سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – رئیس مجتمع آزمایشگاهی زکریای رازی واحد علوم و تحقیقات با تاکید بر ارتقای استانداردهای ایمنی و بهداشت و محیط در آزمایشگاه‌های دانشگاه‌ها، تاکید کرد: امر آموزش برای ایمنی دانشجویان، مستلزم تصویب قوانین جدید در آموزش دانشگاهی است.

آزمایشگاه

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، دکتر سعید رضائی با بیان این مطلب اظهار کرد: به نظر می‌رسد در صورتی که واحد درسی ایمنی برای دانشجویان رشته‌هایی که مرتب با آزمایشگاه سر و کار دارند، تعریف شود و جزو سرفصل دروس این رشته‌ها قرار گیرد، نتیجه مناسبی در رابطه با بحث ایمنی آزمایشگاهی در بر خواهد داشت.

رضائی با اشاره به این مطلب که در هر ساعت حداقل ۲۰۰ دانشجوی کارشناسی، کلاس آموزشی در مجتمع آزمایشگاهی زکریای رازی واحد علوم و تحقیقات می‌گذرانند، افزود: متاسفانه بخش عمده‌ای از دانشجویان، آموزش لازم در حوزه ایمنی آزمایشگاه‌ها را ندیده‌اند اما کارشناسان با هوشیاری مراقب هستند و با ملزم کردن دانشجویان به استفاده از لوازم حفاظت فردی، ایمنی آزمایشگاهی را تا حد امکان برای افراد برقرار کرده‌ایم.

وی درباره سابقه تدوین و اجرای قوانین و رویه‌های ارتقای استانداردهای ایمنی و بهداشت محیط در آزمایشگاه‌های واحد علوم و تحقیقات، گفت: در سال ۹۳ با بررسی کمیته‌ای در سازمان مرکزی دانشگاه آزاد ، آئین‌نامه ایمنی آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌ها تدوین شد. این درحالی است که آئین‌نامه منسجمی در کشور در این خصوص موجود نیست.

رئیس مجتمع آزمایشگاهی زکریای رازی واحد علوم و تحقیقات ادامه داد: به همین خاطر، آئین‌نامه ایمنی آزمایشگاه‌های دانشگاه آزاد با الگوبرداری از آئین‌نامه‌های ایمنی موجود در دنیا به خصوص آمریکا و اروپا تدوین، تصویب و ابلاغ شد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از روابط عمومی واحد علوم و تحقیقات ، وی افزود: اجرای این آئین‌نامه برای آزمایشگاه‌های جدیدالتاسیس لازم‌الاجرا و الزامی است و برای آزمایشگاه‌های قدیمی مانند رازی، الزام انطباق وجود دارد.

برچسب ها :