سایت آزمون دکتری ( Phd Azmoon.Net ) : تحلیل‌های بین‌المللی جدید نشان می‌دهد به رغم افزایش ۳۸ درصدی تعداد دارندگان مدرک دکتری در کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (OECD) اما هنوز بازار کار این کشورها نیازمند تعداد بیشتری از متخصصان دارای مدرک دکتری است.
در این مطالعات که از سوی «سازمان همکاری اقتصادی و توسعه» (OECD) و با همکاری سازمان «یونسکو» انجام شده آشکار شد شمار افراد دارنده مدرک دکتری در سال ۲۰۰۹ میلادی به ۲۱۳ هزار نفر رسیده اما با این حال بازار کار کشورهای عضو این سازمان با کمبود فارغ‌التحصیلان این مقطع تحصیلی مواجه است.
در این مطالعه که به پروژه OECD KNOWINNO موسوم است اطلاعاتی از ۴۲ کشور جمع‌آوری شده که نتایج ذیل از آن حاصل شده است:
– بالا بودن نرخ استخدام دارندگان مدرک دکتری
– بخش آموزش عالی بزرگترین بازار استخدامی برای دارندگان مدرک دکتری
– حضور پررنگ دارندگان دکترای علوم طبیعی و مهندسی در تحقیقات
– فرصت بهتر جامعه‌شناسان در یافتن مشاغل غیرتحقیقاتی
– تفاوت فاحش تحرک شغلی در میان کشورها
– حضور ۴۶ درصدی زنان فارغ‌التحصیلان از مقطع دکتری در میان کشورهای عضو OECD
– بالا بودن سن اخذ مدرک دکتری در برخی کشورها و رشته‌ها
این تحلیل‌ها همچنین نشان می‌دهد که دارندگان دکتری در رشته‌هایی نظیر پزشکی و علوم سلامتی در بسیاری کشورها بیش از متوسط تعیین شده دستمزد دریافت می‌کنند در حالی که دارندگان دکترای علوم کشاورزی و علوم انسانی درآمدی کمتر از حد میانگین دارند.
به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اینترنتی یونیورسیتی ورلد نیوز، کشورهای سوئیس و سوئد در زمینه داشتن فارغ‌التحصیلان دکتری به ترتیب با ۳٫۴ درصد و ۳٫۱ درصد در مقایسه با میانگین جهانی ۱٫۵ درصدی در صدر قرار دارند.
سایر نتایج حاصل از این تحقیق نشان می‌دهد که ۳۰ درصد از دارندگان مدرک دکتری را افراد کمتر از ۴۵ سال تشکیل می‌دهند. اما در بسیاری از کشورها دست‌کم ۲۰ درصد از دارندگان مدرک دکتری، ۵۵ ساله یا مسن‌تر هستند که پیش‌بینی می‌شود تا ۱۰ سال آینده بازنشسته شوند.
به رغم افزایش سهم زنان در میان دارندگان مدرک دکتری با این حال زنان همچنان کمتر از ۴۰ درصد از کل دارندگان این مدرک را در بین ۱۳ کشور از ۲۲ کشور عضو OECD تشکیل می‌دهند.

سایت آزمون دکتری : www.PhdAzmoon.Net

عضویت در خبرنامه پی اچ دی آزمون