سایت آزمون دکتری (PhdAzmoon.Net) آزمون دکتری پژوهش محور ۹۲ : قبولی های آزمون دکتری ۹۱ که باید مهرماه امسال دانشجوی دکتری پژوهش محور دانشگاه شیراز در رشته ها و گرایش های مختلف می شدند ، هنوز از آنها ثبت نام به عمل نیامده است.

دکتری پژوهش محور دانشگاه شیراز

آنها یک ترم عقب افتادند، این شاید قابل توجیه باشد با این نگاه که پذیرش دانشجوی دکترا به شیوه پژوهش محور در دانشگاه شیراز برای نخستین بار است اما سابقه علمی و قدمت فعالیت دانشگاه شیراز از سال ۱۳۲۵ تاکنون، هرگونه توجیهی را در ارتباط با اقدامی از قبل طرح ریزی نشده در این مرکز برجسته علمی را که از سوی رهبر معظم انقلاب به دارالعلم در دارالعلم زینت یافته است، نمی پذیرد.
در این میان، افرادی هستند که با به دست آوردن رتبه علمی مناسب، صلاحیت ورود به دوره های دکترای روزانه دانشگاه های سراسری را داشته اند و حال آن که اصرار آنها برای ورود به دوره پژوهش محور دانشگاه شیراز، برای آنها گران تمام شده است.
شماری از فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد که از نگاه نکته سنج و باریک بین علمی سازمان سنجش آموزش کشور، مهر قبولی در دوره دکترای پژوهش محور را گرفته اند، ناگزیر به طرح رسانه ای مشکل خود پس از گذشت حدود سه ماه بلاتکلیفی شده اند.

عدم ثبت نام دانشجویان دکتری پژوهش محور دانشگاه شیراز

یکی از پذیرفته شدگان این دوره ها که گفته می شود تعداد آنها حدود ۲۰ تا ۲۵ نفر است، به خبرنگار ایرنا گفت: مسوولان دانشگاه شیراز تا یک هفته پیش به ما می گفتند که شما را ثبت نام نمی کنیم .

ثبت نام دکتری پژوهشی بدون طرح پژوهشی

وی که خواست نامش برده نشود ادامه داد:اینک به ما می گویند که ۵۵۰ میلیون ریال برای رشته های فنی مهندسی و ۴۵۰ میلیون ریال برای رشته های نظری بدهید و نیازی به طرح پژوهشی ندارید و این در حالی است که مبنای شیوه پژوهش محور از نام آن پیدا است.
وی افزود: متاسفانه برای پذیرش دانشجوی دکتری پژوهش محور ابتدا دانشجویان قبول شده را معرفی کرده اند و اکنون دنبال طرح چگونگی پذیرش آنها هستند، حال آن که سازمان سنجش در نامه ای به رییس دانشگاه شیراز به روشنی اعلام کرده است که ما باید از ترم اول سال تحصیلی یعنی از اول مهر پذیرش می شدیم و تحصیل ما در مقطع دکتری آغاز می شد.

سازمان سنجش : ثبت نام پذیرفته شدگان نهایی آزمون دکتری ۹۱

دکتر ابراهیم خدایی، رییس سازمان سنجش آموزش کشور در این نامه رسمی به تاریخ ۲۴ آبان ۹۱ که تصویری از آن در اختیار ایرنا قرار گرفت، خطاب به دکتر محمد موذنی، رییس دانشگاه شیراز نوشته است: ثبت نام و ادامه تحصیل کلیه داوطلبانی که به عنوان پذیرفته شده نهایی آزمون دکتری سال ۱۳۹۱ به آن دانشگاه معرفی شده اند، لازم الاجرا است.

معاون آموزشی دانشگاه شیراز و پذیرش دانشجوی دکتری پژوهش محور

خانم نعمت اللهی، مسوول دفتر معاون آموزشی دانشگاه شیراز در پاسخ به پیگیری خبرنگار ایرنا، قرار مصاحبه با دکتر رحمت الله مرزوقی، این مقام دانشگاه را به روزهای آتی موکول می کند و در همین حال، با وجود گذشت سه ماه از آغاز سال تحصیلی گفت: برای پذیرش این دسته از دانشجویان هنوز دیر نشده است!
حضور در جلسات و ماموریت تهران معاون آموزشی دانشگاه شیراز مانع از هم کلامی با وی می شود. در این میان، مدیر تحصیلات تکمیلی دانشگاه شیراز به سوالات دانشجویان پاسخ داد.

