1440921635462_635747440273266570_B.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  رییس دانشگاه آزاد تاکید کرد: دانشگاه آزاد باید اقتصاد مقاومتی و اقتصاد دانش بنیان را به عنوان یک محور اصلی و کانونی در کارهای خود قرار دهد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از سرویس دانشگاهی ایسنا، دکتر میرزاده در ششمین نشست هماهنگی و پایش امور استان های دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه هر یک از جلسات هماهنگی و پایش امور استانها دارای یک موضوع اصلی بوده است، گفت: موضوع اصلی جلسه امروز راه های عملیاتی کردن اقتصاد مقاومتی است و از آنجا که امسال توسط مقام معظم رهبری سال «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» نام گرفته، دانشگاه ها به طور عام و دانشگاه آزاد اسلامی به طور خاص باید اقتصاد مقاومتی و اقتصاد دانش بنیان را به عنوان یک محور در کارهای خود قرار دهد.

وی با تاکید بر اینکه باید راهکارهای عملیاتی تحقق اقتصاد مقاومتی در دانشگاه آزاد اسلامی به بحث گذاشته شود، تصریح کرد: باید بتوانیم نتیجه این بحث ها را به یک شیوه نامه و آیین نامه برای توسعه اقتصاد مقاومتی در دانشگاه تبدیل کنیم تا در سال ۹۵ و سالهای پس از آن به اجرا گذاشته شود.

میرزاده خاطرنشان کرد: البته از مهرماه ۹۲ و همزمان با شروع دوره مدیریت جدید، اهمیت اقتصاد دانش بنیان در دانشگاه آزاد اسلامی دوچندان شده و به طور منظم و مرتب در جلسات هیات امنای دانشگاه و دیگر جلسات و همایش ها، یکی از موضوعات مهم در دو سال و نیم گذشته بوده است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به تاسیس شورای اقتصاد دانش بنیان در اوایل دوره مدیریت جدید گفت: این شورا به تصویب هیات امنای مرکزی دانشگاه رسیده و در واقع موضوعی که از ابتدا آیت الله هاشمی رفسنجانی بر آن تاکید داشت، این بود که دانشگاه بتواند مشکلات جامعه اعم از اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و… را حل کند.

فلسفه تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی افزایش اثر بخشی دانشگاه در جامعه بوده است

وی افزود: از این رو شورای اقتصاد دانش بنیان در دانشگاه آزاد اسلامی تاسیس شد. فلسفه تاسیس دانشگاه از دیدگاه رئیس هیات امنا و هیات موسس، این بوده که دانشگاه آزاد اسلامی در کشور باید اثربخشی داشته باشد که خوشبختانه توانسته در این زمینه موفقیت های چشمگیری کسب کند و در آینده نیز برنامه های مهمی در این زمینه دارد.

دکتر میرزاده خاطرنشان کرد: یکی از تحلیل هایی که می توان برای نامگذاری سال ارائه داد، این است که ایران علیرغم موفقیت های زیادی که در عرصه های مختلف به دست آورده، در زمینه اقتصاد از اوایل انقلاب اسلامی ضعف هایی داشته که دلیل آن نیز جنگ تحمیلی، حصر اقتصادی و توطئه دشمنان اسلام و انقلاب بوده است.

وی افزود: اهمیت این موضوع بسیار جدی است و از آنجا که میزان رشد ناخالص ملی کشور پایین بوده، باید فرمان مهم و سنجیده رهبر معظم انقلاب مبنی بر اجرای اقتصاد مقاومتی را آویزه گوش خود کرده و از حاشیه پردازی و اختلاف افکنی دست برداشته و با استفاده از فرصت پدید آمده در دولت تدبیر و امید و در شرایط پسا برجام به مسائل اقتصادی کشور تمرکز کنیم.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه زمان یک عنصر حیاتی برای تداوم تثبیت انقلاب اسلامی و آرمان های انقلاب است، گفت: از آنجا که جمهوری اسلامی ایران دارای آرمان ها، اهداف و چشم اندازهای بسیار مهمی است، اگر بخواهیم این آرمان ها محقق شود، باید در اقدام و عمل، اقتصاد را رشد دهیم.

وی با اشاره به ابلاغ سند علم و فناوری از سوی مقام معظم رهبری اظهار داشت: در این سند تاکید شده که در سال ۱۴۰۴ باید ۵۰درصد اقتصاد ایران از محل اقتصاد دانش بنیان تامین شود. این موضوع از اهمیت زیادی برخوردار است و مخاطبان آن صنعت، خدمات و دانشگاهها هستند.

دانشگاه آزاد اسلامی با توسعه اقتصاد دانش بنیان، میزان اثربخشی خود را در حل مشکلات جامعه افزایش خواهد داد

دکتر میرزاده افزود: در این زمینه دانشگاه آزاد اسلامی با توسعه اقتصاد دانش بنیان، میزان اثربخشی خود را به وسیله مأموریت گرایی، توسعه مراکز رشد، توسعه طرح شفا، توسعه طرح ساها، همکاری با نهادها و شرکت های هولدینگ در دانشگاه اعم از شرکت سرمایه گذاری ایرانگردی و جهانگردی افزایش خواهد داد.

