kjh.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  معاون پژوهشی دانشگاه بوعلی‌سینا گفت: به سمتی می‌رویم تا مجلات پژوهشی دانشگاه به زبان انگلیسی منتشر شود تا پوشش و گسترده جهانی داشته و آمارها را افزایش دهد.

دکتر حسن ختن‌لو در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه همدان، افزود: در حال حاضر ۱۶ مجله علمی پژوهشی دانشگاه رتبه یک را در وزارت علوم دریافت کرده که به صورت فصل‌نامه و دو فصل‌نامه هستند و چهار مجله دیگر نیز در آستانه دریافت رتبه قرار دارند.

وی با بیان اینکه طی یک‌سال گذشته در مجموع تعداد طرح تحقیقاتی و پژوهشی دانشگاه بوعلی‌سینا ۳۳ مورد بوده است، اظهار کرد: این طرح‌ها شامل ۱۲ طرح برون‌دانشگاهی و ۱۱ طرح درون‌دانشگاهی بوده و ۳۰ طرح نیز توسط اعضای هیات علمی دانشگاه به صورت مستقل انجام شده است.

ختن‌لو در ادامه به علت اصلی کاهش تعداد طرح‌های پژوهشی دانشگاه بوعلی‌سینا در سال ۹۴ اشاره و تصریح کرد: در برنامه بودجه هر ساله سازمان‌ها باید یک تا سه درصد بودجه خود را به طرح‌های پژوهشی اختصاص دهند که در سال ۹۳، الزامی نداشت که تنها طرح‌های دولتی انجام شود اما در سال گذشته این الزام مطرح و باعث کاهش طرح‌های پژوهشی در سال گذشته شد.

وی در بخش دیگری با اشاره به اولویت‌های دانشگاه بوعلی‌سینا در زمینه پژوهشی، خاطرنشان کرد: از دیگر اولویت‌های این دانشگاه، تجاری‌سازی خروجی طرح‌ها و پروژه‌های انجام شده توسط دانشجویان تحصیلات تکمیلی و ورود و تقویت بخش خصوصی در راستای اجرای طرح‌های تحقیقاتی است.

معاون پژوهشی دانشگاه بوعلی‌سینا در ادامه به اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و گفت: اقتصاد مقاومتی، اقتصادی است که درون‌زا باشد و بتواند روی پای خود بایستد.

ختن‌لو اضافه کرد: با درنظر گرفتن این مباحث، مسؤولیت حوزه پژوهشی سنگین‌تر شده و باید فناوری‌های نوین و به روز را افزایش دهد و در راستای تجاری‌سازی به منظور فعال کردن زمینه‌های اقتصادی، فعالیت بیشتری داشته باشد.

وی یادآور شد: به دنبال این هستیم که طرح‌های پژوهشی را اجرایی و برای رفع مشکل مردم این طرح‌ها را به بطن جامعه ببریم به همین علت باید پژوهش‌هایی را مورد مطالعه قرار دهیم که کاربردی بوده و منجر به فناوری شود.

ختن‌لو به نشریات علمی دانشگاه بوعلی‌سینا اشاره کرد و گفت: خوشبختانه در بخش نشریات دانشگاهی طی چند سال اخیر موفق عمل کرده‌ایم.

معاون پژوهشی دانشگاه بوعلی‌سینا در پایان به انجمن‌های علمی اشاره و اظهار کرد: دانشگاه بوعلی‌سینا در اغلب انجمن‌های علمی کشوری از جمله شیمی و باغبانی عضو بوده و به دنبال این هستیم که شعبه‌هایی را از این انجمن‌ها در داخل دانشگاه ایجاد کنیم.