rohollah vahdati (37).JPG

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  معاون علمی و فناوری رییس جمهور از تخفیف ۴۰ درصدی تبلیغات محصولات دانش‌بنیان خبر داد و گفت: این اقدام به منظور حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان صورت می‌گیرد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار علمی ایسنا، دکتر سورنا ستاری روز سه‌شنبه، ۱۷ فروردین ماه در آیین آغاز به کار یازدهمین دوره مسابقات بین‌المللی ربوکاپ آزاد ایران در نمایشگاه بین‌المللی تهران اظهار کرد: دولت یازدهم در راستای تقویت کارآفرینی در کشور قانون حمایت از شرکت‌های دانش بنیان را اجرایی کرده که تاکنون بخش عظیمی از این قانون از جمله معافیت مالیاتی، معافیت گمرکی استقرار در شعاع ۱۲۰ کیلومتری شهرهای بزرگ اجرایی شده است.

وی با انتقاد از وابستگی ما به نفت و قالب شدن فرهنگ نفتی بر فضای کسب و کار، خلاقیت و نوآوری افزود: همواره اقتصاد نفتی در رسانه‌ها مورد نقد قرار گرفته است؛ زیرا موجب تحلیل اعتماد به نفس نیروهای جوان و متفکر کشور می‌شود.

ستاری با تاکید بر این‌ که می‌توان بدون تکیه بر درآمد نفتی، تاثیرگذار عمل کرد، گفت: در دو سال اخیر اتفاقات خوبی در حوزه اقتصاد دانش‌بنیان رخ داده است؛ ضمن آن که جهت‌گیری دانشگاه‌ها به سمت تاثیرگذاری پیش رفته و ایجاد تحول را از وظایف اصلی خود می‌دانند.

معاون علمی و فناوری رییس جمهور ایجاد تحول در کشور را در گرو کارآفرینی دانست و خاطر نشان کرد: کشور دارای پتانسیل فوق‌العاده‌ از لحاظ نیروی انسانی دارد و مغز متفکر این نیروهای انسانی پتانسیل اصلی اقتصاد دانش بنیان به شمار می‌رود.

وی با تاکید بر ضرورت تبلیغات محصولات دانش‌بنیان در رسانه ملی، گفت: رسانه ملی برای تبلیغات محصولات دانش‌بنیان تخفیف ۴۰ درصدی برای شرکت‌های دانش بنیان در نظر گرفته است تا این شرکت‌ها بتوانند محصولات خود را در این رسانه تبلیغ کنند.

ستاری، ایجاد فضای کسب و کار برای شرکت‌های دانش بنیان را از ماموریت‌های معاونت علمی ذکر کرد و یادآور شد: حوزه رباتیک یک حوزه جدی در فضای کسب و کار و دارای پتانسیل تجاری سازی زیادی است؛ از این رو زمینه پیشرفت برای حوزه رباتیک به وضوح دیده می‌شود.

معاون علمی و فناوری رییس جمهور، با تاکید بر این که پایه اصلی اقتصاد مقاومتی، اقتصاد دانش بنیان است، اظهار کرد: ممکن است محققان در طول فعالیت‌های تحقیقاتی خود با شکست مواجه شوند؛ ولی لازم است دولت از آنها حمایت کند و ضروری است جوانانی که در این حوزه‌ها فعال هستند مورد حمایت قرار گیرند؛ زیرا اقتصاد مقاومتی و اقتصاد دانش‌بنیان توسط جوانان زیر ۳۰ سال به منصه ظهور خواهد رسید.

ستاری با اشاره به ایجاد بیش از ۲۳۰۰ شرکت دانش بنیان در کشور، ادامه داد: درآمد این شرکت‌ها حدود ۱۰ تا ۱۱ هزار میلیارد تومان است.

وی بیشترین حجم فعالیت‌های شرکت‌های دانش‌بنیان را متعلق به حوزه بیوتکنولوژی دانست و افزود: قیمت یک ویال دارو معادل ۲۰۰ بشکه نفت است و این هنری است که در دانش نهفته است.

معاون علمی و فناوری رییس جمهور با بیان این که «دانشگاه» برای کشورهایی است که خواستار طراحی و تفکر هستند، گفت: این امر در کشور به خوبی در حال محقق شدن است.