسی یا همان پارسی می دانند. از لغات قدیمی زبان فارسی که فعل آن در تاریخ ایران فراز و نشیب‌های زیادی داشته در دوره‌ای به اوج خود رسیده و دانشمندان و پژوهشگران ایرانی زیادی را به جهان معرفی کرده و در دورانی نیز افولش آن چنان چشمگیر شده که خارجی‌ها برای جای خالی‌اش نقشه کشیدند، در دوران معاصر اما پژوهیدن در ایران چندان روی خوشی به خود ندید و حالا بناست در شرایطی که بهتر از قبل شده برای پژوهش جایگاه ویژه‌ای قائل شوند.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از سرویس پژوهشی ایسنا، پس از پیروزی انقلاب اسلامی، گرچه یکی از مهم‌ترین مولفه‌های مورد تائید مقامات و مسؤولان ارشد کشور توجه به موضوع علم اندوزی و پژوهش بود اما وقوع جنگ تحمیلی آن را با وقفه رو به رو کرد، پس از آن در دولت سازندگی نخستین جرقه‌های توجه جدی به پژوهش در دانشگاه‌ها زده شد و به مرور این فرآیند تا رسیدن به دولت اصلاحات ادامه یافت.

در این دوره نخستین نسل از پژوهشگران تربیت شده در انقلاب اسلامی فعالیت خود را آغاز کردند و چرخه پژوهشی کشور سرعت بیشتری به خود گرفت. با تغییر دولت گرچه دولت بعدی نیز در بیان و حتی صدور بخشنامه‌های مختلف خود از پژوهش و پژوهشگران حمایت کرده بود اما تحریم‌ها ارتباط بسیاری از پژوهشگران داخلی و علاقه مندان به دانش را با خارج از کشور دچار مشکل کرد، پدیده‌ای که در ابتدای دولت تدبیر و امید با کاهش رتبه علمی کشورمان در برخی شاخص‌ها خود را نشان داد و حالا که بسیاری از تحریم‌ها علیه کشور لغو شده دوباره امید به شتاب گرفتن اقدامات پژوهشی در کشور ایجاد شده است.

در تمام این سال‌ها اما نهادی در کنار دولت بار پژوهشی کشور را بر عهده گرفته بود که بهره‌ای از بودجه و درآمدهای نفتی نداشت؛ دانشگاه آزاد اسلامی. حالا تغییر اوضاع شرایط خوبی را برای پژوهشگران این دانشگاه نیز ایجاد کرده تا در شرایطی مطلوب اقدامات پژوهشی خود را انجام دهند، موضوعی که وحید احمدی، معاون پژوهشی و فناوری وزیر علوم نیز به آن اذعان کرده و می‌گوید: «خوشبختانه دانشگاه آزاد اسلامی در دوره اخیر روی بحث فناوری و توسعه مراکز پژوهشی کارهای زیادی انجام داده است.»

اقداماتی که معاون وزیر علوم از آن یاد کرده البته خیلی زودتر از آنچه که پیش‌بینی شده بود نتایج خود را نشان داد و آن طور که دکتر ابراهیم واشقانی، معاون پژوهش و فناوری‌های دانشگاه آزاد اسلامی گفته است «دانشگاه آزاد اسلامی رتبه نخست تولید علم در کشور را به خود اختصاص داده و در نظام استنادی اسکوپوس رتبه ۱۸۷ و در خاورمیانه پس از کشور ترکیه رتبه دوم را داراست.»

رتبه‌ای که دانشگاه آزاد اسلامی از آن خود کرده گرچه حاصل پژوهش‌ها و دستاوردهای علمی دانشجویان و اساتید این دانشگاه است، اما نمی‌توان به جایگاهی که مدیریت دانشگاه برای پژوهش در نظر گرفته نیز بی‌اعتنا بود، توجه ویژه به جایگاه معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه، برگزاری شورای راهبردی پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی، برگزاری جشنواره‌های مختلف پژوهشی و تقدیر از پژوهشگران برتر، راه‌اندازی رشته‌های تحصیلی در مقطع دکتری پژوهش محور، توسعه تحصیلات تکمیلی، امضای تفاهم‌نامه‌های مختلف با نهاد و مراکز علمی داخلی و خارجی و … از جمله این اقدامات است؛ اقداماتی که البته همچنان نیز در حال انجام است و چند روز پیش نیز با افتتاح مرکز پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی یک گام دیگر به جلو حرکت کرده است.