ایجاد و توسعه دانشگاه آزاد اسلامی از جنس اقتصاد مقاومتی و مصداق اصل ۴۴ قانون اساسی است

دکتر میرزاده تاکید کرد: ما باید کاری کنیم امکانات دانشگاه آزاد اسلامی که حاصل سرمایه و مشارکت مردم بوده، در سطح کشور به کار گرفته شود.

دکتر میرزاده خاطر نشان کرد:ایجاد و توسعه دانشگاه آزاد اسلامی نیز از جنس اقتصاد مقاومتی و مصداق اصل ۴۴ قانون اساسی است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه هیچ فعالیتی در دانشگاه بعد از آموزش، مهم تر از اقتصاد دانش بنیان نیست، اظهار داشت: در برنامه های اقتصاد دانش بنیان باید بحث پژوهش، فناوری و تبدیل علم به ثروت نیز دیده شود.

وی با اشاره به موضوع اصلی جلسه امروز که اقتصاد مقاومتی است، گفت: در این جلسه باید به نتیجه برسیم که در هر حوزه ای از دانشگاه، برای اجرای برنامه های اقتصاد مقاومتی چه اموری نیاز است.

دکتر میرزاده با بیان اینکه ایران باید اقتصاد خود را بازسازی کرده و یک اقتصاد مولد و سازنده داشته باشد، خاطرنشان کرد: با ارزیابی اقتصاد ایران به این نتیجه می رسیم که حتماً برای تداوم انقلاب و توسعه رفاه اجتماعی چاره ای جز تمرکز بر توسعه و رشد اقتصادی نداریم.

راههای عملیاتی برای توسعه اقتصاد دانش بنیان در دانشگاه آزاد اسلامی پیگیری شده است

وی با تاکید بر اینکه ظرف دو سال و نیم گذشته راههای عملیاتی برای توسعه اقتصاد دانش بنیان در دانشگاه آزاد اسلامی دنبال شده، تصریح کرد: افزایش تعداد مراکز رشد، افزایش شرکت های دانش بنیان و واحدهای فن آور از جمله این اقدامات بوده و ابزار لازم برای توسعه اقتصاد دانش بنیان از طریق طرح ساها فراهم شده که در آینده نیز تداوم می یابد.خوشبختانه دانشگاه آزاد اسلامی در حال حاضر ۸۵ مرکز رشد و ۷۱۲ شرکت دانش بنیان و واحد فناور دارد که در تحقق اقتصاد دانش بنیان فعال هستند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به اینکه ارتباط صنعت با دانشگاه در کشور ما ضعیف است، گفت: برای تقویت این ارتباط باید کارهای زیربنایی انجام شود. دانشگاههای ما برای اقتصاد دانش بنیان آماده و طراحی نشده اند و باید برای توسعه اقتصاد مقاومتی بر روی طرح درس ها و پژوهش در دانشگاهها کار بنیادی انجام شود.

تقویت مأموریت گرایی دانشگاه و ارتباط مستمر صنعت و دانشگاه از راههای تقویت اقتصاد دانش بنیان است

وی افزود: یکی از راههای تقویت اقتصاد دانش بنیان در کشور، تقویت مأموریت گرایی دانشگاه و ارتباط مستمر صنعت و دانشگاه است. از این رو دانشگاه آزاد اسلامی در تلاش است با ارتباط با دیگر دانشگاهها در سطح ملی و بین المللی و با تعریف رشته های جدید، مشکلات کشور را مرتفع کرده و اثربخشی خود را افزایش دهد.

میرزاده از روسای واحدهای مراکز استان خواست طرح های شفا و ساها را در واحدها توسعه داده و سامانه آزاد اکسپو و مراکز رشد را نیز فعال کنند.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر میرزاده با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی علیرغم همه مشکلات و نامهربانی ها، سال ۹۴ را با موفقیت به پایان رساند، گفت: بودجه سال ۹۵ دانشگاه نیز در اواخر سال ۹۴ ابلاغ شد و امروز واحدها ۱۲ ماه فرصت دارند که فعالیت های خود را در تمامی زمینه ها انجام دهند و این یک مزیت بسیار بزرگ برای دانشگاه محسوب می شود.

وی با تشکر از آیت الله هاشمی رفسنجانی و هیات امنا و هیات موسس دانشگاه خاطرنشان کرد: آیت الله همواره همراه مدیران دانشگاه بوده و با اعتماد و حمایت از مدیران، امور را دنبال کرده اند و ما نیز باید پاسخگوی این اعتماد و حمایت بوده و موجبات سرافرازی و سرآمدی دانشگاه آزاد اسلامی در سطح ملی و بین المللی را فراهم کنیم.