7045.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  رییس پارک علم و فناوری خراسان‌جنوبی‌،گفت: صنایع مربوط به انرژی خورشیدی، صنایع تکنولوژی جدید گیاهان دارویی در استان، محصولات کشاورزی استراتژیک استان می‌توانند زمینه‌ساز توسعه اقتصادی استان باشند.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه خراسان‌جنوبی، محمدرضا دوستی، امروز (۹ اردیبهشت ماه) در نشست تخصصی توسعه روابط تجاری حوزه فناوری استان و با سفیر هند،با بیان این مطلب اظهار کرد: وظیفه پارک، توسعه فناوری و اقتصادی منطقه بوده که در منطقه خراسان‌جنوبی با توجه به وجود منبع انسانی قوی و دانشمندان بزرگ وظیفه پارک رساندن هویت این افراد را به سمت اقتصاد جهانی است.

وی با بیان اینکه یکی از گام‌ها بزرگ برای جهانی شدن اساس دوستی با کشورهای همسایه است، تصریح کرد: ما کشور هندوستان را از گذشته می‌شناسیم و خواستار روابطی در زمینه‌های علمی و تجاری هستیم.

رییس پارک علم و فناوری خراسان‌جنوبی،‌ ادامه داد: کشور هند از حوزه فناوری نوین اطلاعات، صنعتی و بیولوژیکی پیشرفته‌ای برخوردار بوده و تمایل داشته در این زمینه با کشورمان همکاری‌هایی داشته باشد.

دوستی با اشاره اینکه هدف مقدس پارک علم و فناوری، توسعه اقتصادی منطقه است، بیان کرد:مایل بودیم همکاری هند را جلب کرده تا توسعه اقتصادی و تجاری بین دو کشور شکل بگیرد.

وی با اشاره به ۳ محور اساسی برای رشد و فناوری در خراسان‌جنوبی، افزود: صنایع مربوط به انرژی نور و انرژی خورشیدی، صنایع مرتبط به تکنولوژی فناوری نوین، صنایع تکنولوژی جدید گیاهان دارویی، انواع و اقسام داروهای گیاهی همچنین کشاورزی استراتژیک ( عناب ، زرشک ) ۳ محور مهم و اساسی برای رشد و فناوری استان است.

رییس پارک علم و فناوری خراسان‌جنوبی‌ با بیان اینکه سرمایه‌گذاری خیلی خوبی می‌توان بر روی محصولات استان در حوزه بیولوژیک انجام داد، عنوان کرد: خراسان‌جنوبی در مسیر توسعه صنعتی و اقتصادی قرار دارد و در این راه لازم است ارتباطی را با کشور هند داشته باشد تا تعامل خیلی خوبی برای سود دهی بین این دو کشور برقرار شود.

دوستی یادآورشد: بازار بزرگی در خراسان‌جنوبی برای محصولات هند همچنین جاذبه‌های خوبی برای تولیدات هند در خراسان جنوبی وجود داشته که امیدواریم سایه تعاملات در این زمینه نیز بین این دو کشور شکل گرفته شود.

وی خاطر نشان کرد: امیدواریم تصمیماتی که در آینده اتخاذ می‌شود در جهت تعاملات بیشتر بین این دو کشور بوده و تنها در مقام حرف نبوده و در عمل نیز دیده شود.

گیاهان دارویی خراسان‌جنوبی، دو درصد موثرتر از نُرم کشوری هستند

مشاور پژوهشی رییس جهاددانشگاهی خراسان‌جنوبی در حوزه گیاهان دارویی، گفت: گیاهان دارویی این منطقه از مزیت‌های بسیار خوبی برخوردار بوده و همچنین ماده موثر گیاهان دارویی این منطقه دو درصد بیشتر از نُرم کشور است.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، محسن پویان،نیز در این نشست در سخنانی اظهار کرد: در خراسان‌جنوبی ۱۵۰۰ گونه گیاهی شناسایی شده که حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد مورد بهره‌برداری قرار گرفته است.

وی با اشاره به مزیت‌های گیاهان دارویی این منطقه، بیان کرد: از طرفی خراسان‌جنوبی تحت اقلیم هندوستان و پاکستان بوده و از طرفی نیز این سرزمین اقلیم بیابانی مرکز ایران بوده که باعث شده گیاهان دارویی این منطقه موثرتر از نُرم کشوری باشد.

مشاور پژوهشی رییس جهاد دانشگاهی استان در حوزه گیاهان دارویی، ادامه داد: پیشنهاد می‌کنم که رییس پارک علم و فناوری خراسان‌جنوبی تمهیداتی را برای استحصال دانش فنی برای فرآوری محصول عناب با کشور هند داشته باشند چرا که این دانش در اختیار کشور هندوستان بوده و ما نیز توانسته از این دانش بهره‌مند شویم.

پویان خاطرنشان کرد: در صورت دست یافتن به این دانش فنی خواهیم توانست حدود ۲۰۰۰ برابر ارزش افزوده میوه عناب را داشته و نیز دانش فنی استخراج “بربرین” از محصول زرشک را داشته باشیم.

۰ ratings0/5