پذیرش دانشجویان دکتری پژوهش محور بعد از اعلام نتایج تکمیل ظرفیت دکتری ۹۱

دکتر زهرا ریاحی زمین گفت: لیست ارسالی سازمان سنجش در مقطع دکتری پژوهش محور در دانشگاه شیراز پذیرفته می شوند اما با توجه به برگزاری آزمون تکمیل ظرفیت، پس از نهایی شدن اسامی پذیرفته شدگان در مصاحبه این آزمون و اعلام اسامی آنها از سوی سازمان سنجش کشور، در خصوص همه پذیرفته شدگان به صورت یکجا اقدامات لازم در زمینه پذیرش صورت می گیرد.
وی تصریح کرد: سازمان سنجش کشور پیش از این اسامی تعدادی از دانشجویان را برای تحصیل در دوره دکترای پژوهش محور برای ما ارسال کرده است و با توجه به این که نخستین دوره پذیرش دانشجو به این شیوه بوده مشخص نبوده که این افراد چگونه باید پذیرش شوند.
مدیر تحصیلات تکمیلی دانشگاه شیراز در پاسخ به این سوال که مشکل اساسی که منجر به عقب ماندن یک ترمه قبول شدگان خواهد شد، چه بوده است، گفت: یک سری مسایل داخلی دانشگاه بوده که با برگزاری جلسات زیادی در هفته های گذشته حل شده است.
در ادامه انتقاد قبولی های دوره پژوهش محور مبنی بر در نظر گرفته شدن شهریه را با این مقام دانشگاه شیراز در میان گذاشتیم.
سه تن از قبول شدگان در گفت و گو با ایرنا تصریح کردند که به آنها اعلام شده که یا پروژه ۵۵۰ میلیون ریالی بیاورید یا این رقم را برای تحصیل در این دوره بپردازید.
بر اساس گفته قبولی های دکتری پژوهش محور دانشگاه شیراز، در شرایطی که به تازگی اعلام شده ، آنها باید برای دو ترم نخست تحصیل، ۱۶۰ میلیون ریال پرداخت کنند.
یکی از این افراد که نخواست نامش در گزارش قید شود، گفت: ما به عنوان فردی که هنوز دانشجوی دکتری به حساب نمی آییم و کارت دانشجویی به منزله پذیرش را در این رشته دریافت نکرده ایم، چگونه می توانیم موافقت شرکت ها یا دستگاه ها برای اجرای پروژه هایی با این مبلغ بالا را جلب کنیم.
وی افزود: بر اساس تعاریف موجود، دانشگاه قبل از اعلام ظرفیت باید طرح پژوهشی مورد حمایت مالی دیگر نهادها یا شرکت ها را داشته باشد و هزینه تحصیل دانشجو را از محل آن تامین کند، نه این که دانشجو خود به دنبال پروژه بگردد.
این فرد قبول شده در آزمون دکترا سال ۹۱ به شیوه پژوهش محور دانشگاه شیراز گفت: شاید برای استادان دانشگاه نیز جذب پروژه هایی در حد ۵۵۰ و ۴۵۰ میلیون ریال دشوار باشد، چه رسد به ما که هنوز دانشجوی دکترا هم حساب نمی شویم و حداکثر بتوانیم پروژه در حد ۲۰۰ میلیون ریال بگیریم.
این افراد با بیان این که قادر به پرداخت شهریه ۵۵۰ و ۴۵۰ میلیون ریالی نیستند، از مسوولان خواستند که طبق شیوه های عمل و تعاریف آیین نامه ای دکترای پژوهش محور، از آنان شهریه مطالبه نکنند و در مقابل، طرح هایی را برای به سرانجام رساندن و کسب درآمد دانشگاه از این طریق به آنها محول کنند.

