79-11.JPG

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  معاون علمی و فناوری رییس جمهوری اسلامی ایران و وزیر سرمایه‌گذاری و توسعه کشور قزاقستان، در حضور رؤسای جمهوری دو کشور، یادداشت تفاهم همکاری در حوزه همکاری‌های فناورانه امضا کردند.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از سرویس علمی ایسنا، همزمان با سفر نورسلطان نظربایف رییس جمهوری قزاقستان به ایران و در ادامه دیدار با حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران، قرارداد همکاری علم و فناوری بین ایران و قزاقستان به امضا رسید.

همکاری در حوزه علم و فناوری، یکی از محورهای مهم مدنظر دو کشور برای توسعه مناسبات دو جانبه است؛ از همین رو در یادداشت تفاهمی که توسط دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهور و آسیت اسکشوف وزیر سرمایه‌گذاری و توسعه کشور قزاقستان امضا شد، همکاری بین دو کشور در حوزه همکاری‌های علمی و فناوری و بویژه همکاری در حوزه فناوری‌های فضایی و فناوری نانو مدنظر قرار گرفته است.

ایجاد کارگروه مشترک همکاری‌های فناوری بین دو کشور، همکاری در حوزه ایجاد پارک‌های فناوری و مراکز رشد مشترک، توسعه فعالیت‌های مرکز مبادلات فناوری ایران-قزاقستان، همکاری در حوزه وقایع نمایشگاهی مهم مانند اکسپو ۲۰۱۷ قزاقستان و نمایشگاه بین‌المللی فناوری و نوآوری ایران (اینوتکس) از دیگر محورهای همکاری این تفاهم‌نامه است.

همکاری دو کشور در حوزه هوافضا شامل استفاده از زیرساخت‌ها و پایگاه‌های فضایی دو کشور و تبادل تجربیات در حوزه پرتاب‌ ماهواره بین وزارت توسعه و سرمایه‌گذاری قزاقستان و مرکز ملی فضایی معاونت علمی و فناوری خواهد بود.

همکاری در حوزه نانو نیز درباره فروش تجهیزات آزمایشگاهی و برگزاری دوره آموزشی در کشور قزاقستان با محوریت ستاد توسعه فناوری نانو پیگیری می‌شود.

موضوعات مذکور در این تفاهم‌نامه در سفر وزیر سرمایه‌گذاری و توسعه کشور قزاقستان به تهران در بهمن‌ماه سال گذشته و مذاکره با معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور مورد موافقت طرفین قرار گرفته است.

مرکز مبادلات فناوری ایران-قزاقستان با محوریت پارک علم و فناوری خراسان رضوی در مردادماه سال ۱۳۹۴ در شهر آلماتی قزاقستان افتتاح شد که در حال حاضر نیز تسهیل و تسریع ارتباط بخش خصوصی دو کشور در حوزه فناوری را در دستور کار خود دارد.