سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) –  توکلی گفت: اختلالات طیف اوتیسم باید در کنار بیماری‌های خاص و صعب‌العلاج قرار گیرد و نباید به عنوان زیر مجموعه تلقی شود.

ضرورت قرارگیری اوتیسم در طیف بیماری‌های خاص و صعب‌العلاجسینا توکلی سرپرست واحد آموزش و پژوهش و توان‌بخشی انجمن اوتیسم در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ قرار گرفتن طیف اوتسیم با این حجم از نیاز و توجه و با تکیه بر اینکه اوتیسم تا پایان عمر همراه فرد وجود دارد نیازمند این است که بدانیم اوتیسم زیر مجموعه بیماری‌های خاص و صعب‌العلاج نیست و تا وقتی که زیر مجموعه تلقی شود چیزی از اعتبارات به طیف اوتیستیک نمی‌رسد و دوایی برای درمان این گروه‌ها نخواهد بود.

 وی با توجه به آمار روز افزون اختلال اوتیسم در جامعه افزود: اوتیسم با آمار یک در ۶۸ تولد خود را نشان داده و از آنجایی که این اختلال درمان دارویی قطعی ندارد و درمان‌های توان‌بخشی از حمایت‌های بیمه‌ای برخوردار نیستند بیماران طیف اوتیستیک در سال‌های آتی زندگی از توانمندی، بازتوانی و مهارت‌آموزی دور می‌مانند و تنها عوارض روحی و روانی و جسمی این بیماری بر دوش این خانواده‌ها و به ویژه مادران این بیماران سنگینی می‌کند.

طیف اوتیسم نیازمند یک داروی خاص نیست

 توکلی اظهار کرد: طیف اختلالات اوتیسم نیازمند یک داروی خاص نیست بلکه دارو تنها بخش کوچکی از هزینه‌های این گروه‌ها است که باید در کنار هزینه‌های سنگین آموزشی و توان‌بخشی این موضوع را مد نظر قرار دهیم.

 وی هزینه ۲ میلیون تومانی را بخشی از هزینه یک کودک اوتیسم دانست و افزود: متولیان سلامت، سیاست‌گذاران سلامت در کمیسیون بهداشت و تلفیق مجلس باید تدابیری بیاندیشند تا بیماری اوتیسم در کنار بیماری‌های صعب‌العلاج تلقی شود و این گروه‌ها مشمول حمایت‌های خاصی باشند.

سرپرست واحد آموزش و پژوهش و توان‌بخشی انجمن اوتیسم در پایان خواستار حمایت متولیان سلامت ومجلس شد و گفت: بنابر حقوق شهروندی و عدالت و سلامت کودکان طیف اوتیسم نیز باید از خدمات درمانی، آموزشی، توانبخشی و مهارت‌آموی مطلوبی برخودار باشند تا بتوانیم با ارتقای توانمندی این گروه‌ها شاهد کاهش هزینه‌های سلامت روان و سلامت جسمانی در جامعه باشیم.