علی لاریجانی سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) – رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: حوزه علمیه باید مفاهیم دینی را با پدیده‌های هنری پیوند دهد و به تئوری‌هایی دست یابد تا قابلیت عرضه در جامعه را داشته باشد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار مهر، علی لاریجانی روز پنجشنبه در اختتامیه چهارمین جشنواره هنر آسمانی که در مدرسه عالی دارالشفا برگزار شد با قدردانی از دست‌اندرکاران برگزاری این جشنواره اظهار داشت: امیدواریم حرکتی که از سوی حوزه علمیه برای حمایت از هنر دینی و معنوی پیش آمده برای کسانی که ذائقه هنر معنوی دارند بیش از پیش مفید باشد.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: هنر از مقولاتی است که بدون استفاده از ظرفیت ذهنی به معنای معقولات می‌تواند بر روی زندگی تاثیر بگذارد.

وی، آیات قرآن را بهترین متنی دانست که هنر می‌تواند از آن زائیده شود و در این زمینه اظهار داشت: قرآن کریم آخرین کتاب آسمانی است و اگر هنر از متن این کتاب سعادت‌بخش گرفته شود، بهترین انتخاب است.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی اکتشاف حقیقت را رمز ماندگاری هنر دانست و افزود: اگر هنر نتواند انسان را با معنویت گره بزند و عالم حقیقت را منعکس نکند، ماندگار و زیبا نمی‌شود.

لاریجانی با بیان اینکه هنر معنوی که متکی به آیات قرآن باشد ماندگار می‌شود، تاکید کرد: آثار هنری علما و عارفان و حکیمان چون برگرفته از فکر و اندیشه اسلامی است، ماندگار شد.

وی گفت: قرآن کریم کتابی پر رمز و راز، جامع و کامل است که سعادت دنیا و آخرت در گرو آن است و اگر این هنر رمزآلود، رازگشایی شود به نتیجه خوبی دست می‌یابیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در گذشته، کمتر بر روی هنر دینی کار شده، اما بعد از پیروزی انقلاب اسلامی کاوش‌های خوبی در زمینه‌های معماری، فیلم، شعر، داستان و… انجام شده که بسیار نفیس است و نباید آنها را دست کم گرفت.

لاریجانی با بیان اینکه این کاوش‌ها و پژوهش‌ها باید به یک مکتب تبدیل شود، اظهار داشت: حوزه علمیه باید مفاهیم دینی را با پدیده‌های هنری پیوند دهد و به تئوری‌هایی دست یابد تا قابلیت عرضه در جامعه را داشته باشد.

وی با اشاره به ضعف‌هایی که در زمینه دریافت‌های کلان از هنر دینی وجود دارد، تصریح کرد که حوزویان باید آثار ماندگار برای کشور خلق کنند.