سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل در گزارشی به بررسی عملکرد علمی و بین المللی وزارت علوم در طول دو سال اخیر پرداخت.

دکتر حسین سالار آملی در گفت‌و‌گو با خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)،با اشاره به فعالیت دو ساله وزیر علوم اظهار کرد: یکی از قول‌های وزریر علوم هنگامی که در مجلس شورای اسلامی حضور پیدا کرد، «توسعه دیپلماسی علمی» بود که صحبت‌های گاه و بیگاه وزیر نشان می‌دهد که قول خود را فراموش نکرده است.

وی با بیان اینکه وزیر علوم گام نخست دیپلماسی گسترده علمی خود را با راه اندازی نشست وزرای کشورهای عضو جنبش عدم تعهد با حضور ۶۱ وزیر و معاون وزیر و ۱۰ رئیس سازمانهای بین المللی در اواخر سال ۱۳۹۳ برداشت،افزود: راه اندازی نشست وزرای کشورهای عضو جنبش عدم تعهد باعث رفت و آمد ده‌ها وزیر به ساختمان وزارت علوم شد.

قائم مقاوم وزیر علوم در امور بین‌الملل افزود: اکنون وزیر علوم در رأس یک شبکه علمی – ادبی بین‌المللی قرار دارد که توسعه زبان و ادبیات فارسی، در ۵۰۰ دانشگاه معتبر در ۳۰ کشور دنیا را با بیش از ۲۶۰۰ دانشجوی خارجی این رشته به پیش می برد. شبکه ای که دیگر نهادهای مرتبط داخلی نیز گستردگی و اثرگذاری آن را قبول کرده اند و سرانجام او اولین کرسی شیعه شناسی را در قلب واتیکان و به قول خبرنامه واتیکان در دانشگاه پاپ سر و سامان داده است.

سالار آملی با اشاره به مصاحبه وزیر علوم در اداخر سال ۹۴،اظهار کرد: وزیر علوم در مصاحبه ای در اواخر سال ۱۳۹۴ اعلام که در این سال بیش از ۱۴۸۰ دانشمند، رئیس دانشگاه و نخبگان خارجی برای سیاستگذاری در همکاری های علمی و یا حضور در سمینارها و کنفرانس ها به ایران آمده اند و دهها پروژه تحقیقاتی مابین دانشگاه داخل و خارج را کلید زده است. اگر چه گفته های دکتر فرهادی گویای تلاش های گسترده و کم حاشیه این وزارت برای توسعه دیپلماسی علمی است اما به نظر می رسد تا زمان دستیابی به اهداف موردنظر همچنان فاصله وجود دارد.

قائم مقاوم وزیر علوم در امور بین‌الملل از جذب ۲۵۰۰ دانشجوی عراقی در طول چند سال اخیر در دانشگاههای داخل خبر داد و گفت: ۴۵۰ نفر از این دانشجویان بورسیه کشور و سایر دانشجویان عراقی با هزینه شخصی و پرداخت شهریه که سر جمع آن در سال از مبلغ ۱۲ میلیون دلار عبور می کند در مقاطع مختلف مشغول تحصیل هستند.

سالار آملی ادامه داد: کشورهای هدف در حوزه راهبردی و حوزه حضور (نفوذ) برای وزارت علوم مشخص است و دهها هیات علمی دانشگاهی ماهیانه وارد کشور شده و یا به دیگر کشورها اعزام می شوند که در بطن خود مراودات علمی را پایه ریزی می‌کنند. درخواست من از رسانه ها و گروه ها این است که سطح همکاری های علمی- بین المللی را به سطح درگیرهای سیاسی، جناحی و گروهی نکشانیم و بگذاریم تا سیاست های علمی بین المللی کشور در مسیری مطمئن به پیش رود تا شاهد جهش علمی با نگاه درون زایی علمی و برون نگری همکاری ها باشیم.

وی در پایان اظهار کرد: می توان مدعی شد که دیپلماسی علمی و فناوری کشور می رود تا صاحب متولی شود اما آیا سال ۱۳۹۵ به عنوان آخرین سال کامل، ریاست جمهوری دولت تدبیر و امید می تواند مهر تثبیت بر این روند زده و دانشگاهیان را قانع نماید که دکتر فرهادی به یکی از قول های خود مبنی بر توسعه دیپلماسی علمی کشور جامعه عمل پوشانده است؟