سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) –  تهران- ایرنا- رئیس مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی با اعلام جزئیات شیوه جدید برگزاری مصاحبه دکتری در این دانشگاه گفت: این روش جدید از سال تحصیلی آینده اجرایی خواهد شد.

پی اچ دی آزمون : به گزارش روز سه شنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا از دانشگاه آزاد اسلامی، امیررضا شاهانی در توضیح جزییات شیوه جدید برگزاری مصاحبه دکتری اظهار داشت: در سال های گذشته دو شیوه متفاوت در مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد انجام شده است که یکی از آنها متمرکز و دیگری استانی بود.
وی افزود: در شیوه مصاحبه متمرکز، متقاضیان ورود به دوره دکتری در دانشگاه آزاد باید برای مصاحبه به تهران می آمدند که این شیوه منطقی و قابل قبول نبود، چرا که واحدهایی که می خواهند دانشجوی دکتری جذب کنند باید بتوانند به صورت مستقل با متقاضیان خود مصاحبه کنند و در شیوه استانی نیز متقاضیان ورود به مقطع دکتری در واحدهای یک استان برای مصاحبه به مرکز همان استان مراجعه می کردند.
شاهانی با اشاره به معایب شیوه متمرکز مصاحبه دکتری گفت: در این شیوه، سفر داوطلبان به تهران خطرات و هزینه هایی برای متقاضیان در پی داشت و علاوه بر این، در بررسی ها مشخص شد شرایط تمام استان ها از لحاظ تعداد دانشجو و اعضای هیات علمی متفاوت است و بهتر است خود واحدها مصاحبه ها را انجام دهند.
وی با بیان اینکه معایب و مزایای شیوه مصاحبه دکتری در دانشگاه آزاد بررسی و بر مبنای شناخت مزایا و معایب، جمع‌بندی شد، گفت: بر این اساس، یک شیوه سوم در دانشگاه برنامه ‌ریزی و سعی شده معایب شیوه های قبلی برطرف و مزایای آنها را پوشش دهد، به این صورت که دانشگاه آزاد طبق سند آمایش آموزش عالی به ۱۰ منطقه تقسیم شده و در هر منطقه چند استان جای گرفته است، بنابراین متقاضیان ورود به مقطع دکتری در واحدها می توانند به این مناطق دهگانه برای مصاحبه مراجعه کنند.
رئیس مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: این شیوه کمک می کند تا واحدهای استان های مجاور بتوانند با استفاده از اعضای هیات علمی و امکانات یکدیگر، مصاحبه های دکتری را با کیفیتی مطلوب ‌تر انجام دهند.
وی با تاکید بر اینکه مصاحبه آزمون دکتری ۵۰ درصد نمره کل داوطلب را شامل می شود، زمان اجرای شیوه جدید برگزاری مصاحبه کنکور دکتری را از مهرماه ۹۷ اعلام کرد.

**ارتقای کیفیت دانشگاه آزاد در دستور کار است
شاهانی در ادامه با اشاره به اولویت ها و برنامه های مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد برای سال ۹۷ گفت: ارتقای کیفیت دانشگاه آزاد اسلامی که از سیاست های اعلام ‌شده مسئولان دانشگاه است، در سال جدید نیز مدنظر خواهد بود.
وی درخصوص پذیرش دانشجو براساس سوابق تحصیلی در دانشگاه آزاد نیز بیان داشت: در سالهای گذشته پذیرش بدون آزمون در دانشگاه رایج بود به این ترتیب که هنگام باز شدن و اعلام ظرفیت های رشته محل ها، هر داوطلبی که زودتر به سایت واحد مراجعه می کرد، می توانست در آن رشته ثبت ‌نام کند که روشی بسیار غیرمنطقی بود.
شاهانی افزود: طبق برنامه ریزی ها و سیاست های جدید، از این پس پذیرش بر مبنای سوابق تحصیلی در دستور کار قرار گرفت و برای این کار سامانه‌ ای که سوابق تحصیلی متقاضیان را پردازش کند، با موفقیت طراحی و راه‌ اندازی شده است.
وی خاطرنشان کرد: اهمیت این موضوع زمانی آشکار می شود که بدانیم ۹۶ درصد پذیرش در دانشگاه آزاد اسلامی، پذیرش بدون کنکور است و پذیرش دانشجو در تنها ۴ درصد ظرفیتها از طریق سازمان سنجش انجام می شود، بنابراین این امر در ارتقای کیفیت تاثیر به سزایی داشت.
رئیس مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی تصریح کرد: ارتقای کیفیت در حوزه های دیگر از جمله برگزاری آزمون ها، ابلاغ و تدوین آیین‌نامه ها، حوزه آموزشی نیز انجام شده که ثمرات آن در آینده مشخص خواهد شد.