سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) –  تهران- ایرنا- مسئول گروه علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه شهید چمران اهواز گفت: برای اینکه ارتباط بین صنعت و دانشگاه تقویت شود باید رسانه ها وارد میدان شده و این آگاهی را به جامعه بدهند که صرفا اجناس با کیفیت که بر اساس پژوهش و تحقیق تولید شده را مورد استفاده قرار دهند.

پی اچ دی آزمون : عبدالحسین فرج پهلو روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا اظهار داشت: رسانه ها باید مشوق جامعه در انتخاب وسایل مرغوب باشند و برای هر چیزی با هر کیفیتی، هزینه نکنند.
وی ادامه داد: جامعه ما از این مساله رنج می برد که پژوهش‌های بسیاری انجام و زحمات بسیاری کشیده می‌شود اما مجریان چندان توجهی به این تحقیقات ندارند و در اجرا و عمل سایه آنها کم رنگ است.
این استاد دانشگاه به برخی دلایل کم توجهی نسبت به اجرای نتایج طرح های پژوهشی نیز اشاره کرد و اظهار داشت: شاید یکی از این موارد آن باشد که ارتباط و تعامل مناسبی بین جامعه علمی و جامعه مصرف کننده برقرار نیست که البته باید تقویت شود.
فرج پهلو در حاشیه نهمین جشنواره فارابی ادامه داد: وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در این رابطه اقداماتی انجام داده از جمله اینکه دفاتر ارتباط با صنعت در دانشگاه و وزارتخانه ایجاد شده است اما این کار به تنهایی کافی نیست زیرا صنعت نیز باید وارد عمل شده و تمایل خود را برای تعامل بیشتر با دانشگاه نشان دهد.
مسئول گروه علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه شهید چمران اهواز یادآور شد: اگر صنعت خود را نیازمند تحقیقات دانسته و به این علم برسد که نتایج پژوهش ها در فرآیند تولیدات آنها اثرگذار است، برای تقویت ارتباط با مراکز دانشگاهی و پژوهشگاه ها رغبت نشان می دهد.
فرج پهلو با بیان اینکه در این میان، جامعه که قصد دارد از نتایج تحقیقات و پژوهش ها بهره مند شود نیز حایز اهمیت است، اضافه کرد: متاسفانه جامعه ما صرفا مصرف کننده است و مردم هر چند به کیفیت وسایلی که خریداری می کنند، معترض باشند اما باز هم اجناس بی کیفیت می خرند.
اختتامیه نهمین دوره جشنواره بین المللی فارابی روز گذشته، ۲۴ دی ماه با حضور رییس جمهوری و مسئولان دانشگاهی و علمی در سالن اجلاس سران برگزار و از ۴۲ برگزیده قدردانی شد.
جشنواره بین المللی فارابی ویژه تحقیقات علوم انسانی و اسلامی با هدف شناسایی و ارتقای پژوهش های این حوزه توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و با همکاری دو سازمان‌ بین المللی یونسکو و آیسسکو و برخی مراکز مهم علمی و پژوهشی داخلی در دو سطح «بزرگسال» و «جوان» (زیر ۳۵ سال) به صورت سالانه برگزار می‌شود.
این جشنواره دارای ۱۲ گروه علمی در حوزه های «تاریخ، جغرافیا و باستان‌شناسی» ، «حقوق» ، «زبان و ادبیات» ، «علوم اجتماعی و علوم ارتباطات» ، «علوم اقتصادی، مدیریت و حسابداری» ، «علوم تربیتی، روانشناسی، علوم رفتاری و تربیت بدنی» ، «علوم سیاسی، روابط بین‌الملل و مطالعات منطقه‌ای» ، «فقه،‌ اصول، علوم قرآنی و حدیث» ، «فلسفه، کلام، اخلاق‌، ادیان و عرفان» ، «فناوری اطلاعات، اطلاع‌رسانی و کتابداری» ، «مطالعات هنر و زیبایی شناسی» و «مطالعات انقلاب اسلامی و امام خمینی (ره)» است.