1443508421637_635785318181974532.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  رییس دانشگاه‌ آزاد اسلامی تاکید کرد: این دانشگاه سال آینده حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان به آموزش عالی کشور از محل اعتبارات خود که توسط مردم تامین شده است، کمک خواهد کرد که این رقم شامل طرح های عمرانی، جذب اعضای هیات علمی و هزینه های جاری دانشگاه می شود.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از سرویس دانشگاهی ایسنا، دکتر حمید میرزاده در دیدار جمعی از اعضای هیات علمی، کارکنان و نمایندگان تشکل های دانشجویی، ضمن خیر مقدم به دکتر علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی، گفت: دکتر لاریجانی یکی از اعضای موثر شورای عالی انقلاب فرهنگی است که همواره در شورای انقلاب فرهنگی از ضریب تاثیر دانشگاه در توسعه ملی دفاع کرده اند و خوشبختانه با مدیریت عالی در مجلس شورای اسلامی با تفکر میانه روی و اعتدال برای رعایت مصالح کشور اقدام کرده اند.

وی با اشاره به برگزاری هشتمین جلسه هیات امنای استان قم اظهار داشت: این جلسات در راستای مصوبه ۷۲۱ آبانماه ۹۱ شورای عالی انقلاب فرهنگی و به طور منظم در تمامی استان ها تشکیل می شود.

گزارشی از مصوبات هشتمین جلسه هیات امنای استان قم

دکتر میرزاده در ادامه به ارائه گزارشی درخصوص مصوبات این جلسه پرداخت و گفت: در این جلسه درباه مدارس سما و ساخت یک مدرسه سما در قم تصمیم گیری شد. همچنین با توجه به مشکل دانشجویان دختر و کمبود خوابگاه، قرار شد ساختمانی با پیشرفت فیزیکی ۶۰ درصد در نزدیکی واحد قم خریداری و در اختیار آنها قرار گیرد.

دانشگاه آزاد اسلامی؛ مامن فارغ التحصیلان

وی افزود: خوشبختانه دانشگاه آزاد اسلامی در حال حاضر دارای یک میلیون و ۷۰۰ هزار دانشجو که ۳۷ درصد دانشجویان کل کشور را شامل می شود.همچنین دارای ۳۲ هزار هیات علمی تمام وقت است که بیش از ۵۰ درصد آنها دارای Ph.Dهستند.

دکتر میرزاده توجه به نسبت استاد به دانشجو در دانشگاه آزاد اسلامی را یکی از اولویت های این دانشگاه برشمرد و گفت: خوشبختانه میزان جذب اعضای هیات علمی ما از دو وزارتخانه علوم و بهداشت و درمان ظرف دو سال گذشته بیشتر بوده است. به گونه ای که طی دو سال گذشته حدود ۷هزار نفر عضو هیات علمی جذب شده یا مربیان ارتقا یافته اند که تا پایان خرداد ۹۵ این تعداد به ۱۱ هزار نفر می رسد .

دکتر میرزاده با اشاره به افزایش جذب فارغ التحصیلان دیگر دانشگاه ها توسط دانشگاه آزاد اسلامی گفت: حدود ۶۵ درصد از اعضای هیات علمی جذب شده در این دانشگاه متعلق به دانشگاه های دولتی است به همین خاطر دانشگاه آزاد اسلامی را می توان مامنی برای فارغ التحصیلان دیگر دانشگاه دانست.

رییس دانشگاه آزاد اسلام همچنین به طرح ساها که نام اختصاری سامانه آزمایشگاه های همکار آزاد است اشاره و اظهار داشت: در این طرح که یک طرح ملی بوده حدود ۱۱ هزار آزمایشگاه و کارگاه در این طرح تجمیع شده است و در حقیقت تمامی پژوهشگران کشور اعم از دانشجویان و اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی و سایر دانشگاه ها می توانند به این سامانه مراجعه کرده و از آن استفاده کند.

وی افزود: این طرح علاوه بر کاربری فوق جنبه درآمدزایی نیز داشته که در راستای سیاست های افزایش منابع غیر شهریه ای دانشگاه است.

کمک ۱۰ هزار میلیارد تومانی دانشگاه آزاد اسلامی به آموزش عالی کشور

دکتر میرزاده با بیان اینکه امروز ۵۶ درصد دانشجویان تحصیلات تکمیلی در دانشگاه آزاد اسلامی تحصیل می کنند و حدود ۳۰ درصد کل دانشجویان فعلی ما در مقاطع تحصیلات تکمیلی مشغول به تحصیلند، افزود: سیاست جذب هیات علمی ما تا سال ۹۶ ادامه خواهد داشت. از سوی دیگر حدود ۳۵ هزار عضو هیات علمی سایر دانشگاه ها به صورت نیمه وقت و یا مدعو با ما همکاری علمی دارند، که جمعا در حال حاضر حدود ۷۰ هزار استاد و عضو هیات علمی تمام وقت، نیمه وقت و مدعو با این دانشگاه همکاری می کنند.

وی با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی ماهانه به بیش از ۱۰۰ هزار کارمند، عضو هیات علمی و … حدود ۳۰۰ میلیارد تومان دستمزد پرداخت می کند، افزود: دانشگاه آزاد اسلامی سال آینده حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان به آموزش عالی کشور از محل اعتبارات خود که توسط مردم تامین شده است، کمک خواهد کرد که این رقم شامل طرح های عمرانی، جذب اعضای هیات علمی و هزینه های جاری دانشگاه می شود.