ابراهیم واشقانی فراهانی با بیان اینکه یکی از برنامه‌های اساسی دانشگاه گذار از دانشگاه آموزش‌محور به پژوهش‌محور و کارآفرین است از تدوین برنامه ششم توسعه دانشگاه در همین راستا خبر داده و گفته بود: بالا بردن کیفیت آموزشی و پژوهشی و ایفای نقش فعال دانشگاه در پاسخگویی به نیازهای جامعه و مشارکت در اقتصاد مقاومتی که همان اقتصاد دانش‌بنیان است از اهداف کلان دانشگاه ازاد اسلامی محسوب می‌شود.

دانشجویان تحصیلات تکمیلی نیروی کار پژوهشی هستند، مشروط بر اینکه هدایت‌شده و هدفمند عمل کنند. برای گسترش تحصیلات تکمیلی نیاز به تامین امکانات، تجهیزات و دستگاه‌ها داریم که با طرح «ساها» این امکان فراهم شده است. همچنین با هدایت دکتر میرزاده و تاکیدات رییس هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی امکانات دانشگاه در یک مجموعه کنار هم قرار گرفته است.

او همچنین از چشم انداز و هدف دیگر دانشگاه خبر داده و گفته بود: در نظر داریم شبکه‌ای علمی از نخبگان دانشگاه را کنار هم قرار دهیم که تاسیس پژوهشگاه‌ مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی که از سال گذشته با تاکیدات آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی و حضور رییس‌جمهوری در جشنواره فرهیختگان مورد تاکید قرار گرفته و در آخرین جلسه هیات امنای سال ۹۴ تصویب شده بود گام اول آن است.

با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری برای فعالیت مراکز پژوهشی، پژوهشگاه مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی برای ساماندهی همه مراکز پژوهشی برتر و آزمایشگاه‌های برتر فعالیت خواهد کرد. همچنین دانشگاه در نظر دارد انجام طرح های صرفا نظری را محدود و مشوق های لازم را برای انجام طرح‌های پژوهشی بنیادی اصیل، کاربردی هدفمند، مساله محور و ماموریت گرا ایجاد کند.

گام بعدی دانشگاه آزاد در تکمیل پازل پژوهش اما این‌بار دانش آموزان را مخاطب قرار داده و آن طور که سید احمد زرهانی، رئیس سازمان سما دانشگاه آزاد اسلامی خبر داده پژوهش‌سراهای دانش‌آموزی در سال جاری تاسیس خواهند شد تا این مجموعه نیز به سمت تمرکززدایی و چابک‌سازی سوق دادن دانش آموزان و دانشجویان به سوی پژوهش، کارآفرینی، مهارت‌آموزی و… و حمایت از خلاقیت‌ها و نوآوری‌ها و توسعه مشارکت‌های مردمی حرکت کند.

تقدیر رییس مجلس از دانشگاه آزاد اسلامی

اما شاید بهتر باشد قضاوت درباره اقدامات پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی به نهادی خارج از آن واگذار شود و در این بین چه نهادی بهتر از مجلس و رییس آن می‌تواند اظهار نظر کند، مجلسی که هم ابزار تحقیق و تفحص را در اختیار دارد و هم گزارش‌های محرمانه به دست نمایندگانش می‌رسد و مرکز پژوهش‌هایش نیز به عنوان یکی از معتبرترین مراکز تحقیقاتی کشور فعال است، علاوه بر این، بیش از ۲۰۰ نماینده مجلس که در نامه‌ای به رییس دانشگاه آزاد اسلامی از اقدامات او در توسعه تحصیلات تکمیلی قدردانی کرده بودند، علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی نیز در دیدار با حمید میرزاده در قم گفته بود: این که دانشگاه آزاد اسلامی به سمت توسعه تحصیلات تکمیلی می‌رود و کادر هیات علمی خود را گسترش می‌دهد، حرکت خوب و سنجیده‌ای است که مایه جهش آینده دانشگاه و در بهبود شرایط آموزشی آن موثر است.

به گفته رییس مجلس شورای اسلامی، اقدامات صورت گرفته در این راستا، کاری به موقع در جهت بهبود آموزشی و علمی دانشگاه آزاد اسلامی بوده و باید بابت بهبود شرایط دانشگاه و توجه بیشتر به پژوهش، قدردانی کرد.