سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) –  مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران گفت: مصرف پلاکت در ایران درحال افزایش است و باید در زمینه اهدای پلاسما فرهنگ سازی کرد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ علی اکبر پورفتح اله با اشاره به افزایش مصرف پلاکت در کشور، گفت: روند در خواست و مصرف پلاکت در ایران و جهان به شدت در حال افزایش است در ایران در طی ١٢ سال گذشته تقاضای مراکز درمانی کشور برای پلاکت از ۴٠٠ هزار واحد در سال به یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحد در سال رسیده است.

وی افزود: در حال حاضر تامین پلاکت در ایران اغلب با جدا سازی آنها از اهدای خون کامل فراهم می شود.

پورفتح اله ادامه داد: در این روش تهیه پلاکت که اصطلاحا (پلاکت راندم) خوانده می شود جداسازی پلاکت کم است و هر ۶ واحد پلاکتی یک دوز درمانی را ایجاد می کند و بیمار را در معرض پلاسمای اهداکنندگان متفاوتی قرار می دهد و شانس بالای ایمونیزاسیون و مقاومت پلاکتی را در بیماران فراهم می سازد.

وی افزود: اهداکننده خون با اهدای مستقیم پلاکت با روش فرزیس (جداسازی اجزای خون) یک دوز درمانی و معادل ۶ واحد پلاکت راندم  را اهدا می کنند و محصول با کیفیت بالا برای بیماران چشم به انتظار سلامت فراهم می سازد.

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران، تاکید کرد: روند اهدای خون کامل در مقابل اهدای پلاسمای خون در استرالیا در فاصله ٢٠١١ تا ٢٠١۶ حاکی است که اهدای  خون کامل روند نزولی را طی کرده و سرمایه گذاری و فرهنگ سازی اهدای پلاسما صورت پذیرفته است، به طوری که در آینده نزدیک شاهد افزایش اهداکنندگان پلاسمای خون در مقایسه با اهداکنندگان خون کامل خواهیم بود.

افزایش مصرف پلاکت خون در کشور