آیین نامه دوره دکتری پژوهش محور

بر اساس، تبصره یک ماده دو آیین نامه دوره دکترا که ۱۷ آذر سال ۱۳۸۹ به شماره ۵۷۲۰۹ / ۲۱ ثبت و به امضای کامران دانشجو، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری رسیده است، دانشگاه ها به ازای هر پنج نفر دانشجوی دکترای آموزشی- پژوهشی می توانند یک نفر دانشجوی دکترا به شیوه پژوهش محور جذب کنند مشروط بر این که استاد راهنما طرح پژوهشی تقاضا محور داشته باشد.
در پاسخ به این پرسش که آیا دانشگاه بر اساس تعداد طرح های پژوهشی تقاضا محور باید اقدام به اعلام ظرفیت کند، مدیر تحصیلات تکمیلی دانشگاه اظهار کرد: قاعدتا باید اینچنین باشد.
دکتر ریاحی زمین در پاسخ به این پرسش که آیا پذیرفته شدگان باید شهریه پرداخت کنند، نیز گفت: بله، شهریه که هست، بر اساس آیین نامه باید قرارداد بسته شود. یک سری سیاست های دانشگاه (در این زمینه) تعیین شده که بر مبنای این سیاست ها با پذیرفته شدگان رفتار می شود.
وی در خصوص رقم شهریه نیز گفت: بحث شهریه به این صورت که با عنوان شهریه باشد یا عنوان دیگری، هنوز قطعی نیست چون هنوز بحث ها نهایی نشده است؛ این که عنوان شهریه به آن بدهیم یا طرح تحقیق بدهیم، هنوز دقیقا مسجل نشده است.
از این مقام دانشگاه شیراز می پرسیم: حال که دانشگاه به تکلیف خود در زمینه تامین طرح های پژوهش اقدام نکرده است، چرا به دانشجو گفته شود که خود به دنبال گرفتن پروژه باشد؟
مدیر تحصیلات تکمیلی دانشگاه شیراز پاسخ داد: این را من نباید پاسخ بدهم، باید این سوال را از معاون پژوهشی دانشگاه یا دفتر همکاری ها بپرسید. از طرفی هم چون تصمیم گیری ها نهایی نشده است، نمی توان در مقطع کنونی، پاسخ سوالات دانشجویان را ارایه کنیم.
از او پرسیدیم: شنبه (۲ دی) تماس بگیریم. پاسخ شنیدیم: شنبه زود است، اواخر هفته سوال کنید.
در حالی که با این سخنان، احتمال اخذ مبالغی از پذیرفته شدگان در قالب شهریه یا عناوین دیگر قوت گرفت، قبولی های نهایی آزمون دکترا به شیوه پژوهش محور معتقد هستند که دریافت شهریه، فرایند طراحی شده پس از اعلام قبولی آنها است و نمی تواند شامل حال این دوره از قبولی های دکترای پژوهش محور دانشگاه شیراز باشد.
آنها به نامه ۲۴ آبان ماه سال جاری دکتر ابراهیم خدایی، رییس سازمان سنجش آموزش کشور به رییس دانشگاه شیراز، استناد می کنند که در آن آمده است: هر گونه تغییر یا بازنگری در آیین نامه یا روند پذیرش دانشجو به صورت پژوهش محور ایجاد شود، عطف به ماسبق نمی شود.
جلسات مسوولان دانشگاه شیراز ادامه دارد. این دریچه امیدی است که مدیر تحصیلات تکمیلی این دانشگاه برای قبول شدگان دوره پژوهش محور دانشگاه شیراز می گشاید که تمکن مالی برای پرداخت مبالغ گزاف در حد ۵۵۰ و ۴۵۰ میلیون ریال را برای تحصیل ندارند.
قبولی های نخستین دوره پژوهش محور دانشگاه شیراز می گویند: آماده ایم برای فتح قله علم حتی با گذر از خوان هشتم؛ می خواهیم با تلفیق علم و پژوهش و پاسخ به نیازهای جامعه، گره از کار مردم بگشاییم، علم را به محصول مفید و ملموس تبدیل کنیم؛ اینک وقت دریافتن ماست.

 پی اچ دی آزمون : www.PhdAzmoon.Net

عضویت در خبرنامه سایت آزمون دکتری