سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) –  تهران – ایرنا – گروهی از دانشجویان مقطع دکتری رشته های مختلف که در قالب «پویش مطالبات دکتری» فعالیت می کنند، خواستار اصلاح لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ کل کشور و نیز برقراری طرح ارائه کمک بلاعوض دولت در قالب اعطای پژوهانه به دانشجویان دکتری شدند.

پی اچ دی آزمون : به گزارش خبرنگار گروه فرهنگی ایرنا، این گروه که شمار آنها به حدود ۲۰ نفر می رسید، روز شنبه با حضور مقابل مجلس شورای اسلامی از نمایندگان خواستند به دیگر مطالبات آنها از جمله طرح اشتغال، بیمه و سربازی فارغ التحصیلان مرد نیز رسیدگی شود.
«مریم راه چمنی» که خود را سخنگوی پویش مطالبات دکتری معرفی کرد، در این زمینه به خبرنگار ایرنا گفت: این کمپین از هشت سال پیش با هدف پیگیری مطالبات دانشجویان در زمینه های مختلف رفاهی، اشتغال و صنعت فعالیت می کند و شمار اعضای آن اکنون به حدود هفت هزار نفر می رسد.
وی یکی از مهمترین خواسته های اعضای پویش را تصویب پرداخت کمک بلاعوض پژوهانه به دانشجویان دکتری در لایحه بودجه برشمرد و افزود: اعطای پژوهانه به دانشجویان دکتری در سال ۸۸ با هدف حمایت از رساله­‌های دکتری در جهت انجام پژوهش‌­های مفید و موثر علمی در زمینه­‌های بنیادی، کاربردی و توسعه­‌ای متناسب با نیازهای آینده جامعه، افزایش تولید علم در جهت تحقق اهداف سند چشم انداز ۲۰ ساله و برنامه پنجم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور و گسترش نهضت تولید علم و توسعه فناوری آغاز شد و مدتی نیز ادامه یافت اما چند سالی است که اجرای آن متوقف شده است.
سخنگوی کمپین مطالبات دکتری، مطالبه دیگر اعضای این گروه را رفع تبعیض میان دانشجویان وزارتخانه های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بیان کرد و اظهار داشت: در حالیکه وزارت بهداشت به دانشجویان خود در دوره دکتری حقوق پرداخت می کند ولی وزارت علوم نه تنها به دانشجویان خود حقوقی پرداخت نمی کند، بلکه دانشجویان هزینه آنالیز را نیز باید از جیب خود پرداخت کنند.
راه چمنی با بیان اینکه جای تعجب است بعد از این همه پیگیری کمپین در خصوص پژوهانه مشاهده می شود اعضای کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی به جای تصویب ادامه آن، بحث ارتباط با صنعت را مطرح کرده اند، از این اقدام کمیسیون انتقاد کرد.
وی گفت: قانون ارتباط با صنعت بسیار مبهم و به شیوه کنونی، دارای بازدهی بسیار اندک است و برای اجرایی شدن، باید اصلاحات جدی در آن صورت گیرد.
سخنگوی پویش مطالبات دکتری گفت: از وزارت علوم به عنوان متولی امور دانشجویان می خواهیم مطالبات ما را پیگیری و زمینه ملاقات نمایندگان دانشجویان را با وزیر علوم فراهم کند.
راه چمنی افزود: با دکتر صدیقی رئیس سازمان امور دانشجویان پیش از این نشست های خوبی برگزار کرده ایم ولی تاکید داریم با وزیر علوم دیدار داشته باشیم و مسایل خود را بطور مستقیم با وی در میان بگذاریم.
وی در این زمینه از نامه نگاری اعضای پویش مطالبات دکتری با بیش از ۱۷۰ نماینده مجلس از جمله اعضای کمیسیون آموزش خبر داد و ابراز امیدواری کرد نمایندگان به وعده های خود برای رسیدگی به خواسته های دانشجویان جامه عمل بپوشانند.

برچسب ها :