اجرای ۳۰ پروژه علمی، پژوهشی و فرهنگی در دانشگاه آزاد اسلامی

دکتر میرزاده همچنین از اجرای ۳۰ نوع پروژه علمی، فرهنگی، پژوهشی و کارآفرینی به صورت همزمان در تمامی واحدهای سراسر کشور این دانشگاه خبر داد.

وی افزود: با توجه به تاکید مقام معظم رهبری در خصوص پژوهش محور بودن دانشگاه و از سوی دیگر تاکیدات آیت الله هاشمی رییس هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی و دکتر روحانی مبنی بر تاسیس پژوهشگاه در دانشگاه خوشبختانه اساسنامه پژوهشگاه دانشگاه آزاد اسلامی به تصویب هیات امنا رسید و در حال حاضر نیز ساختمان این پژوهشگاه در دست احداث است.

دکتر میرزاده افزود: این پژوهشگاه با هدف ارتقای ارتباط با صنعت و خدمات راه اندازی شده و اساتید و پژوهشگران و آزمایشگاه های ممتاز دانشگاه در سراسر کشور زیر مجموعه این پژوهشگاه خواهند بود.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی همچنین با اشاره به راه اندازی طرح شفا در این دانشگاه گفت: طبق سیاست های دانشگاه، در هریک از استان ها شهرک فناوری احداث می شود، امروز نیز در جلسه هیات امنا مصوب شد این طرح در زمینی حدود ۲۶هزار مترمربع در قم اجرا شود.

توسعه شرکت های دانش بنیان در راستای سند علم و فناوری

وی با اشاره به سند علم و فناوری ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری گفت: بر اساس این سند توسعه مراکز رشد و شرکت های دانش بنیان در دستور کار دانشگاه آزاد اسلامی قرار گرفته است. در حال حاضر این دانشگاه دارای ۷۰۰ شرکت دانش بنیان و واحد فناور و ۷۷ مرکز رشد است که تاپایان سال ۹۹ این تعداد به ۸۰۰ شرکت دانش بنیان و ۱۵۰ مرکز رشد افزایش خواهد یافت.

دکتر میرزاده در این جلسه به صحبت های مطرح شده توسط اعضای هیات علمی و دانشجویان اشاره کرد و گفت: از نقطه نظراتی که در این جلسات مطرح می شود در تدوین برنامه ریزی ها و بخشنامه ها استفاده خواهد شد.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه برخی از نکات مطرح شده، در بخشنامه های سازمان مرکزی آمده است، خطاب به مسولان و روسای واحدهای دانشگاهی گفت: کلیه روسا و مسولان باید اطلاعات خود را نسبت به بخشنامه های ابلاغی به روز کنند و زمان کافی برای مطالعه این بخشنامه ها بگذارند.

دکتر میرزاده به بررسی بخشنامه ها در شورای مرآت اشاره کرد و افزود: شورای مرآت متشکل از بخشی از مدیران مجرب صف و به تعبیری اجراکنندگان مقررات و بخشنامه های دانشگاه است و کلیه بخشنامه ها ابتدا در این شورا بررسی و سپس ابلاغ می شود.

رییس دانشگاه‌آزاد اسلامی ضمن ابراز خرسندی از حضور دکتر لاریجانی در این جلسه به نقطه نظرات ایشان اشاره کرد و گفت: دکتر لاریجانی همواره در شورای انقلاب فرهنگی از ضریب تاثیر دانشگاه در توسعه ملی دفاع کرده اند.

حضور ۷۰ هزار عضو هیات علمی گامی در راستای اشتغالزایی است

رییس دانشگاه‌آزاد اسلامی به حضور ۷۰ هزار استاد و عضو هیات علمی تمام وقت و نیمه وقت در دانشگاه آزاد اسلامی اشاره کرد و افزود: از ۲۱ میلیون خانوار ایرانی،۷ میلیون خانوار به انحاء مختلف با دانشگاه‌آزاد اسلامی متصل هستند، که این تعداد کارمند و عضو هیات علمی گامی در راستای اشتغالزایی افراد در دانشگاه است.

وی به حضور ۴۰۰ واحد دانشگاه آزاد اسلامی در سراسر کشور اشاره کرد و گفت: اکثر شهرهای ایران به واسطه حضور واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی پیشرفت کرده اند و حضور این واحدها جغرافیا و اقلیم مناطق محروم را بهبود بخشیده که براساس گزارش های سازمان ملل متحد و یونسکو دانشگاه آزاد اسلامی یک الگوی جهانی برای توسعه است.

دکتر میرزاده به حمایت های دانشگاه آزاد اسلامی از مخترعین و پژوهشگران اشاره کرد و گفت: دانشگاه‌آزاد اسلامی همواره از مخترعین و پژوهشگران در راستای تولید انبوه محصولات حمایت کرده است.

وی به اختراع پودری که مانع از سوختن می شود توسط اعضای مرکز رشد قم اشاره کرد و گفت: یکی از مشکلات در کشورها احتمال آتش سوزی است که می توان از این ماده در پوشش دیوار ها استفاده کرد.وی از مسئولان ذیربط خواست برای تجاری کردن این محصول سریعا اقدام و از این طرح حمایت کنند.

رییس دانشگاه‌آزاد اسلامی در پایان افزود: سرمایه اصلی دانشگاه آزاد اسلامی نیروهای انسانی متخصص است و باید در راستای توسعه کیفی دانشگاه گام برداشت.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از مرکز حوزه ریاست و روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی،، در پایان این جلسه فرمانده بسیج دانشگاه آزاد اسلامی استان قم، قابی منقش به اسامی ۱۴ معصوم را به دکتر میرزاده اهدا کرد.

۰ ratings0/5